LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray306336
 • 2. Medipol Başakşehir306222
 • 3. Beşiktaş295932
 • 4. Fenerbahçe295727
 • 5. Trabzonspor30469
 • 6. Göztepe3044-5
 • 16. Osmanlıspor FK3032-6
 • 17. Gençlerbirliği3030-14
 • 18. Karabükspor3012-50
 • Tümü
YENİ HABERLER
Terim’le değil; Terim’e rağmen kazandık
Terim’le değil; Terim’e rağmen kazandık
18 Haziran 2008 12:21
Terim’le değil; Terim’e rağmen kazandık

Milli takımımız, Çekler karşısında son 15 dakikada attığı 3 golle Euro 2008'de çeyrek finale kalma başarısını gösterse de; büyük başarıya imza atan teknik direktör Fatih Terim hala tartışılmaya devam ediyor.


Terim'in, Çek maçı sonrası düzenlediği basın toplatısında sarfettiği sözler de bunun üzerine tuz-biber ekti. Star gazetesi spor yazarlarından Ali Sami Alkış, Çek maçını ve Fatih Terim'in kadro tercihini masaya yatırdı.


İşte Alkış'ın Terim analizi


Terim’le değil; Terim’e rağmen...


Evet, yazının başlığındaki gibi; Milli Takım Fatih Terim’le değil, Fatih Terim’e rağmen başarılı oldu.


Hangi hatasını önce yazalım... Bütün Türkiye Hamit’i yanlış yerde oynattığını söyledi durdu, basın yazdı durdu. Herkes, ‘Bayern Münih’in oynattığı yerde oynat’ diye ısrar etti.


O inadım inat dedi, bildiğini okumaya devam etti.


Ne zamana kadar?


Son maçta son değişiklikleri yapana kadar... Hamit’i nihayet öne çekti, arkasına Sabri’yi koydu.


Sonuç?


O kısa süre içinde, atılmış üç golle de Hamit’in katkısı, asisti, yaratıcılığı vardı. Demek ki spor yazarları doğru söylemiş... Demek ki, vatandaş da doğruyu istemiş...


Fatih Terim çok geç anladı.


***


Daha evvel, ‘Mahalle baskısı kadroyu değiştirdi’ diye yazdım. Kötü giden İsviçre maçı; Mehmet Topal’ın ikinci yarıda oyuna girmesiyle döndü. Maçı, toplumun oyuna girmesini istediği isimle aldık. Semih’in girişi de, Nihat’ın rahatlamasına, kanatlara kaçıp, keskin ortalar yapmasına neden oldu.


Terim’in doğruları; halk ihtilali ile ortaya çıkan, toplum tercihlerinden oluştu. Kendi tercihlerinden değil...


Hocamız, finallerin kapıya dayandığı son günlere kadar çekirdek kadroyu oluşturamadı. Şapkasından Mevlüt’ü çıkartmak istedi, tavşan çıktı... Orta sahayı Emre Belözoğlu’na teslim etti, o da 5 metrekare içinde top oynadı. Terim’in güvendiği dağlara kar yağdı.


Elinde Arda gibi bir futbolcu varken, onu kullanmamak; akıllı bir hoca işi olur mu?


Mahalle baskısı Arda’yı da kadroya soktu. Fena mı oldu?..


Fatih Terim, sanki Milli Takım’ı oynatmamak üzerine çılgın deneyler yaptı. Ay-Yıldızlı formanın en büyük sorunu, hoca sorunuydu.


Terim çaresiz kalınca; toplum ve basın ne istiyorsa, onları yapmaya başladı. Çekler karşısında son 15 dakikada kaderimiz böyle değişti. Basın da bu açıdan çok yönlendirici oldu.


Terim faktörüne rağmen gruptan çıkmayı başardık. Yeter artık hoca; futbolcuları kobay, kendini de mucit yerine koyma, halkını dinle.

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler