LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray265433
 • 2. Medipol Başakşehir265320
 • 3. Beşiktaş265024
 • 4. Fenerbahçe264819
 • 5. Trabzonspor26428
 • 6. Kayserispor26414
 • 16. Gençlerbirliği2627-8
 • 17. Atiker Konyaspor2624-10
 • 18. Karabükspor2612-43
 • Tümü
YENİ HABERLER
Uslu: "Yönetenlere sesleniyorum"
Uslu: "Yönetenlere sesleniyorum"
02 Nisan 2015 06:45
Fenerbahçe Basın Sözcüsü Mahmut Uslu, Galatasaray ile olan ilişkilerin 3 Temmuz sürecinde yapılan bildirilerden dolayı bittiğini söyledi.

10 maddede Uslu'dan dikkat çekenler

1-3 Temmuz kumpası sürecinde yapılan birkaç bildiri, özellikle “Bu yangın üfleyerek sönmez” söylemleri ve ardından bizim varlığımızı, geleneklerimizi anlatan “Ölü evinde düğün olmaz” atasözümüzü bilmeyenler Galatasaray ile olan ilişkileri bitirdi.

2-3 Temmuz sürecinde ve sonrasında her sene yine zirveye oynadık. 16 yıldır biz yöneticiyiz, arada 3 sene bölsek de, 16 yıldır her sene zirveye oynamak herkesin harcı değil. Bugün Bayern Münih bile 16 senede 3 ya da 4 kere zirveye oynayamadı.

3-Sabıka kaydıyla Kulübe üye olabiliyorsunuz. Burada kimseye kapıyı kapatmıyoruz. 2000 TL olmasının başka bir nedeni ise insanlar taraftarken çok konuşuyor. Yönetimlere girmek istiyorlar, konuşuyorlar, eleştiriyorlar. Hepsi doğrudur.

4-Başkanımız bu kulübü derleyen toplayan bir insandır. Tabiî ki daha evvelki başkanlarımız, rahmetli olanlar, şu anda sağ olanlar, hepsinden Allah razı olsun. Ama Aziz Yıldırım bütün bu yapılanların üzerine çok çok önemli katkılar sağlamış ve toparlamıştır.

5-Mühim olan; Avrupa’da her zaman ilk 8’e, ilk 4’e girebilecek takımımızın olmasıydı. Bunu da yakalamıştık. 3 Temmuz bütün bu aşkı, bütün bu hayallerin hepsini bitirdi. Hani var ya kışlaları dağıttılar, silahın topunu aldılar, aynı o hale getirdiler Fenerbahçe’yi.

6-Fenerbahçe’nin gelmesiyle şu anda reklamlarını yapan Eczacıbaşı, Vakıfbank, Halkbank -ki bunlar hep devlet yani kamu takımları- bunların hepsinin Fenerbahçe’ye minnettar olmaları lazım. Çünkü Fenerbahçe büyüttü bu olayı. Fenerbahçe verdi bu imajı.

7-Fenerbahçe’nin 3 Temmuz olayında yaşadığı ağır travmaların yaraları sarılıyor. Onun için böyle günlük yenildik, yenilmedik, üzüldük gibi olaylarda kulüp dimdik ayakta. Fenerbahçe artık bunları bitirdi. Artık böyle şeyler yok.

8-Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray gibi kulüpler futbol takımlarından elde ettikleri gelir nedeniyle vergi ödüyorlar. Bu vergileri ödemesinler. Siz sporu nasıl teşvik edeceksiniz? Olimpiyatlara talip oluyoruz. Olimpiyata soyunsak kaç tane oyuncumuz var? Yok,

9-Eğer radikal tedbirler almazsanız bu amatör sporlar ölür. Fenerbahçe’de 10 sene evvel rahmetli Özhan Canaydın Galatasaray, Serdar Bilgili Beşiktaş başkanlığı döneminde bırakılıyordu amatör sporlar. Tek futbol kulübü kalacaktı. Bitiyordu bu işler.

10-Ben şimdi göğüs reklamı alacağım, reklamın % 25’ini istiyor, yan kollara alırsam % 7’sini istiyor devlet. Senin bunlara ihtiyacın mı var devlet? Günah değil mi Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş, Trabzonspor gibi kulüplere.

Devlete, yönetenlere sesleniyorum

Önerimiz şuydu; Dersiniz ki yıl sonu itibari ile ödeyeceğiniz vergiden Amatörlere harcadığınız parayı mahsup edin, gerisini ödeyin. Bu kadar basit. O zaman ben daha çok yatırım yapabilirim. Getirdiği şampiyonluklar nispetinde de branşlaştırır, her şehre, her kulübe bir görev verirsiniz. Birine güreş, ikisine yüzme. Başkasına kayak vs. Bu şekilde sporcu da yetiştirme imkanı yaratılacak. Peki bunu suistimal eden olmaz mı? Her teşvikte suistimal eden olabilir ama % 10 olur, % 5 olur. Fakat şunu düşüneceksiniz; bu spor kulüplerinden aldığın para çok büyük bir para mı? Türkiye’nin büyümüş bütçesinde çok az bir para.

Sen bu aldığın parayı spora doğru dürüst yaratabiliyor musun? Yapmıyorsun. Yapsan zaten sporcu yetişir. Şu an yine sesleniyorum; Sporu seven Sayın Cumhurbaşkanına, Başbakan, Maliye bakanı, Spor bakanı kim varsa. Federasyon’dan sonra Fenerbahçe’ye geldiğimde, aynı şeyleri Aziz Yıldırım defalarca, ben defalarca anlattım. Çünkü ben amatör branşlardan, basketboldan gelen, milli takım seviyesinde antrenörlük yapmış, genç milli oyuncusu olan bir insan olarak bunları görüyorum. Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş gibi kulüplere bu imkanları sağlamalısın. Bakın bugün komünizm öldü. Komünizm döneminde devlet yoluyla oyuncu yetiştiriliyordu. Bugün Türkiye’de hala o zihniyet var. Bu zihniyetlerin değişmesi lazım. Bunları spor kulüplerine vermeniz lazım.

 

SPORX

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler