LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray306336
 • 2. Beşiktaş306234
 • 3. Medipol Başakşehir306222
 • 4. Fenerbahçe295727
 • 5. Trabzonspor30469
 • 6. Göztepe3044-5
 • 16. Osmanlıspor FK3032-6
 • 17. Gençlerbirliği3030-14
 • 18. Karabükspor3012-50
 • Tümü
YENİ HABERLER
"Zico'yu, Fenerbahçe'yi şampiyon yapsa bile gönder
"Zico'yu, Fenerbahçe'yi şampiyon yapsa bile gönder
"Zico'yu, Fenerbahçe'yi şampiyon yapsa bile gönder
12 Eylül 2008 / 17:05 Güncelleme: 12 Eylül 2008 / 00:00

FB TV'ye konuk olan Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, Rüştü'den Tuncay'a, Senna'dan Eto'o'ya, Zico'dan Aurelio'ya kadar kafalara takılan birçok soruya açıklık getirdi


Milliyet Gazetesi Spor Müdürü Cem Şengül, Sabah Gazetesi Spor Müdürü Serdar Ali Çeliker, Zaman Gazetesi Spor Müdürü Serkan Akcan, Hürriyet Gazetesi Spor Servisi İstihbarat Şefi Mehmet Arslan ve Akşam Gazetesi Spor Yazarı Alaattin Metin'in sorularını Başkan Aziz Yıldırım'a canlı yayında yanıtladı.


YAYIN HAKLARI


Yayın haklarında sorumluluk federasyonda gibi gözüküyor. Halbuki federasyon düzenleyici olmalı. Önerim yeni değil. Avrupa'nın 5 büyük ligi uyguluyor. 7 milyarlık bir gelir var 2 1/3'ünü bu 5 ülke alıyor. Biz de bu ülkeler arasına katılırsak iyi olur diye düşündük. Herkes elini taşın altına sokacak. Kimseyi suçlayamayacağız çünkü kulüpler olarak işin içinde olacağız. Sonunda herkes menfaatini elde edecek. Herkes buranın başına gelebilir. İlle Aziz Yıldırım olması gerekmez.


KADRO YETERLİ


Kadronun Avrupa'da başarılı olacağına inanıyorum. Giden oyuncu sadece Aurelio. Kezman'ı sonradan gönderdik. Santrofor sıkıntısı çekiyorduk Guiza'yı aldık. Biz almasaydık Barcelona alacaktı. Lig bitmeden ön sözleşme imzalamasak alamazdık.


EMRE'Yİ GALATASARAYLILAR YAZIYOR


İkincisi Emre'yi aldık. Kendisi Türk futbolunun önde gelen isimlerinden. Bu camia ileride "iyi ki aldık" diyecek. Büyük basındır bu çocuğu affedecek. Ailesine baktığınız zaman iyi. Temiz sayfayı açıp destek olmalıyız. Samimi olalım Galatasaray'a gitseydi ithamlar olmayacaktı. Galatasaraylı kalemler kasıtlı yazıyor. Avrupa'da futbolcu rahat. Bizde forma için deriz oynatırız. Semih bana Partizan maçı öncesi "baldırımda sorun var" dedi. "Oynaman lazım" dedik oynadı.


SENNA NEDEN GELMEDİ?


Transferler kaçırdım getirdimle olmuyor. İspanya'da futbolcuların sözleşmeleri madde madde yazıyor. Bonservisinde 24 milyon euro yazıyor. 17. madde üzerinden ceza gelebilirdi. Fenerbahçe'nin ceza alma ihtimali üzerine vazgeçtik.


Fenerbahçe Avrupa'da tecrübe kazandı gelenek başladı bu gruptan çıkarız.


AURELİO NEDEN OLMADI?


Aurelo senelik 1.100 bin euro alıyordu. Menajeri geçen aralık ayında Valencia'ya götürmek istiyorum dedi. Valencia'nın sportif direktörüne sorduk biz almıyoruz dediler. Geçen sezon sonunda biz kendisine 2 milyon euro teklif ettik. Menajerine de yüzde 10..


Onun teklifi ise 3 milyon euro, artı menajeri de 1 milyor euro. Eudo 1.2 alıyor. Lugano da o miktarda alıyor. Marco'ya bu parayı verirsek diğerleri ne yapar? Aurelio bize "menajerim ne derse o olur" dedi. Herkes Josico'yu görecek. Aurelio para için gitti. Yıllık 2.1 milyon euro aldığını duyduk. Doğru yanlış bilemem.


TUNCAY'A CEMİL TURAN OLURSUN DEDİM


Tuncay'a gelince herşeyi parayla ölçemezsin. Gel Roberto Carlos'un kaptanı ol. Fenerbahçe'de tarih olursun. Cemil Turan ve Lefter gibi olursun dedim. Hayır ben İngiltere'de oynamak istiyorum dedi. Olay bu kadar basit..


Guiza sigara içiyor. Medya basıyor fotoğrafını. İspanya'dan gelmiş kimse ona karışmıyor. Kötü mesaj veriyorsunuz. Çarşaf ile ilgili Guiza'yı sorgulayacak değilim. Bunu siz soracaksınız. Belki oradaki basın yanlış yazmış olabilir.


OYUNCULAR BENDEN ÇEKİNİR


Oyuncular benden çekiniyor. Siz Aydın Doğan'dan çekinmiyor musunuz? Bana saygı duyarlar. Yanlış yaparsan sizi uyarmıyorlar mı? Herkes bunu bıraksın. Oyuncu işine geldiği gibi hareket eder. Çünkü 22, 20, 19 yaşında çocuk bunlar. Ben de onları kendi çocuklarım gibi görüyorum.


TRANSFERLERİN MALİYETİ


Şimdi Alex'i yazıyorsunuz bedava gidecek diye. 10 milyon euroya Alex'i bonservisini size veriyorum satın. 4 yıllık mukavelesi sona eriyor. Eğer ben aldığım değerden daha aza giderse eksi alırım. Kezman bile hesap yaparsanız 8'e aldım 2 sene oynadı 4'ü gitti ben 4.5'a sattım kar ettim. Mukavelesi bitmiş futbolcunun ise bizimle işi bitmiştir." Anelka 5.3 sterlini aldık, 8.3 milyon sterline sattık.


RÜŞTÜ MESELESİ


Rüştü'ye biz 750 bin euro garanti para verdik. 250 bin euro da maç başı ücretlerden kazancaktı. Ama Rüştü pazartesi günü gitti Beşiktaş'a imza attı.


ZİCO PARA YÜZÜNDEN GİTTİİsterse şampiyon olsun. Zico'yu geldiğinde tanıyor muydunuz? Giderken de kıymetli oldu. İlk yıl 1.8 milyon euro, ikinci yıl 1.9 euro alıyordu. İlk yılda şampiyon yapma kaydı vardı. İkinci yıl sonunda bizden yıllık 3.5 milyon euro istedi. İnsin diye bekledik. Kardeşi 500 bin euro istiyor. Santana 750 bin euro istiyor. Pazarlıkta tıkandık. Şampiyon yapsa bile gönderirdik.


ETO'O'YU ALACAKTIK


Hayatında Eto'o'yu görmeyen menajeriyim diye konuşuyor. Basın da bunu yazıyor. Eto'o ile sezon başında görüştük. Hatta getirecektik bile. Ama rakamlar alt üst oldu. Olmadı


VELİAHT YOK AMA KOÇ'U ÖVDÜ


Başkanlık için Mayıs ayı gelmeden belli bir büre içinde düşüncemizi açıklarız.
Ben Mehmet Ali Bey'i severim. Veliaht filan yok. İlle de gideceğim diye bir şey yok. Karar vermedim. Kimse beklentiye girmesin. Ali Koç'u zorla yönetime aldım. Gençliğinden beri hayali Fenerbahçe başkanı olmak istiyor. Ama içeri girince korktu.


HEDEF YIL SONU 200 BİN TARAFTAR KARTI


Fenerbahçe'de pazarlık olmaz. Yetkili kurullar onaylamazsa uygulamayız, rafa kaldırırız. Küskünlük kızgınlık olmaz. 2007'de 100 bin taraftar kartı hedefledik. Şu anda bunu 155 binden yıl sonunda 200 bine çıkaracağız.


KEZMAN'I HOCA İSTEMEDİ


Kezman'ın kalmasını istedik hoca gitsin dedi. Hoca onu 3. adam olarak düşünüyordu.


GENÇ FENERBAHÇELİLER


Stad herkesin. Benim özel yerim var mı? Biletini alan girer maç bitene kadar koltuk onundur. Genç Fenerbahçeliler derneğine karşı değilim ben ranta karşıyım. Beş on kişiye karşıyım.


Amigolar köşe yazıyor. Rantların kopması lazım. Saha içinde galip gelmek için gerekeni yapalım. Ben bu konudan sonuna kadar dönmem. Çünkü söz konusu olan Fenerbahçe. İnsanlar huzursuz olursa stada gelmez. Ama ben buna izin vermem. Bu sıkıntı şuanda maraton tribünde. Tek kimliğin gitmek üzere olduğunu gördüğüm için karşı çıktı.


AYDA 30 MİLYAR KAZANIYORLAR


Hooijdonk transferinde "Genç Fenerbahçeliler" yazılı atkı attılar. Dünya izliyor bu transferi. Onlar demeyecek ler mi Hooijdonk kime transfer oldu. Başka gruplar da ortaya çıkar. Bilet ve otobüs desteği verdim zamanında. Ama gördüm ki rant var. 4 otobüs kiralayacağız diyip 2 otobüs parasını kendileri alıyor. Ankara'da ve İzmir'de elebaşları var. İzmir ve Ankara'da 1'er kişi var. İstanbul'da da 10 kişi var. Gerisi de bunların ne olduğunu bilmiyor. Tribünde 200 kişiler.


ZENGİN ÇOCUKLARINI KANDIRIYORLAR


Ben Fenerium'u kurmuşum devlete vergimi veriyorum. O gençler de Fenerbahçe taraftarı. Genç Fenerbahçeliler diye kaban satıyorlar. Ayda 25-30 milyarlık mal satıyorlar. Bu kimin cebine gidiyor. Çocukları kandırıyorlar. Özellikle zengin çocuklarına yapıyorlar. Çocuklardan 10 - 20 milyar istiyor çocuklar veriyorlar. 30 milyonluk Fenerbahçe camiası var.


SİZ KİMSİNİZ KARDEŞİM


Bunlar ufacık beyinleriyle bizi zorlamaya çalışıyorlar. İnternet sitelerinden bana cevap veriyorlar. Benimle yarışmaya çalışıyorlar. Ya sen kimsin ki? Biz Fenerbahçe'yiz. Kombine kart alanları yerlerine oturtmuyorlar. Sonra size güvendik aldık diyorlar. Bana iki aile mektup yazdı. Biz tribüne çıkıyoruz. Ama yerimize oturamıyoruz oturtmuyorlar dediler. Çıkarttım oturttum. Orada oturanları kaldırttım. İnerken yine baktım çocukları yine kaldırmışlar gittim baktım başkası oturmuş alkol içmiş zil zurna sarhoş bu sefer 'Alkolik hareket engellenemez' diyorlar.


BUNLAR BİTECEK


Bana beste yapmışlar padişah diyorlar ben cumhuriyet çocuğuyum. Besteden anlamam. Bunlar bitecek. Ben Galatasaray'a küfür etmem. Banane Galatasary'dan. Ben neden onalra küfür edeyim. Ama o küfür edenler onlarla beraber hacca gidiyorlar. Hemen benim anama küfür ediyorlar hem Fenerbahçe'ye küfür ediyorlar.


VALİYE ŞİKAYET EDECEĞİM


Sattığımız kombinelerde eğer rahatsızlık verirse kombine iptal edilir ibaresi var. Burası dağ başı değil. Kanuni ne varsa hepsini yaparız. Hiçbir şeyden korkmam. Migros tribününe ben başkan olduğum sürece kombine yapmayacağım. Kombine sayımız bugün itibariyle 30 bin 288. Herkese teşekkür ediyorum. Migros'un altında koltukları sökeriz ayakta bağırır çağırır giderler. Gerekirse valiye şikayet edeceğim. Onlar giderse tezahürat biter diyorlar. Bu laf geriye kalan onbinlerce taraftarı hiçe saymaktır. Böyle şey olur mu? Herkes yerinde oturmalı ve hep birlikte düzeyli tezahürat edilmelidir.


"Aziz Yıldırım futboldan anlamıyor" diye ortaya atılan bir görüşü dile getiren Sabah Spor Müdürü Serdar'a Sizin mesleğiniz ne? diye sordu. Serdar da gazetecilik okulunu bitirdiğini söyledi. Yıldırım da "Bana futboldan değil, betondan anlıyor diyenlere cevabım şudur: Ben 'en az' sizler ve gazeteciler kadar futboldan anlıyorum. Gençliğimde amatör futbol da oynadım. İnşaat mühendizi olmasam belki de futbolcu olacaktım. Futbolun idarecilik kısmında da bulundum. Sizden daha tecrübeliyim spor anlamında. Hanginiz masa tenisine, boks maçına gittiniz? Sporda hepinizden iyiyim. Ben futbolda iddialıyım. Appiah'ı getirdiğimizde hanginiz onu tanıyordu? Daum'a Appiah'ı getiriyoruz dediğimde "şaka mı yapıyorsunuz?" demişti.


İBRAHİM KUTLUAY


İbrahim Kutluay'ın 2007 yılında alınmasına karşıydım. Çünkü bizi zor durumda bırakıp gitmişti. İbrahim Kutluay, Mahmut Uslu'ya 'Aziz Yıldırım, hocaya telefon açsın beni almasını söylesin' demiş. Ben nasıl bunu söylerim. Gel bana sen hocalık yap derse ne diyeceğim.


Polat'ın Fenerium ile ilgili açıklamalarından mutluluk duyduk. Onun için rakiplerimize teşekkür ediyoruz.

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler