LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray347542
 • 2. Fenerbahçe347242
 • 3. Medipol Başakşehir347228
 • 4. Beşiktaş347139
 • 5. Trabzonspor345512
 • 6. Göztepe3449-1
 • 16. Osmanlıspor FK3433-11
 • 17. Gençlerbirliği3433-17
 • 18. Karabükspor3412-66
 • Tümü
YENİ HABERLER
Trabzonspor'u temsil etmiyor
Trabzonspor'u temsil etmiyor
27 Nisan 2016 06:18
Kılıç: “Trabzon’un bu konularla anılması bizi üzüyor. O kişi asla ve asla Trabzon ve Trabzonspor’u temsil etmemektedir” “Konu ile ilgili soruşturma başlatıldı ve müfettişler atandı. Güvenlik, o holiganın stada nasıl girdiğini ortaya çıkaracaktır” dedi

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, olaylı Trabzonspor-Fenerbahçe ve A.Gücü-Amedspor maçlarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Kılıç, Trabzon'da sahaya giren holiganın hakemi darp etmesinin futbolda yeri olmayan bir davranış olduğunu kaydederek şunları söyledi:

"Trabzon'un bu konularla anılması bizi üzüyor. Trabzon insanı ve yapısı itibariyle ülkemizin misafirperver ve en önemli şehirlerinden biri. Spor anlamında da Trabzon'un futbol ve başka branşlarda başarıları var. Bu anlamda spor camiasına geçmiş olsun diyorum. Hakeme geçmiş olsun diyorum. O kişi asla ve asla Trabzon ve Trabzonspor'u temsil etmemektedir.

Müfettişler işbaşında

Trabzon'da bu anlamda centilmence devam eden maçın içindeki bu olayı en şiddetli şekilde kınıyoruz. Bu tip olayların futbolda yeri yoktur. Bu anlamda yoğun lig mücadelesi içerisindeyken üzücü bir olay yaşandı. Bununla ilgili İçişleri ve Adalet Bakanlığı ile yaptığımız görüşmelerde bir soruşturma başlatılmıştır.

Bununla alakalı İçişleri Bakanlığı müfettişler görevlendirmiştir. Her açıdan güvenlik, stada giriş çıkış açısından, o holiganın stada nasıl girdiğinden daha önce bir sıkıntı olup olmadığıyla alakalı her türlü araştırma yapılacak. Biz de bu konuyla alakalı olarak kendi müfettişlerimizi görevlendirdik. Sporda şiddeti, bu tip olayları görmek istemiyoruz.

Cezalar uygulanmalı

Burada yapacağımız çalışmada bu anlamda devam edecektir. Bu tip bir olayın tekrar yaşanmaması için gereken önlemlerin alınması konusunda emniyetimizle, Adalet Bakanlığı'yla yapacağımız çalışmalar var. Sporda Şiddet Kanunu'nda yazılı olan cezaların uygulanması gerekiyor. Bu noktada yargıya da büyük görev düşmektedir. Bunun iyi uygulanmasıyla bu sorunun da önüne geçebileceğimize inanıyorum. Gerçekten iyi bir yol almış durumdayız.

Trabzon bunu hak etmiyor

Ama bu olaylar iyi yaşananları da gölgelemektedir. Türk sporu, Türk futbolu bunu asla hak etmiyor. Trabzon bunu asla hak etmiyor. Bu konuları gidermek konusunda el ele herkese görev düşmektedir. Spor medyasına da görev düşüyor. Stada girme konusunda ceza alanlar var, yasak alanlar var. Futbol müsabakalarında seyir anlamında verilen cezalar var.

Yasadaki yeri olan bu cezanın en şiddetli şekilde uygulanması gerekiyor ki bu kişiler buralara girip kulüplerine de zarar veriyor. Bu kişiler kulüplerini temsil etmiyor ama onlar ettiklerini iddia ediyorlar. En büyük zararı kulübüne verdiğini görmemiz gerekiyor. TFF'nin de bizim de görev alanımızda olan konular var.".

 

FOTOMAÇ

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler