LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray306336
 • 2. Beşiktaş306234
 • 3. Medipol Başakşehir306222
 • 4. Fenerbahçe306030
 • 5. Trabzonspor30469
 • 6. Göztepe3044-5
 • 16. Osmanlıspor FK3032-6
 • 17. Gençlerbirliği3030-14
 • 18. Karabükspor3012-50
 • Tümü
YENİ HABERLER
Yıldırım savunmasına devam ediyor...
Şike davasının 7. duruşmasında söz yine Aiz Yıldırım'da... Yıldıırm savunmasına devam ediyor...
Yıldırım savunmasına devam ediyor...
23 Şubat 2012 / 12:39 Güncelleme: 23 Şubat 2012 / 12:39

''Futbolda şike'' iddialarına ilişkin Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu 23'ü tutuklu 93 sanık hakkında açılan davanın 7'nci duruşması başladı.

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda faaliyet gösteren özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Olgun Peker, Aziz Yıldırım, Mecnun Odyakmaz, İlhan Ekşioğlu, Şekip Mosturoğlu ve Tamer Yelkovan'nın da aralarında bulunduğu 23 tutuklu sanık katıldı.

Daha önceki celselere raporlu olması nedeniyle katılmayan tutuklu sanık Bülent İşçen'in kimlik tespitinin yapıldığı duruşmada, 6 tutuksuz sanık da hazır bulundu.

Duruşmada savunmasına devam eden Aziz Yıldırım, salonun kamerasından fotoğraf çekilip bir gazetede yayımladığını söylemesi üzerine Mahkeme Heyeti Başkanı Mehmet Ekinci araya girerek, ''Basın için dışarıda ekran kuruldu. Ses almayınca vazgeçtik. Zannediyorum deneme sırasında çekilmiş. Gereğinin yapılması için savcılığa suç duyurusunda bulunduk'' dedi.

SİYAH ÇANTAYLA SALONA GELDİ!

''Futbolda şike'' davasının tutuklu sanığı Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, Sivasspor'a verildiği iddia edilen şike parasının, sözü edilen çantaya sığmayacağını, salona getirdiği bir çanta ve sembolik paralar ile anlattı.

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada Yıldırım, Sivasspor'a siyah bir çanta içinde şike ve teşvik parası gönderildiğine dair iddialara ilişkin savunma yaptı.

Salona siyah bir çanta ve sembolik 2,5 milyon dolar getiren Yıldırım, yanına gittiği tutuklu sanık Abdullah Başak'ın çantayı tutmasını istedi. Daha sonra paraları çantaya doldurmaya çalışan Yıldırım, yaklaşık 1 milyon dolar konulan çantanın dolması üzerine Yıldırım, ''Bu çantayla Sivas'a gitse gitse 1 milyon dolar gider. Bu çanta 1 milyon dolar parayı ancak alır'' dedi.

Yıldırım, ''Utanıyorum emniyetin bu çalışmasından. Çanta değiş tokuş yapılırken fotoğrafını çekmek yerine, gelip basıp çantayı açsanıza. Onlarda çantanın içinde para olmadığını biliyorlar. Bu yalan. Onlarda biraz ahlak varsa, bizim ailelerimizi getirdikleri noktayı düşünerek bizden bu çanta için özür dilemeleri gerekiyor'' dedi.

Yıldırım, tutuklu sanık Abdullah Başak'ın ''Mini Cooper'' marka otomobilinin şike parasıyla alındığı iddialarına ilişkin de, şunları söyledi:

''Abdullah Başak'ı, İlhan Ekşioğlu vasıtasıyla tanıyorum. Hoş sohbet, güler yüzlü biri. Sizde burada tanıdınız. Zaten başkada özelliği yok. Sivasspor da yenik durumdayken Abdullah Başak, İlhan Ekşioğlu ile konuşuyor. 'Biz maçı kazanacağız' diyorlar. Onu da şike olarak algılamışlar.  Maçtan sonra İlhan Ekşioğlu, Abdullah Başak'a, 'ne hediye alayım sana' diyor. O da, 'saat al' diyor. Sonra vazgeçti. Araba alındı. O da kız kardeşine hediye etti

Biz varlıklı insanlarız. Allah'a şükür bize iyiliği dokunmuş insanlara yardım ederiz. Bir dosta bunu yapmak suç mu . Ben 50 talebe okutuyorum onlara bir şey olsa beni içeri alacaklar demek ki.''

Yıldırım, kendilerinin tutuklu sanık Olgun Peker'in çetesiyle bağlantılı olduğunu iddia edildiğini ifade ederek, ''Nasıl bir çete olduğunu da burada gördük. 6222 sayılı yasa çıkmasaydı ben buraya dolandırıcılıktan çıkacaktım. Bu yasa çıkınca Olgun Peker'le burada şikeden yargılanıyoruz'' diye konuştu.

Yıldırım, futbolcu İbrahim Akın'a 100 bin avro verdiğine ilişkin iddiaları da yanıtladı. Yıldırım, söz konusu iddianın hiçbir dayanağının bulunmadığını öne sürerek, ''Eğer verdiysem ispat etsinler. Gidip kendimi Boğaziçi Köprüsü'nden atarım. Bunu ispat edemezlerse, o emniyet mensupları, müdürleri görevlerinden ayrılıp istifa etsinler. Yargı karşısına çıksınlar. Bunu talep ediyorum. İbrahim Akın kendi hatalarını örtmek için bizi kullanmıştır. Kendisini hayatımda görmedim. Sadece Metris'te gördüm. Bu konuları spor yaparken sordum, 'neden böyle yaptın ' dedim'' diye konuştu.

''Fenerbahçe Türkiye'dir''

İddianameyi eleştiren Yıldırım, iddianamede yer alan konuşma kayıtları çözümlerinde şikeye ilişkin konuşma bulunmadığını öne sürerek, savunmasını şöyle sürdürdü:

''İddianamede maçlarla ilgili 99 tape yer almış. Bunlardan sadece 9'u bana ait görünüyor. Şikeye ait bir tane bile tape yok. 100 bin avro kimseye verilmedi. Hayali suçlarla büyük paraların döndüğü kurgulanmış. Hapse bir şey demiyorum. Gerekirse 10 sene yatarım. Ama Fenerbahçe'yi temize çıkaralım. Fenerbahçe üzerine büyük bir oyun oynanmıştır. Fenerbahçe Türkiye'dir, Anadolu'nun bir takımıdır. Fenerbahçe'yi Türkiye'den kimse ayıramaz. Sırf Aziz Yıldırım'ı cezalandıracağız diye kulübü bu işe katmak hiç şık olmadı. Bunu yapanları tarih yargılayacaktır.

Bundan sonraki süreçte şahsımla ilgili tek bir isteğim olmayacaktır. Tek isteğim var, Fenerbahçe'nin temize çıkarılmasıdır. Bu davaya önce Fenerbahçe camiası olarak bakılmalıdır. Bizi dünyaya rezil ettiler. Bugün Avrupa'da herkes şike yapıyor. Onlar kendi içlerinde hallediyor. Ama biz dünyaya açtık.Temize çıkacağımızı biliyorum.''

Savunmasını tamamlayan Aziz Yıldırım'a, Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, 2001 yılında sabıkasının göründüğünü söyledi. Aziz Yıldırım ise ''Ne yapmışım bilmiyorum'' demesi üzerine Başkan Ekinci, ''Gerekirse mahkemeden isteriz"''dedi.

Duruşma, Aziz Yıldırım'ın avukatının savunmasıyla devam ediyor.

YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMİ

Bu arada, mahkemenin duruşma salonunun yetersizliği yüzünden büyük salonda yapılacak yargılama kapsamında İstanbul Adalet Sarayı'nın içi ve çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Salona, önceki günlerde olduğu gibi sadece ana bloktan giriş sağlandı. Salona geçiş yapılan diğer koridor ve geçişler güvenlik gerekçesiyle kapatılırken, asansörlerin de bu katta durması engellendi. (AA)

Türk Sporu Bodoslama gidiyor!
 // Has Uşak
Aziz kimki her söylediği olay oluyor.Sessiz çoğunluk bekliyorki Adalet-hak-Hukuk yerini bulsun.Herkesi suçlayan Aziz kendi savunmasını yapsın,sporumuzun etiik değerleri ayaklaer altında.O kadar gazeteci içerde,komutanlar öyle varmı bir haber?Yok öyle ise savunmanı yap çekil Aziz çamur atma yeter......
23 Şubat 2012 14:24
SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler