LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Medipol Başakşehir306222
 • 2. Galatasaray296035
 • 3. Beşiktaş295932
 • 4. Fenerbahçe295727
 • 5. Trabzonspor294611
 • 6. Kayserispor3044-6
 • 16. Atiker Konyaspor2929-5
 • 17. Osmanlıspor FK2929-9
 • 18. Karabükspor2912-47
 • Tümü
YENİ HABERLER
UEFA'dan 'U' dönüşü!
UEFA'dan 'U' dönüşü!
13 Ocak 2012 09:16
UEFA Başmüfettişi, TFF'nin, "F.Bahçe yüzde yüz şike yapmıştır" diye telkinde bulunduğunu ileri sürerek hazırladığı ve CAS’a yolladığı ek raporu geri çekti

Şampiyonlar Ligi'nden men edilmesinden sonra Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'ne (CAS), UEFA ve Türkiye Futbol Federasyonu aleyhine tazminat davası açan Fenerbahçe'nin suçladığı disiplin müfettişi Pierre Cornu'nun ek raporunu geri çektiği bildirildi.
Sarı-lacivertli kulüp ile Futbol Federasyonu arasında büyük gerginliği neden olan raporda, federasyon Başkan Vekili Lutfi Arıboğan ile Baş Hukuk Müşaviri İlhan Helvacı'nın şike incelemesi sürecinde kendisine "Fenerbahçe yüzde yüz şike yapmıştır" diye telkinde bulunulduğu iddia edilmiş, taraflar büyük tepki göstermişti.
Şubat ortalarında CAS'ta görülecek davanın seyrini değiştirecek yeni gelişme, Futbol Federasyonu cephesinde memnuniyetle karşılanırken, Fenerbahçe'nin de çok kısa sürede açıklama yapacağı bildirildi.

Fener istifa istemişti
Disiplin Baş Müfettişi Pierre Cornu, 28 Ağustos'ta İstanbul'a gelip şike soruşturmasını yürüten özel yetkili savcı ile görüştükten sonra UEFA'ya bir rapor vermiş, bu rapor sonrası Fenerbahçe, Şampiyonlar Ligi'nden men edilerek, yerine Trabzonspor alınmıştı.
Sarı-lacivertli kulübün, UEFA ve TFF aleyhine CAS'ta açtığı tazminat davasında tanık sıfatı ile bilgisine başvurulan Cornu, 18 Kasım'da verdiği ek raporunda Lutfi Arıboğan ve İlhan Helvacı ile İstanbul'daki görüşmeleri sırasında "Fenerbahçe'nin yüzde 1 dahi şike yapmamış olma ihtimali yok mu?" diye sorduğunu, cevaben de "Hayır, yüzde yüz şike yapmıştır" karşılığını aldığını yazmıştı.
Ek roparun ortaya çıkmasından sonra Fenerbahçe, Arıboğan ve Helvacı'yı ağır dille eleştirirken, ikilinin istifa etmesini talep etmişti.

Federasyon reddetmişti
Fenerbahçe'nin açıklamalarına yanıt veren Futbol Federasyonu, olayın öğrenilmesiyle birlikte 21 Kasım'da UEFA'ya yazı gönderip, Pierre Cornu'nun beyanlarının kesinlikle gerçeği yansıtmadığını bildirmiş ve CAS'a sunulan ek raporun geri çekilmesini istemişti.
Federasyon, Cornu ile Arıboğan ve Helvacı arasında iddia edilen konuşmanın hiçbir şekilde yapılmadığını savunurken,  disiplin müfettişi hakkında kişisel olarak tazminat davası açılacağını duyurmuştu.TFF'nin sert şekilde tepki gösterdiği Cornu'nun önceki gün CAS'taki ek raporunu geri çekmesinden sonra, UEFA tarafından da kızağa alınacağı ve ilk resmi görevinde neden olduğu skandal yüzünden uzun süre görevden uzaklaştırılacağı öğrenildi.

 

Özür beklentisi
TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, 30 Kasım'da düzenlediği basın toplantısında suçlamaları yanıtlarken, "Cornu, İstanbul’a operasyonu yürüten savcı sayın Mehmet Berk’le görüşmek için gelmiş, TFF ile resmi bir görüşme talebi olmamıştır. Sayın Ali Koç, sadece Cornu’nun savunmasına istinaden açıklama yapmış, ’Eğer bu bilgiler yanlışsa özür dileriz’ demiştir. Kendilerinden bu özrü bekliyoruz" ifadelerini kullanmıştı. Dün yaşananlardan sonra Aydınlar ve kurmaylarının Fenerbahçe'den aynı yönde açıklama bekledikleri kaydedildi.

 

Şimdi ne olacak
Cornu'nun ortalığı karıştıran raporunu geri çekmesiyle birlikte CAS'da görülecek davanın farklı bir boyuta geldiği belirtildi. Konunun uzmanı hukukçular mahkemeye sunulmuş raporun geri çekilemeyeceğini, davanın taraflarından birinin bu durumun kendi aleyhine gelişme olarak görmesi durumunda itirazda bulunabileceğinin altını çizdi. Fenerbahçe'nin söz konusu gelişmenin hukuki boyutunu değerlendirdiği ve izlenecek politikanın en geç pazar gününe kadar netleşeceği ileri sürüldü.

 

Seçenekler masada
UEFA ve TFF aleyhine 45 milyon euroluk tazminat davası açan Fenerbahçe'nin  UEFA yetkilileri ile geçen hafta yaptığı iddia edilen temasları neticesinde bazı seçeneklerin masaya konduğu, bunlar arasında CAS'taki başvurudan vazgeçmenin de bulunduğu vurgulandı. Ancak UEFA'nın bu yöntemi tek başına kabul etmeyeceği, sarı-lacivertli kulübün, Şampiyonlar Ligi'ne gitmemesine gerekçe gösterilen hususları da kabul etmesi yolunda baskı yaptığı kaydedildi. Bu durumda UEFA'nın, sarı-lacivertli kulübe uygulaması olası yaptırımlarını sadece bu sezon ile sınırlı tutabileceği, Türkiye'deki soruşturma sonuçlarına ise hiçbir şekilde müdahil olmayacağı bildirildi. (Milliyet)

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler