LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray153214
 • 2. Medipol Başakşehir15309
 • 3. Fenerbahçe152912
 • 4. Beşiktaş152710
 • 5. Kayserispor15276
 • 6. Göztepe15275
 • 16. Antalyaspor1514-11
 • 17. Gençlerbirliği1512-12
 • 18. Karabükspor158-13
 • Tümü
YENİ HABERLER
UEFA'dan Beşiktaş'a 'şok' davet
UEFA'dan Beşiktaş'a 'şok' davet
24 Nisan 2012 19:39
UEFA'dan Beşiktaş'a 'şok' davet
Beşiktaş Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Levent Erdoğan, Avrupa Futbol Federasyonları Birliği'nin (UEFA), Beşiktaş Kulübü'nü UEFA Kontrol ve Disiplin Komitesi'ne sevk etmesiyle ilgili olarak, ''Savunmamızı yapacağız. İnşallah ceza vermekten vazgeçerler'' dedi.

AA muhabirine konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Levent Erdoğan, ''Daha önceki yönetimler döneminde futbolculara zamanında ödeme yapılmaması ve bunların alışkanlık haline getirilmesi iddiaları nedeniyle hazırlanan müfettiş raporları, UEFA Kontrol ve Disiplin Komitesi'ne verilmiş. Bunun üzerine UEFA bize, '1 Mayıs'ta duruşmanız var. İddialar böyle. Gelin savunmanızı yapın. Aksi takdirde, 300 bin avro para cezası ve 1 yıl da UEFA müsabakalarına katılmama cezası alabilirsiniz' dedi. Biz de bunun üzerine savunmamızı yapacağız'' şeklinde konuştu.

-''Biz bu aksaklıkları düzeltmek için göreve geldik''-

UEFA'ya, yapılan yanlışlıkların kendi yönetimleri döneminde yapılmadığını anlatacaklarını kaydeden Levent Erdoğan, ''Duruşmada, 'Bu bizim yönetimimiz zamanında değildir. Böyle bir ceza vermeniz durumunda Beşiktaş Kulübü ve yönetimimiz mağdur olacaktır. Bu işleri düzeltmek için göreve talip olan yönetimimiz bundan sonra bu tür hadiselere sebebiyet vermeyecektir. Bu bakımdan böyle bir cezanın verilmemesini talep ediyoruz. Hakkaniyete uygun olan budur' diyerek savunmamızı yapacağız'' ifadesini kullandı.

-''İnşallah ceza vermekten vazgeçerler''-

Duruşma sonunda kendilerine ceza da verilebileceğini belirten Levent Erdoğan sözlerini şöyle tamamladı:

''İnanıyorum ki savunmamızı iyi niyetle değerlendirirler ve inşallah ceza vermekten vazgeçerler. Ancak ceza da verebilirler. Şayet ceza verirlerse UEFA Tahkim Kurulu'na, buradan da bir netice çıkmazsa Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'ne (CAS) itiraz etme haklarımız var.''

BEŞİKTAŞ'TAN AÇIKLAMA

Beşiktaş Futbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret AŞ, UEFA Kontrol ve Disiplin Komitesi tarafından mali konularla ilgili kulübün görüşmeye davet edilmesi hakkında Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) açıklamada bulundu.

Beşiktaş Futbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret AŞ'den KAP'a gönderilen açıklamada, ''Şirketimiz hakkında UEFA tarafından 30.06.2011 ve 30.09.2011 dönemlerine ilişkin olarak gerçekleştirilen denetim neticesinde, şirketimizin, UEFA Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Kuralları'nın 65. maddesi futbol kulüplerine vadesi geçmiş borçların olmaması ve 66. maddesi çalışanlara ve/veya vergi dairelerine vadesi geçmiş borçlarının olmamasına ilişkin hükümleri ilgili olarak, mevzuat ihlali gerçekleştirmiş olma ihtimaline binaen Disiplin Kurulu'na sevkinin gerçekleştirildiği 20.04.2012 tarihinde tarafımıza bildirilmiştir'' ifadelerine yer verildi.

Açıklamada olası yaptırımlardan da bahsedilerek, ''Söz konusu bir ihlale ilişkin olası yaptırım; şirketimizin önümüzdeki üç yıl içinde hak kazanacağı ilk seferde bir kereye mahsus olmak üzere herhangi bir Avrupa futbol yarışmasına katılamaması ve 300.000 avro para cezası ödemesidir. Bu disiplin yargılaması çerçevesinde 01.05.2012 günü UEFA'nın Nyon'da bulunan merkezinde, şirketimizin konu ile ilgili savunmasının alınması amacıyla bir toplantı gerçekleştirilecektir. Söz konusu toplantıya şirketimizi temsilen başkanımız ve avukatımız katılacak olup, konuyla ilgili gelişmeler ayrıca kamuoyuyla paylaşılacaktır'' denildi.  (AA)

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler