YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TARİŞ işçileri eylemde
TARİŞ yöneticisi elinde sigara ile yöneticilere seslendi
TARİŞ işçileri eylemde
02 Mart 2010 / 18:13 Güncelleme: 02 Mart 2010 / 18:13

TARİŞ Pamuk ve Yağlı Tohumlar Birliği iştiraki olan Çiğli İplik Fabrikası hakkında tedbiren tasfiye kararı alınması ve işçilerin işten çıkarılmasıyla ilgili, birlik yöneticileriyle işçilerin bir araya geldiği toplantıda gerginlik yaşandı.

Çiğli İplik Fabrikası Konferans Salonu'nda düzenlenen toplantıya yaklaşık 1 saat geç gelen TARİŞ Pamuk Birliği Başkanı Beliğ Azbazdar ve yönetim kurulu üyeleri, işçiler tarafından ıslık ve alkışlı protestolarla karşılandı. Birlik yöneticilerine toplantı için özel koltuk getirilmesi de işçiler tarafından protesto edildi.

Toplantı sırasında, zaman zaman sinirlenen işçilerin bazıları, arkadaşları tarafından sakinleştirilerek salon dışına çıkarılırken, toplantı da işçilerle birlik yöneticileri arasında sert tartışmalar yaşandı.  Bu sırada Beliğ Azbazdar'ın elinde sigara olması dikkat çekti. İşçilerin bulunduğu salona elinde sigara ile hitap eden Azbazdar, yanındakilerin uyarısı üzerine sigarayı söndürdü. 
 
  BİR İŞÇİ KALP KRİZİ GEÇİRDİ 
Yaşanan tartışmaların alevlenmesi ile birlikte bası mensupları da salona girdiler. Basın mensuplarını önünde de tartışmalar devam ederken daha öce de kalp rahatsızlığı olduğu öğrenilen Ahmet Akar isimli işçi fenalaştı. Ahmet Akar bir araçla hastaneye kaldırıldı. Toplantıyı terk eden işçiler, basın mensuplarına, içeride kendilerine ''masal'' anlatıldığını, siyaset yapıldığını, değişik hiçbir şey söylenmediğini, yönetim kurulu üyeleri kendi akrabalarını işe alırken çoğu kanserli pek çok çalışanın zor durumda bırakıldığını anlattı. Bu arada, işçilere seslenen Beliğ Azbazdar, fabrikayı nasıl yönetebileceklerine ilişkin 30 farklı alternatif ürettiklerini, ancak başarılı olamadıklarını kaydederek; ''100 bin ton pamuk alsaydık durum farklı olacaktı. Maalesef 28 bin tondu aldığımız pamuk. Sermaye koyacak durumumuz yoktu. Çiftçiye borcumuz olmasaydı, hatır için 3-4 ay bekleyin diyebilirdik. Ama çiftçinin de geçen seneden alacağı var. Siz paranızı nasıl alacağınızı mı soruyorsunuz? TARİŞ Pamuk Birliği kasasına giren ilk para sizin paranızdır, namus sözü. Amacınızhakkınızı almak değil mi? Ben de diyorum ki vereceğiz. Sendika temsilcileri gelir konuşuruz, işi tatlıya bağlarız. En uygun şartlarda anlaşırız, hakkınızı alırsınız. Hakkınız zayi olmayacak'' dedi. İşçilerin tepkileri üzerine toplantı ertelenirken, işçiler TARİŞ Genel Müdürlüğü önünde eyleme başladı.  İHA

BAŞKAN ELİNDE SİGARAYLA KONUŞTU

Kategorisindeki Diğer Haberler