LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray306336
 • 2. Beşiktaş306234
 • 3. Medipol Başakşehir306222
 • 4. Fenerbahçe306030
 • 5. Trabzonspor30469
 • 6. Göztepe3044-5
 • 16. Osmanlıspor FK3032-6
 • 17. Gençlerbirliği3030-14
 • 18. Karabükspor3012-50
 • Tümü
YENİ HABERLER
Yerli hoca mı yabancı hoca mı?
Yerli hoca mı yabancı hoca mı?
13 Ekim 2009 08:24
Geçmişten bugüne bakıldığında yerli teknik adamların yabancılardan daha başarılı olduğu istatistiklerle ortaya çıkıyor

A Milli Takım Teknik Direktörü Fatih Terim'in istifasının ardından Türkiye'nin 2010 Dünya Kupası'na gidememesinden çok yeni çalıştırıcının kim olacağı tartışmaları gündemi meşgul ediyor.
 

Futbol Federasyonu yönetimi, göreve yabancı bir teknik adam getirmeye karar verirken, istatistikler ise Ay-Yıldızlı ekibimizde yerli hocaların daha başarılı olduğu gerçeğini ortaya koyuyor.

Türk Milli Takımı'nın katıldığı ve bazılarında tarihi sonuçlar elde ettiği turnuvalardan 1996, 2000 ve 2008 Avrupa Şampiyonası ile 2002 Dünya Kupası'nda hep yerli teknik direktörler görevdeydi. Fatih Terim, Mustafa Denizli ile Şenol Güneş, Türkiye'ye önemli zaferler yaşattı. Ancak yabancı çalıştırıcılar da Türk futboluna göz ardı edilemeyecek katkılarda bulundu. Özellikle ünlü Alman çalıştırıcı Jupp Derwall'in yanı sıra Sepp Piontek'li yıllarda Ay-Yıldızlı ekibimiz yeni bir ivme kazanmış, ülke futbolu yavaş yavaş yükselme trendine girmişti. Açıkçası yabancıların görev yaptığı dönem kaliteli yerli antrenörlerin sahneye çıkmasına da imkan sağladı. Örneğin Fatih Terim, 1990-93 yılları arasında Piontek'in yardımcısıyken 1993'ten sonra A Milli Takım'ın tek patronu oldu.

Yerli hocaların başarısı istatistiklerle sabitken Federasyon'un, Fatih Terim'in yerine yurtdışından kariyerli ve ünlü bir yabancı antrenörü getirmek için çabaladığı ifade edildi. Halen Rusya Milli Takımı'nın başında olan ve bir dönem Fenerbahçe'de de görev yapan Hollandalı Guus Hiddink'in teknik direktör adayları arasında ilk sırada yer aldığı bildirildi. Yabancılardan olumlu sonuç alınamadığı takdirde ibrenin yerli isimlere döneceği belirtilirken, Bursaspor'un başarılı hocası Ertuğrul Sağlam'ın adı ön plana çıktı.

'Milli Takım teknik direktörü yerli mi, yoksa yabancı mı olmalı?' yönündeki polemikler devam ederken, isimleri gündeme gelen teknik adamlar konuya temkinli yaklaştı. Fenerbahçe Teknik Direktörü Christoph Daum, dün sabahki idman sonrasında medya mensuplarının Milli Takım hakkındaki sorularıyla karşılaştı. Alman hoca, "Hem Fenerbahçe'yi hem de Türk Milli Takımı'nı çalıştırmak ister misiniz? Bunun örneği basketbolda da var (Bogdan Tanjeviç)." şeklindeki soruya verdiği cevapta, "Çarşamba günü Fatih Terim'in son maçı. Bu maçtan önce, gelecek hocayla ilgili konuşmak istemiyorum. Çünkü bu, saygısızlık olur. Son maçını oynasın, ondan sonra tabii konuşulur." yorumunu yaptı.

Daum gibi Lucescu da kaçamak cevap verdi

Türk futbolunu iyi tanıyan Rumen teknik adam Mircea Lucescu da Star TV'de yayınlanan 'Futbolig' programına telefonla bağlandı. Shakhtar Donetsk'le kontratının sürdüğünü aktaran Lucescu, Milli Takım için teklif gelirse gurur duyacağını dile getirdi. Şu ana dek bir teklif gelmediğini açıklayan tecrübeli çalıştırıcı, "Teklif gelsin, ondan sonra konuşalım." diyerek Milli Takım için yeşil ışık yaktı.

Beşiktaş Teknik Direktörü Mustafa Denizli'ye de "Milli Takım'ın başına yerli mi, yabancı mı teknik adam gelmeli?'' sorusu yöneltildi. Denizli, "1950'li yıllardan sonraki Milli Takım çizgisine baktığımızda hangi antrenörün döneminde neler yaşandığı net olarak görülmüştür. O tabloya baktığımızda yerli mi, yabancı mı teknik adamın nasıl bir başarı kazandırabileceğini görebiliriz.'' cevabını verdi. Mustafa Denizli, Milli Takım için kendisine bir teklif gelmesi durumunda nasıl davranacağının sorulması üzerine, "Beşiktaş'ın başında 24 saatini geçiren birine böyle bir teklif yapılacağını düşünmüyorum. Bazen zamanım Beşiktaş'a yetmiyor bile." değerlendirmesinde bulundu.  (Zaman)

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler