LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray306336
 • 2. Beşiktaş306234
 • 3. Medipol Başakşehir306222
 • 4. Fenerbahçe306030
 • 5. Trabzonspor30469
 • 6. Göztepe3044-5
 • 16. Osmanlıspor FK3032-6
 • 17. Gençlerbirliği3030-14
 • 18. Karabükspor3012-50
 • Tümü
YENİ HABERLER
Yabancı kontenjanında son karar!
Yabancı kontenjanında son karar!
05 Temmuz 2013 14:55
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören, Spor Toto Süper Lig'de 2013-2014 sezonunda yabancı statüsünün, daha önceden açıkladıkları gibi "6 0 4" olarak devam edeceğini, AB statüsü teklifini de geri çevirdiklerini söyledi.

TFF Yönetim Kurulu toplantısının ardından, yönetim kurulu üyeleriyle beraber federasyonun İstinye'deki merkezinde basın toplantısı düzenleyen Demirören,Süper Lig'de yeni sezonda yabancı oyuncu kontenjanı konusunda daha önceden açıkladıkları "6 0 4" statüsünde herhangi bir değişiklik yapılmayacağını açıkladı.

Demirören, geçen sene Kulüpler Birliği Vakfı ile yabancı oyuncu statüsüyle ilgili konuştuklarını, hepsinin olurunu aldıklarını ve yabacı statüsü kararını açıkladıklarını belirterek, "Geçen mali kongreden sonra kararımızın aynen uygulanacağını statü olarak da açıkladık. Tabi, Kulüpler Birliği 17 kulüple yabancı oyuncu sayısının değişmesi için bize müracaat etti.Biz bunu yönetim kurulu olarak değerlendirmek zorundaydık, ama gündeme almadık. Bunu değerlendirdik. Bazı yöneticilerimiz olması tarafında ama çoğunlukla teknik olarak statüyü tekrar değiştirme şansımız yok" diye konuştu.

Demirören, yeni sezonda yabancı statüsünün önceden açıkladıkları gibi devam edeceğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Bu sene 6 yabancı sahada veya kulübede, 4 yabancı tribünde devam edecektir. Kulüplerimiz Avrupa'da zaten 10 yabancıyla oynayabiliyorlar. Bunun için sorun yok. Geçen seneye baktığımızda çoğu kulübümüzün 4 oyuncusu yine tribündeydi. Ancak bir gerçek var ki geçen sezon Türkiye Ligi ortalamasında sahada süre olarak bulunan yabancı sayısı 4,6'dır. İkincisi, maalesef FIFA'da 289 dosyayla Türkiye, Avrupa'da dava bakımından birinci sıradadır. Yabancı sayısı ne kadar fazla olursa olsun milli takıma başarılı yansımadığına inandığımızdan bu kararımızın sonuna kadar arkasındayız."

AB statüsü isteği de geri çevrildi

Avrupa Birliği (AB) statüsündeki oyuncuların transferinin serbest bırakılması teklifini de geri çevirdiklerini kaydeden Demirören, şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye, AB ülkesi değil. AB üyesi, kendi ülkesine gelmiş bir oyuncuyu AB statüsüne sokabilir. Ancak AB üyesi olmayan Türkiye, dışardan gelen bir oyuncuyu AB statüsüne dahil edemez. Yarın Afrikalılar çıkar, müslüman ülkeler çıkar 'Bize de bu hakkı tanıyın' der. AB statüsü teklifini geri çevirdik. Türk futboluna hayırlı olsun. Aldığımız kararın sonuna kadar arkasında duracağız."

Mevcut statü

TFF, bir süre önce açıkladığı ve internet sitesi aracılığıyla yürürlüğe soktuğu 2013-2014 Sezonu Spor Toto Süper Lig Müsabakaları Statüsü'nün "Futbolcuların Uygunluğu" başlıklı 2. maddesini, spor kamuoyunda "6 0 4" şeklinde adlandırılan"2013-2014 Sezonunda kulüpler, en fazla 10 yabancı futbolcuyu tescil ettirebilirler ve 18 kişilik isim listesine bu futbolculardan en fazla 6'sını yazıp müsabakalarda oynatabilirler" şeklinde düzenlemişti. Statüye göre, 2014-2015 sezonunda ise kulüpler, en fazla 8 yabancı futbolcuyu tescil ettirebilecek ve 18 kişilik isim listesine bu futbolculardan en fazla 5'ini yazıp, müsabakalarda oynatabilecekler.

TFF Yönetim Kurulu'nun bir yıl önce aldığı bu kararı yürürlüğe sokmasına Fenerbahçe dışındaki kulüpler, başta Galatasaray olmak üzere tepki göstermişti.

Süper Lig kulüpleri geride kalan 2012-2013 sezonunda uygulanan statüye göre istedikleri sayıda yabancı uyruklu futbolcuyla sözleşme imzalayabiliyor, ancak müsabakalarda 8 yabancı oyuncuyu 18 kişilik müsabaka isim listesine yazıp, aynı anda en fazla 6'sını oynatabiliyordu.

 

AA

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler