LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray265433
 • 2. Medipol Başakşehir265320
 • 3. Beşiktaş265024
 • 4. Fenerbahçe264819
 • 5. Trabzonspor26428
 • 6. Kayserispor26414
 • 16. Gençlerbirliği2627-8
 • 17. Atiker Konyaspor2624-10
 • 18. Karabükspor2612-43
 • Tümü
YENİ HABERLER
Terim'in ayağına gitti mi?
Galatasaray Kulübü aralık ayı Olağan Genel Kurul toplantısı yapıldı. Eleştirilerin ardından söz alan Adna Polat, 'Fatih Terim'in ayağına gitmedim' dedi.
Terim'in ayağına gitti mi?
08 Aralık 2010 / 18:38 Güncelleme: 08 Aralık 2010 / 18:45

Galatasaray Lisesi Tevfik Fikret Salonu'nda, İrfan Aktar başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, başkan Adnan Polat ve bazı yöneticiler de hazır bulundu.

Toplantıda söz alan divan üyeleri, başkan Polat, 2. başkan Mehmet Helvacı ve yönetim kurulunu adeta topa tuttular.

Eleştirilerin ardından söz alan başkan Adnan Polat, başkan olarak kendisinin ve yönetim kurulunun gündeminde seçim konusunun olmadığını söyledi.

Polat, seçim konusunun temcit pilavı gibi önlerine getirildiğini kaydederek, ''Müsaade edin onun kararını biz verelim. Bu konuda öneriler olabilir ama biz yönetim olarak şunu söylüyoruz; Galatasaray'ın gündeminde şu an seçim yok. Yeni tüzüğümüze göre 2012 Mayıs ayına kadar genel kurul tarafından yetkilendirildik, biz de o görevi yerine getireceğiz'' dedi.

Üyelerden Mehmet Bilen'in ''İbra etmeyelim'' diye öneride bulunduğunu hatırlatan başkan Polat, ''İbra etmeyelim tehdidiyle benim görevi bırakıp gideceğimi düşünmesin, ibra ettirmemek için de elinden geleni yapsın'' ifadesini kullandı.

Buradaki konuşmalar dinlenildiğinde, Galatasaray'ın büyük felaketler içindeymiş gibi gözüktüğünü kaydeden Polat, ''Bizim futbol dışında hiçbir problemimiz yok. Futbol dışında endişe edilecek bir şey yok. Ekonomimiz iyi gidiyor. Amatörlere yatırımlar yapıyoruz'' dedi.


-''SANKİ DÜNYANIN EN KÖTÜ İNSANIYIZ''-


Başkan Polat, kendisine yönelik çok suçlamalar yapıldığını ifade ederek, ''Bu konuşulanları dinlerseniz sanki biz dünyanın en kötü insanıyız. Biz hacizleri devam ettirmedik, alacaklıları orada tutmadık, rüyalarda olan stadı rüyada bırakmadık, tüzüğü geçirdik, bankaların hacizlerini bir tanesi hariç kaldırdık. Galatasaray'ın elinden gitmiş arazileri için 'Aman gitsin bana ne' demedim. Ben bu suçlamalara inanamıyorum. Devamlı suçlamalar dinliyorum, peki öyle olmasın şöyle yapalım diyeni duymadım'' şeklinde konuştu.


-''GERÇEK ZARAR 85 MİLYON TL''-


Başkan Polat, toplantıda yapılan rakamsal eleştirileri de yanıtlayarak, kulübün iki yılda gerçek zararının 85 milyon lira olduğunu söyledi.

Galatasaray'ın toplam takım maliyetinin yıllık 60 milyon dolar olduğunu anlatan Polat, ''Futbol şubesinin yıllık ortalama gideri ise 77 milyon dolardır. Biz 55 milyon avro harcıyoruz, Avrupa'nın önde gelen kulüpleri ise 300 milyon avrolar harcıyor'' dedi.

Polat, 2006 yılındaki 77 milyon dolar banka borçlarının şu anda 120 milyon dolara çıktığını, ancak bazı yatırımlar yaptıklarını belirtti. Polat, bütün kredilerin ödemelerinin gününde yapıldığını da anlattı.

Son 5 senede gelirlerinin 468 milyon dolar, giderlerin ise 505 milyon dolar olarak gerçekleştiğini, aradaki farkın da gerçek zarar olduğunu kaydeden Polat, göreve geldiği zaman toplam borcun 155 milyon dolar olduğunu ve 1996-2006 dönemine ait davalardan dolayı 31,5 milyon dolar borç ödediklerini vurguladı.

2 senede 213 milyon lira zararlarının olduğunun söylendiğini vurgulayan Polat, şöyle devam etti:

''Bu zararlar reel değil. Kur farkları, azınlık payları, değerlendirme amortismanları gibi faktörleri var. 85 milyon liralık bir gerçek zarar var. Bu önümüzdeki dönemde de olacak. Ancak önümüzdeki yıllardan itibaren bu yıllık zarar kalkacak.''

Başkan Polat, bu sezon kötü neticelerden dolayı yan faktörlerle birlikte 50 milyon dolarlık zararlarının bulunduğunu ifade etti.


-''EN ÇOK ÜZÜNTÜ DUYAN BENİM''-


Galatasaray futbol takımının almış olduğu neticelerden en başta üzüntü duyan kişinin kendisi olduğunu anlatan Polat, ''Birinci derecede canı yanan benim. Galatasaray'ın tamamı futbol mu? Futbol bizim vitrinimiz, çok önemli bizim için. Gözüken kısmımız o. Bunu da düzeltmek için uğraş veriyoruz. Sadece futbol takımı kötü diye her şeyi kötü görmenin anlamı var mı?. Bir amatör branşta neden yeniliyoruz diyorsunuz? Neden yenilmiyorduk, iki sene önce ikinci ligdeydik, o yüzden yenilmiyorduk'' şeklinde konuştu.


-''4 FUTBOLCU ALACAĞIZ''-


Başkan Polat, ara transferde 4 transfer yapacaklarını, bu isimleri belirlemek için tam yetki verdiklerini açıkladı.

Hagi'nin arzu ettiği 4 mevki için 3'er futbolcu ismi vereceğini belirten Polat, ''Bu hafta sonuna kadar listeyi bize verecek. Biz de bütçemiz içinde bu transferleri yapacağız'' dedi.


-''KİMSENİN AYAĞINA GİTMEDİM''-


Fatih Terim ile görüşmesi hakkında yapılan eleştirileri yanıtlayan Polat, ''Ben kimsenin ayağına gitmedim, ben arkadaşımızı davet ettim, konuştum. Kendisi benim belirlediğim yere geldi. O dönem hızlı hareket etmem gerekiyordu. 3 gün içinde bu işi halletmem gerekiyordu. Fatih hoca, 'Türkiye'de çalışmayı istemiyorum, çok acı çektim. Ailece yurt dışında çalışmak istiyoruz' dedi. Özür dileyerek görevi kabul etmedi'' şeklinde konuştu.

Adnan Polat, Galatasaray Adası'nın işletmecisi Mehmet Koçarslan'a gerekli ihtarnameyi çekerek 7 gün içinde burayı boşaltmasını istediklerini, ancak bunun kabul görmediğini belirterek, kendilerinin de mahkemeye başvurduklarını söyledi.

Türk Telekom Arena'nın Atatürk Olimpiyat Stadı ile karşılaştırıldığını anlatan başkan Polat, ''Yeni stadımızdan yürüyerek Kanyon Alışveriş Merkezi'ne 20 dakikada gelebiliyorsunuz. Ulaşım sorununu fazla büyütmeyin. Stadın artık bitmesi lazım. Ondan sonra 1 sene boyunca çıkacak aksaklıkları, eksikleri biz gidereceğiz. Şubat ayında stada taşınacağız. Eğer taşınmazsak 25 milyon dolar daha zarar edeceğiz. Bunu kaldıramayız'' dedi.

Cemal Özgörkey'in istifasına da değinen Polat, ''Çalışma şartlarını beğenmedi istifa etti. Ben de teşekkür ettim, kendisine. Neticede 10 tane asil üye görevine devam ediyor, başkan da görevinin başında'' ifadesini kullandı.

Polat, toplantıda konuşan Faruk Süren'den de beklediğinin bu olduğunu kaydederek, şunları söyledi:

''Bu tür konuşmaları gelip burada yapsın. 5 senedir, medya üzerinden bu konuşmaları duyuyorum. 5 senedir sustum. Varsa tavsiyelerini dinleriz. Özellikle hiçbir başkan bunları söylemezken, o söylüyordu. Eski başkanların medya üzerinden mesaj gönderme geleneğini ilk defa yaşıyorum. Bu beni rahatsız etti. Buradaki her türlü eleştirisi her zaman kabulümdür.''


-SOĞUK BİR ŞEKİLDE EL SIKIŞTILAR-


Geçen hafta yapılan açıklamalar sonrasında aralarında soğuk rüzgarlar esen başkan Adnan Polat ile eski başkanlardan Faruk Süren, toplantı başlamadan önce salonda yan yana geldi.

İkilinin birbirleriyle soğuk bir şekilde el sıkışmaları dikkati çekerken, Polat ve Süren tokalaşmanın ardından, ikili hemen arkalarını dönerek, başka üyelerle konuşmaya başladı.

Başkan Polat, kendisine yönelik eleştirileri yaklaşık 1 saat süren konuşmayla yanıtladı. Divan Kurulu toplantısı da 9 konuşmacının söz alması ve sert eleştirilerde bulunması nedeniyle 4 saat sürdü. AA

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler