LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Medipol Başakşehir306222
 • 2. Galatasaray296035
 • 3. Beşiktaş295932
 • 4. Fenerbahçe295727
 • 5. Trabzonspor294611
 • 6. Kayserispor3044-6
 • 16. Atiker Konyaspor2929-5
 • 17. Osmanlıspor FK2929-9
 • 18. Karabükspor2912-47
 • Tümü
YENİ HABERLER
"Türkler, bitti dediğiniz maçta ortaya çıkıyor"
"Türkler, bitti dediğiniz maçta ortaya çıkıyor"
18 Haziran 2008 11:31
"Türkler, bitti dediğiniz maçta ortaya çıkıyor"

40 yaşındaki Hırvat çalıştırıcı Slaven Biliç karizmatik kişiliği ile şu anda Hırvatistan’da milli kahraman muamelesi görüyor. Gitarı çok iyi kullanan, söylediği şarkı Hırvatistan’da resmi şampiyona müziği olan Biliç daha şimdiden İngiltere’de birçok kulübün listesinde. Ancak Hırvatistan ile iki yıl daha sözleşmesi bulunuyor.


Cuma günkü rakibimiz olan Hırvatistan’ın çalıştırıcısı Biliç dün Avusturya’nın küçük kasabası Bad Tatzmannsdorf’da bir basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısına bile polis ordusuyla gelen Biliç’in yanına yaklaşmak çok zor. Arka kapıdan geliyor ve yine arka kapıdan gidiyor. Ancak Hırvat gazetecilerin yardımı ve federasyon yetkililerini de güç de olsa ikna ederek Milliyet olarak görüşme fırsatı bulabildik.


Biliç, Türkiye maçını biraz tedirgin bekliyor. Çek Cumhuriyeti maçı onu çok etkilemiş; “Ben böyle gözükara ve savaşçı bir takım görmedim. Bunu başarabilmek için inanılmaz bir moral ve inanılmaz bir fizik gücü gerekiyor. Bunların hepsi Türkiye’de var. Muhteşemler. Bitti dediğiniz anda yeniden ortaya çıkıyorlar. Bunu yapmak kolay değil.”
Elinde zengin bir kadro bulunduğunu belirten Biliç, “Ama bu benim başımı ağrıtmıyor. Çünkü elimde çok seçenek var. Bir hoca için bundan güzel bir şey olabilir mi? Şu anda iki takım cumayı bekliyor. Ortada bir denge var. İki eşit güç mücadele edecek. Bir yanda iyi oynayan Hırvatistan var. Diğer yanda da iyi oynamayan ama 90 dakika sahada ölesiye mücadele eden savaşçı bir takım. Herhalde izleyenler için büyük bir keyif olacak” diye konuştu.


‘Terim çok cesur’
Biliç, Türk Milli Takımı’nı ilginç bulduğunu ve ilginç bir hocaya sahip olduğunu sözlerine eklerken, “Oyun içinde bir kadronuz vardır. Genelde sisteminizi bu kadro ile sürdürürsünüz. Değişikliğe kolay kolay kaçmazsınız. Ama Türkiye’de bu farklı. Çok büyük ve usta bir hocaları var. Oyun içinde sistemini tamamen değiştirebiliyor. Oyun içinde oyuncularını değiştirerek doğru kadroyu yakalamaya çalışıyor. Bu ancak iyi hocaların yapabileceği bir iştir. Bu riskdir. Göze almak zordur. Ama Fatih Terim çok cesur bir hoca” ifadelerini kullandı.


Türkiye’nin oyun sisteminin çok da önemli olmadığını vurgulayan Biliç, “Futbolda asıl olan sahada mücadele etmektir. Türkiye iyi oynamıyor diye mutlu olamam. Çek maçında bunu gördük. İyi oynamıyorlar ama müthiş agresif yapıları var. Herkes bitti derken onlar bitti demiyor. İyi, etkileyici ve çok değerli golcülere sahipler. Evet yıldızları yok. Bizde de yok. Zaten ikimiz için de zor olan bu. Karşınızda bir Torres ya da Ballack olsa ona göre önlem alırsınız. Ama biz Türk futbolcuları sadece bir iki maçtır görüyoruz. Onlar da bizi. Bu iki hoca içinde bir bilinmez. Çünkü kimse kimseyi çok iyi tanımıyor. Yani iki takımda da dünya çapında yıldızların olmaması belki de bu maçı daha ilginç bir hale getirecek” dedi.


Son 30 dakika analizi
Hırvat kampından oldukça ilginç bilgiler geliyor. Örneğin dün saat 13.30’da Biliç bütün takımı toplayıp Türkiye’nin, Çek Cumhuriyeti ile oynadığı maçı izletmiş. Sadece oyunun 2-0’dan sonraki bölümünü izleten Biliç, Türkiye’nin oyun içinde ne gibi değişikliklere uğradığını futbolcularına uzun uzun anlatmış. Tüm oyuncularından öne geçseler bile disiplinden kopmamalarını istemiş.


Teknik Direktör Biliç ayrıca kampta tam bir sıkı yönetim ilan etmiş. Hırvat futbolcuların eşleri daha önce de kamp yapılan kasabada kalıyormuş. Ancak Biliç dün aldığı kararla futbolcu eşlerini Viyana’ya göndermiş. Futbolcular maç sonuna kadar eşlerini ve sevgililerini göremeyecekler. Ayrıca kampa da giriş çıkışlar tamamen yasaklanmış.
Bu arada Hırvatistan’ın defans oyuncularından Knezeviç dizindeki problem nedeniyle kadrodan çıkartıldı. Biliç bu futbolcunun kadrodan çıkartılmasının üzücü olduğunu ancak elindeki oyuncularla onun boşluğunu doldurabileceklerini söyledi.


Bilet krizi
Cuma günkü maç için Hırvatistan kampında tam bir bilet krizi var. Hırvatlar’ın tümü telefonlarını bilet talepleri yüzünden kapatmış durumda. Telefonları ve faksları tamamen kilitlenen federasyon dün yaptığı açıklamada bilet alanların çok şanslı olduğunu bildirdi. Bu arada Hırvat gazetelerin biletlerin 2000 euroya alıcı bulduğunu yazdı.


Milliyet

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler