LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray306336
 • 2. Medipol Başakşehir306222
 • 3. Beşiktaş295932
 • 4. Fenerbahçe295727
 • 5. Trabzonspor30469
 • 6. Sivasspor3044-5
 • 16. Gençlerbirliği3030-14
 • 17. Atiker Konyaspor2929-5
 • 18. Karabükspor3012-50
 • Tümü
YENİ HABERLER
Türk futbolu nereye gidiyor?
Türk futbolu nereye gidiyor?
03 Şubat 2016 06:58
Türkiye'de hem lig hem de kupada yayın gelirleri yüksek olmasına karşın borç batağı gün geçtikçe büyüyor. Devletin sağladığı vergi avantajına rağmen paralar çarçur ediliyor.

Galatasaray'ın UEFA mali kriterleriyle ilgili yaptığı anlaşmayı yerine getirememesi Türk futbolundaki kanayan bir yarayı ortaya koydu. Avrupa'da en yüksek altıncı yayın gelirine sahip olan Türk takımları, yüksek ve kontrolsüz harcamalar nedeniyle gittikçe kötüye giden mali yapılara sahip durumda. Geçmişte Beşiktaş, Gaziantepspor ve Bursaspor da mali gerekçelerle ceza alırken, Avrupa'da da birçok ekip benzer cezalara çarptırıldı. 

REKOR GELİRLER BİLE YÖNETİCİLERE YETMİYOR

2010'da yapılan yayın ihalesinde rekor kırılarak Süper Lig'in yıllık geliri 450 milyon doları buldu. Avrupa'da ilk 6'da yer alan Süper Lig'de önde gelen kulüpler bu gelirlerin yanı sıra Avrupa kupalarından da önemli girdiler sağlıyor. Şampiyonlar Ligi'ne sadece katılım parası 12 milyon Euro düzeyine yükselmişken, önemli bir yayın ve performans payı da alınabiliyor. Avrupa Ligi de artan bir gelir pastasına sahip. Türkiye Kupası da Avrupa'daki muadillerinden fazla kazandırıyor. 

TÜRKİYE FUTBOLDA VERGİ CENNETİ AMA…

Türk kulüplerinin değerlendiremediği bir diğer avantaj da cazip vergi avantajları… Türkiye'de futbol kulüpleri yalnızca yüzde 15 vergi öderken, İsveç'te bu vergi 56.9'a kadar çıkıyor. Önde gelen futbol ülkelerinde ise bu oranlar yüzde 45 ila 50 arasında değişiyor. Devletin futbol kulüplerine sağladığı vergi avantajına karşın borçlanmayı sürdüren ekipler kötü yönetilerek borç batağına sürüklenmiş durumda. 

DÖRT BÜYÜKLERDE BORÇ 5 MİLYAR LİRA!

Spor Toto Süper Lig'de şampiyonluk yaşayan Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş, Trabzonspor ve Bursaspor kulüplerinin kısa ve uzun vadeli toplam borcu 5 milyar liraya yaklaştı. Bu takımlardan Bursaspor hariç diğer 4 kulüp, futbol branşını diğer branşlardan ayırarak şirketleştirmiş durumda. Bu sebeple de kulüp muhasebesi, iki kalemde, şirket ve dernek üzerinden yapılıyor. Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor'un yaptığı bildirime göre 30 Kasım 2015 itibarıyla borçların toplamı 5 milyar liraya ulaştı. 

ALTINSAY: ÖNCE TEMİZLİK GEREK

Beşiktaş Eski Yöneticisi İb rahim Altınsay: Gelirleri çarçur eden ve hesapsız borçlanan yönetim anlayışının, bir daha geri gelmeyecek biçimde futbolun dışına şutlanması gerekiyor. Sonra da kulüpleri de iflas etmiş durumda sayarak, uzun süreli faizsiz krediler verip bunların uzun vadelerle geri ödenmesi sağlanabilir.

ALKİN: ERTELEME YAPMAMALIYIZ

TFF Eski Genel Sekreteri Emra Alkin: TFF yönetimi, geçmişte bu cezaların geleceği belliyken yönetmelik değişikliği yaparak erteleme yolunu açtı. Türk futbolunda ciddi bir keyfilik var.

LİEBANA: CEZALAR BİZDE İŞE YARADI

İspanyol futbol ekonomisti Jose Maria Gay de Liebana: Ekonomik sorun yaşayan kulüplere ceza vermek İspanyol futbolunda işe yaradı. Puan silme cezası, kulüpler için hayati öneme sahip. Bazıları bu cezadan dolayı küme düşüyor, bazıları da Avrupa kupalarına katılamıyor.

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler