LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray347542
 • 2. Fenerbahçe347242
 • 3. Medipol Başakşehir347228
 • 4. Beşiktaş347139
 • 5. Trabzonspor345512
 • 6. Göztepe3449-1
 • 16. Osmanlıspor FK3433-11
 • 17. Gençlerbirliği3433-17
 • 18. Karabükspor3412-66
 • Tümü
YENİ HABERLER
Ümit Özat'ın, hasteneye gelen Daum'a ilk sorusu ma
Ümit Özat'ın, hasteneye gelen Daum'a ilk sorusu ma
Ümit Özat'ın, hasteneye gelen Daum'a ilk sorusu ma
01 Eylül 2008 / 13:44 Güncelleme: 01 Eylül 2008 / 00:00

Sahada ölümden dönen Ümit Özat’ın eşi o an ne hissettiğini anlattı. Maç sırasında yere yığılan ve dili boğazına kaçan Ümit’in tansiyonu aniden düşünce bilincini kaybettiği belirlendi. Ümit Özat haftaya sahalara dönecek.


KARLSRUHE maçında dili boğazına kaçınca ölümden dönen Köln kaptanı Ümit Özat’tan iyi haberler var. Önceki akşam( Cuma) oynanan maçın ilk yarısında yere yığılan, dili nefes borusunu kapattığı için bir süre şuurunu kaybeden ve hayati tehlike olasılığı nedeniyle hastaneye kaldırılan Ümit Özat dün taburcu oldu. Kalple ilgili bir sorunu olmadığı belirlenen Ümit’in ani tansiyon düşmesi nedeniyle şuurunu kaybettiği belirlendi.


Milli futbolcu 1 hafta sonra sahalara dönecek. Alman Futbol Federasyonu yaptığı açıklamada Ümit’in iyi olduğunu ve birkaç gün dinleneceğini duyurdu. Karlsruher Hastanesi de Ümit Özat’ın yeteri kadar beslenmemesi ve sıcak havada yeterli sıvı almaması nedeniyle ani tansiyon düşmesi yaşadığını açıkladı.
MAÇI önceki akşam ( Cuma) televizyondaki canlı yayında izleyen Nurdan Özat, eşi Ümit Özat’ın ölümün eşinden dönüşüne saniye saniye tanık oldu. Nurdan Özat eşinin durumunun iyi olduğunu, saha doktorunun tribünlere yaptığı ’yaşıyor’ anlamındaki parmak işaretinin ardından tüm seyircilerin çılgınca alkışlamasıyla anlamış. Nurdan Özat o anı şöyle anlattı:


EŞİNİN ZOR ANLARI


“KÖLN’DEKİ evimizde maçı seyrediyordum. Önce ne olduğunu anlamadım. Ümit yere düştüğünde top başka yerdeydi. Sonra bir anda oyun durdu. Ardından Ümit’i yerde gördüm. Doktorlar müdahale ediyordu. Ardından Daum ve Mondragon’u ağlarken görünce kötü bir şeyler olduğunu sandım. Ağlamaya başladım. O sırada seyirciler müthiş bir alkış kopardı. Aynı anda spiker de bir doktorun baş parmağıyla Ümit’in iyi olduğu işaretini verdiğini söyledi. Birkaç dakika sonra zaten Köln yetkilileri arayıp Ümit’in iyi olduğunu söylediler. Ben de hemen yakınlarımla birlikte trene atlayıp Karlsruher’e gittim. Hatta Ümit hastaneye geldik diye bize kızdı...”


Önce ‘Mac ne oldu’ dedi


Ümit Özat’ın, maç biter bitmez hastaneye koşup yanına gelen hocası Christoph Daum’a ilk sorusu, ‘sonucu’ oldu.


ÜMİT Özat’a sahada ilk müdahale uygulanırken, teknik direktör Daum ve kaleci Mondragon gözyaşlarına boğuldu. Daum maç sonrası Ümit’i hastanede ziyaret eden ilk kişi oldu. Takım doktoru Paul Klein ile Karlsruher Hastanesi’ne gelen Daum, Ümit’in ziyaret sırasında kendisine hemen maç sonucunu sorduğunu, 2-0’lık galibiyete çok sevindiğini söyledi.


DÜN açıklama yapan Daum “Hastanede büyük bir kaptan olduğunu göstererek hemen maç sonucunu sordu. Maç sırasında ayaklarının çözüldüğünü ve bir anda yere yığıldığı ana kadar olanları hatırladığını söyledi” dedi. Hakem Florian Meyer’in kendisine maçı tatil etmeye hazır olduğunu söylediğini belirten Daum, “Ümit’in bilincinin yerinde olduğunu, hatta oynamak istediğini öğrenince futbolcularımla oyuna devam etme kararı aldık” diye konuştu.


MONDİ, HÜNGÜR HÜNGÜR AĞLADI


Olay anında hüngür hüngür ağlayan Köln kalecisi Mondragon “Ben bu olaya üç kez tanık oldum. Ümit için dua ettim. İyi olduğu için çok sevinçliyim” dedi.


Ani şok ve bilinç kaybı
Spor hekimleri, Ümit Özat’ın durumunu değerlendirdi:


“Sahada su ve elektrolit kaybı yaşayıp şuurunu yitirmiş. Dili yerinde bir müdahaleyle çekilmiş. Kalıcı bir sorun olmaz.”


UZMANLAR, Ümit’in yaşadığı problemi şöyle değerlendirdi:


Dr. KAYA LİVANELİOĞLU (GSGM Spor Hekimi): “Ümit sezon öncesi kilo kaybetmek için beslenme düzenini değiştirmiş. Buna bağlı vücutta oluşan eksiklerle birlikte maçta harcanan eforla su ve elektrolit kaybı olur. Bu da şuur kaybına kadar gider. Şuur kaybında dil arkaya kaçar, soluk borusunu tıkar ve nefesi keser. Yerinde bir şekilde derhal müdahale edilmiş.”


DR.KADİR DOĞUER (Memorial Hastanesi yoğun bakım uzmanı): “Olay, futbolcunun maç öncesi bir şey yememesi ve yeterli sıvı almaması nedeniyle yaşanmış. Şuur kaybı ve şok yaşayan Ümit’in dili geriye kayarak, nefes almasını engellemiş. Kulüp doktoru pensle dili çekerek nefes almasını sağlamış. Kalıcı bir soruna neden olmaz. Spor hayatına devam edebilir.”


Bugüne kadar sahada 86 futbolcu vefat etti


1889’DAN bu yana maç sırasında hayatını kaybeden ya da maç sırasındaki yaralanmalar yüzünden ölen futbolcuların sayısı 86. Futbolcuların büyük bölümü kalp krizi yüzünden yaşamını yitirdi. 2000’den bu yana 18 futbolcunun kalp krizinden hayatını kaybetmesi, FIFA’nın futbolculara mecburi kalp testi yaptırmasını gündeme getirmişti. 2007’de de Sevilla’lı ünlü sporcu Antonio Puerta sahada hayatını kaybetmişti.


Vatan

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler