LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray306336
 • 2. Beşiktaş306234
 • 3. Medipol Başakşehir306222
 • 4. Fenerbahçe295727
 • 5. Trabzonspor30469
 • 6. Göztepe3044-5
 • 16. Osmanlıspor FK3032-6
 • 17. Gençlerbirliği3030-14
 • 18. Karabükspor3012-50
 • Tümü
YENİ HABERLER
Türkiye Vücut Geliştirme-Fitness Şampiyonası
Türkiye Vücut Geliştirme-Fitness Şampiyonası
07 Eylül 2014 17:52
Yalova'da, 5 Eylül'de başlayan Türkiye Vücut Geliştirme-Fitness Şampiyonası sona erdi. Müsabakalarda, Dünya Şampiyonası'na katılacak Milli Takımın seçmeleri de gerçekleştirildi.

Türkiye Vücut Geliştirme Fitness ve Bilek Güreşi Federasyonunca 90. Yıl Spor Salonu'nda düzenlenen şampiyonaya, 48 sıklette 234 sporcu katıldı.

Müsabakaların ardından dereceye girenlere madalya ve başarı belgeleri verildi.

"Şampiyonlar şampiyonu" olan ve 65 kilogram kategorisinde yarışan İzmir bölgesinden Cemal Kocatürk, ödülünü Federasyon Başkanı Niyazi Kurt'tan aldı.

Kurt, şampiyona sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, organizasyonda dopinge geçit vermediklerini söyledi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Spor Genel Müdürlüğünün dopinge karşı önemli çalışmaları bulunduğunu vurgulayan Kurt, şöyle konuştu:

"Biz de 'Dopinge sıfır tolerans' dedik. Camiamızda doping kullanan sporcu ve kulüplere, disiplin talimatlarımızla caydırıcı olması kaydıyla çok ciddi cezalar verdik, yaptırımlar uyguladık. Geçtiğimiz yıla oranla tamamını bitirememiş olsak bile dörtte bire indiği kanaatindeyiz. Bu yarışmada yaklaşık 55 test yapıldı. Performansımızı, yapılan testlerle daha net göreceğiz. Yaptığımız disiplin talimatı değişiklikleri, yarışma yerine astığımız pankartlar, antrenör ve sporcularla toplantılarımızda, doping kullanılmaması, sağlıklı bir spor hayatı ve eşitlik ilkeleriyle aydınlatmaya çalıştık. Onların da duyarlı davrandığına inanıyorum. Allah nasip ederse önümüzdeki günlerde vücut geliştirme branşında dopingin esamesinin okunmayacağına inanıyoruz."

Turnuvada, Milli Takımın da belirlendiği bilgisini veren Kurt, bu sporcuların Türkiye'yi Kanada, Brezilya, Meksika ve İspanya'da temsil edeceğini anlattı.

Kurt, birinci ve ikincilerin teknik kurullarca değerlendirileceğine işaret ederek, "Teknik kurullarımızın uygun gördüğü sporcuları yarışmalara götüreceğiz. Ekim, kasım ve aralık aylarında bu sporcularımızı uluslararası müsabakalarda yarıştıracağız ama öncelikli şartımız, verdikleri numunelerin temiz çıkması. İlk hedefimiz bu. Temiz olmayan hiçbir sporcuyu asla yurt dışına götürmeyiz ve Milli Takımda yarıştırmayız" ifadesini kullandı.

Önceki yıllarda takım halinde dünya ve Avrupa ikinciliklerinin bulunduğunu hatırlatan Kurt, 2012 yılında olduğu gibi en çok madalya kazanan federasyon unvanını elde etmek istediklerini sözlerine ekledi.

 

AA

 

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler