LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray296035
 • 2. Beşiktaş295932
 • 3. Medipol Başakşehir295920
 • 4. Fenerbahçe295727
 • 5. Trabzonspor294611
 • 6. Kayserispor2944-4
 • 16. Atiker Konyaspor2929-5
 • 17. Osmanlıspor FK2929-9
 • 18. Karabükspor2912-47
 • Tümü
YENİ HABERLER
Türk mucizesi gerçekleşiyor
Akdeniz Oyunları Komisyonu (CIJM) Başkanı Amar Addadi'den Türkiye'ye övgü dolu sözler...
Türk mucizesi gerçekleşiyor
15 Ekim 2011 / 16:25 Güncelleme: 15 Ekim 2011 / 16:37

Akdeniz Oyunları Komisyonu (CIJM) Başkanı Amar Addadi, 2013'de yapılacak Akdeniz Oyunları ile ilgili Mersin'in sürdürdüğü çalışmaları başarılı bulduğunu belirterek, ''Aslında bu işi yapabilmek mucize gerektirir. Fakat ben Türk mucizesinin gerçekleşeceğine inanıyorum'' dedi.

Addadi, Mersin HiltonSA Otelinde düzenlediği basın toplantısında, Uluslararası Akdeniz Oyunları Komitesi Genel Kurulu'nun düzenlendiği Mersin'de, çok önemli ve tarihi bir seçim yapıldığını söyledi.

Addadi, Mısır'ın İskenderiye kenti ile yarışan İspanya'nın, 2017 yılındaki Akdeniz oyunlarına ev sahipliğini Tarragone kentinde yapma hakkını elde ettiğini bildirdi.

Genel kuruldaki oylamada 36 oy alan İspanya'ya karşı Mısır'ın 34 oy aldığını ifade eden Addadi, ''Normal şartlarda 2 turda yapılacak seçimlerin ilk bölümünde mutlak çoğunluğa ulaşılması nedeniyle ikinci bölüme ihtiyaç duyulmadı. 2017 Akdeniz Oyunları İspanya'ya hayırlı uğurlu olsun'' dedi.

Yapılan tanıtımda İspanya'daki alt yapının önemli oranda tamamlandığının gözlemlendiğini ifade eden Addadi, ''Önünüzde daha 6 yıl var. O yüzden İspanya'dan çok güzel bir organizasyon yapmasını bekliyoruz. Aslında bir anlamda İspanya şanslı. Çünkü hazırlık için 6 yılı varken, Türkiye her şeyi 2 yıla sıkıştırmak zorunda'' dedi.

Addadi, basın mensuplarının ''Önceki yıllarda oyunların kuzey ve güney ülkelerine dağılımı konusunda daha hassas davranılmasına karşın artık böyle bir denge gözetilmiyor mu'' şeklindeki sorusuna şöyle yanıt verdi:

''Sonuç itibariyle baktığımızda kuzey ve güneyde bulunan tüm ülkelere hitap etmeye çalışıyoruz. Zaten yönetim anlayışımız da bunu amaçlıyor. Aslında 2001 yılına kadar organizasyonlar bir kuzeyde, daha sonra da güneyde yapılırdı. Yani bir denge vardı. Ama artık neden bilmiyorum, o denge bozuldu. Artık daha çok kuzey ülkelerinde yapılıyor. Açıkçası biz de böyle olmasını istemezdik. Ama neticede organizasyona kimin ev sahipliği yapacağını oylar belirliyor.''

Organizasyona daha fazla ülkenin katılması yönünde çalışmalarının olup olmadığı yönündeki soruyu da yanıtlayan Addadi, ''Aslında ilkini 1951 yılında düzenlediğimiz organizasyondan bugüne, çok büyük aşamalar kaydedildi. Ama halen Akdeniz sularında olan ve organizasyona katılmayan bazı ülkeler var. Temennimiz onları da organizasyona dahil etmek. Ama malum, güneyde siyasi sorunlar, kuzeyde ise ekonomik sorunlar hakim. Şartlar uygun olduğu takdirde herkesi aramızda görmek isteriz'' diye konuştu.

Addadi, bir basın mensubunun ''Akdeniz havzasında siyasi ve ekonomik anlamda yaşanan sıkıntılar organizasyonların düzenlenmesini engeller mi'' şeklindeki sorusunu şöyle yanıtladı:

''Aslında bu konuda ben de zaman zaman endişe duyuyorum. Bu da benim konumumdan ibaret olsa gerek... Ama Akdeniz ülkeleri çok güçlü bir yapıya sahip. Bu yüzden sıkıntı olacağına da pek inanmıyorum. Zaten tarihe baktığımız zaman, coğrafyamızda her zaman sorunlar ve sıkıntılar hüküm sürmüş. Ama Akdeniz Oyunları bir kez olsun sekteye uğramamış. İnşallah bundan sonra da uğramaz.''

 

-''Türk mucizesi''-


Addadi, 2013'deki organizasyona ev sahipliği yapmaya hazırlanan Mersin'deki hazırlık çalışmalarını çok başarılı bulduğunu belirterek, ''Şu anda her şey mükemmel gidiyor'' dedi.

Mersin'in 6 yılda yapılacak işi 2 yılda yapabilmeye çalıştığını aktaran Addadi, ''Aslında bu işi yapabilmek mucize gerektirir. Fakat ben Türk mucizesinin gerçekleşeceğine inanıyorum. Mersin, mevcut haliyle bile birçok organizasyonu yapabilecek nitelikte. Buna rağmen, dün Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın tanıttığı 8 proje bittiğinde, Mersin Türkiye'ye yakışır bir organizasyon gerçekleştirecektir'' diye konuştu. AA

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler