LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray306336
 • 2. Beşiktaş306234
 • 3. Medipol Başakşehir306222
 • 4. Fenerbahçe306030
 • 5. Trabzonspor30469
 • 6. Göztepe3044-5
 • 16. Osmanlıspor FK3032-6
 • 17. Gençlerbirliği3030-14
 • 18. Karabükspor3012-50
 • Tümü
YENİ HABERLER
Terim:Hiçbir kulüple görüşmedim
Terim:Hiçbir kulüple görüşmedim
24 Mayıs 2008 15:47
Terim:Hiçbir kulüple görüşmedim

Milli Takım Teknik Direktörü Fatih Terim, EURO 2008'e katılmayı hak ederek kendilerini hatırlattıklarını, şampiyonayı kendileri açısından hafızalardan silinmeyecek hale getirmeleri durumunda da bunun hoşuna gideceğini söylerken, "2010 için Takım hazır, ama bizim için asıl olan EURO 2008" dedi!


A Milli Takım'ın kamp yaptığı Hotel Klosterpforte'de bir basın toplantısı düzenleyen Fatih Terim, Avrupa Şampiyonası Finalleri'ne gelmiş olmanın bile önemli bir başarı olduğunu belirterek, "16 takım arasına girmenin önemli bir başarı olduğunu düşünüyorum. Avrupa'da 40'tan fazla ülke, bu şampiyonanın dışında kalmış ve 2-3 milyar insan bu şampiyonayı seyredecek. Önemli bir aşama. İstikrar konusundan hareketle hem şampiyonaya gelerek kendimizi kanıtladık hem de oynayarak tekrar hatırlatmada bir fayda var. 'Milli Takım her çift yılda bir düzenlenen şampiyonalara katılır' denmesini istiyorum. Şu anda şampiyonaya katılma hakkını elde ederek hatırlattık, hafızalardan silinmeyecek duruma getirirsek bu da hoşuma gider" dedi.


A Milli Takım'da sakatlığı bulunan oyunculardan Gökhan Gönül'ün son durumunun sorulması üzerine Fatih Terim, "Az önce Gökhan Gönül'ün son durumuyla ilgili doktorlarla bir toplantı yaptık. Şu ana kadar 2 haftalık bir süreç geçirdik ve bu süreç içind bir çok aşamadan geçti. Ama bir tek antrenmana bile çıkamadı. Geldiği dönemdekinden daha iyi olduğu kesin, ama sakatlığın bilekten oluşu kötü. Kendisi çok istekli ve arzulu. Biz de onun oynaması için istekliyiz. Belki bir noktaya getirdik, ama oynamak için hem sağlık hem de fizik olarak iyi durumda olması gerekir. Bu sezon en çok oynayan oyuncuların Gökhan ve Servet olduğunu düşünürsek belki de dinlenmeleri iyi gelmiş olabilir. Ama bugüne kadar hiçbir oyuncumuzu riske atmadığımız gibi Gökhan Gönül'ü de riske atmayacağız. Ağrısı bulunmayacaksa 'Evet' ama diğer durumlarda oynamasına biz de izin vermeyiz. Bugün aldığımız karara göre, ayın 28'sinde kadroyu açıklayacağımıza göre Gökhan'ın en azından koşu antrenmanına çıkmasını düşünüyoruz. Eğer ağrıları olmazsa değişik antrenmanları da yaptırmayı istiyoruz. Ama asla oyuncuyu duygusal baskı altında tutmayacağız. Maçlar kaybedilebilir, ama oyuncuyu kaybetmeyi hiçbir zaman göze alamayız" diye konuştu.


"HAMİT ALTINTOP'U YARIN OYNATACAĞIM"
Fatih Terim, sakatlığı bulunan oyunculardan Hamit Altıntop'la ilgili soru üzerine ise, "Hamit'in durumu gayet iyi. Yarın da Urguay karşısında oynatacağım. Hem sıkı çalışıyor hem de daha iyiye gidiyor. Dün son kontrol için tekrar Münih'e gitti ve en ufak bir ağrısının kalmadığını söylediler" diye konuştu.


20+3 kişilik kadroya giremeyen futbolcuların kampta kalmalarından yana olduklarını da ifade eden Terim, "Hep beraber burada olmalarını diliyoruz. Ama kendilerinin bir düşüncesi veya mazereti varsa kendileri bilirler. Buradan ayrılsalar da kalplerinin bizimle olacağını biliyoruz" şeklinde konuştu.


Fatih Terim, takımdaki inancın sahaya mutlaka yansıyacağına inandığını kaydederek, "Orkestra bir çok enstrümandan kuruluyor ama tek ses çıkarıyor. Bu orkestradan da tek ses çıkarsa, müzik ziyafeti olursa, arada detoneler olmazsa bu milli takım güzel işler yapar. Ben ısrarla iyi bir grubuz ve iyi bir takımız diyorum. Bugün sakat oyuncu bile oynamak istiyorsa bu birlik ve beraberliğin göstergesidir. Avrupa Şampiyonası'na ilk defa katılmak önemliydi, bundan sonrası için de çıta yükselecek. Uluslararası alandaki 12 yıl içindeki başarılarımız hep pozitif katkıda bulundu. Takım içindeki birlik ve beraberliğin yüzde yüz sahaya yansıyacağını düşünüyorum. Avrupa Şampiyonası'nda alınacak sonuçlar önemli. Ülke hedeflerini ve isteklerini ortaya koymuş olacağız" dedi.


Uruguay'ın teknik kapasitesinin yüksek olması ve Portekiz'e benzemesinden dolayı milli maç aldıklarını belirten Terim, Slovakya maçıyla ilgili bir soru üzerine ise, "Slovakya maçı 2 ayrı devre olarak düşünülmeli. Özellikle 2. devre set oyun sonucunu çok beğendim. Hep dikine olmasa bile çok iyi paslaştık. 25 pasa kadar çıkıp pozisyon bulmak çok sevindirici. Ancak defansımız yan toplarda zaafları vardı bunu görmek de iyi oldu bizim için. Bu hataları gidermeye çalışıyoruz. Defanstan hücuma, hücumdan defansa geçiş çok önemli. Bazen savruk kaldık, bunları yok edeceğiz. Özveri ve istekten de mutluyum" diye konuştu.


Fatih Terim, 12 yıl önce Avrupa Şampiyonası'na katılan kadroya göre daha tecrübeli olduklarını söyleyerek, "O zamandan bu zamana katettiğimiz mesafe lehimize diye düşünüyorum. Gerek Milli Takım gerekse de kulüp takımlarımızın Avrupa'da katettiği mesafe, Milli Takım'a katkıda bulunacaktır. O zaman Avrupa Şampiyonası'na katılabilmek önemliydi, ama şimdi hem Avrupa Şampiyonası'na katılmak hem de alınacak sonuçlar önemli. O zamankinden daha büyük beklentiler var şu anda" şeklinde konuştu.


"TAKIMIMDA NETİCEYİ DEĞİŞTİRECEK ÇOK FAZLA OYUNCU VAR"
Avrupa Şampiyonası Finalleri'ndeki rakipleri tek tek analiz ettiklerini vurgulayan Terim, "Oyuncularımızın, rakipleri hakkında tüm bilgileri almaları için çalışıyoruz. Muhakkak ki rakiplerimizin çok önemli oyuncuları var ama benim herhangi bir korkum yok. Benim tek korkum, bizim takımın ne yapacağı. Benim takımımda da neticeyi değiştirecek çok oyuncum var. Korkum, o oyuncuların o gün formda olmamaları" diye konuştu.


Fatih Terim, milli futbolcu Kazım Kazım ile ilgili bir soru üzerine, "Kazım bizim yetenekli oyuncularımızdan bir tanesi. İlk maçta bayağı iyi oynadı. Kendine güveni de var, gücünü de yukarıya çektiğimizde iyi işler yapacağını düşünüyorum. Ancak Kazım ve diğer genç arkadaşlarımızın ilk maçta heyecanlandıklarını gördth Terim, sakatlığı bulunan oyunculardan Hamit Altıntopüm. Onlarla tek tek konuştum. Bundan sonra daha iyi olacaklarını düşünüyorum. 2010 Dünya Kupası için Türk Milli Takımı hazır, ama bizim için asılolan 2008 Avrupa Şampiyonası. Sonuçta 20+3 kişi değilsiniz, 20+7 kişisiniz. Ne kadar 'Rahat olun' deseniz de onlar da olayın farkında. Yaşadıkları heyecanı da ona veriyorum. İstatistikler size iyi bir yol gösterebilir. 27 yaşın altında hiçbir takım şampiyon olmamış. Ama bu, kadrodaki oyuncuların hepsinin 27 yaşın üstünde olacağı anlamına gelmez. Genel anlamda genç oyuncuların performansından memnunum" ifadelerini kullandı.


Son zamanlarda medyada hakkında çıkan transfer haberleri konusunda da açıklamalarda bulunan Fatih Terim, "Şu anda görevimin başındayım. Tamamen takımıma ve turnuvaya konsantre olmuş durumdayım. 96'dan daha heyecanlı, daha coşkulu, daha formdayım. Daha iddialı hedefler var. Şu ana kadar hiçbir kulüp ile görüşmedim. İşime konsantre olmuş durumdayım. Eşim Fulya Hanım bile beni aramıyor. Sadece ben onu arıyorum. Biz burada bir aileyiz. Hasan Doğan burada, Levent Kızıl burada. Sanal bir aile ortamı yaratmadık burada. Herkes birbirine sevgi ve saygıyla yaklaşıyor. Avrupa Şampiyonası'nda elele mücadele edeceğiz. İşin içinde önyargı ve kötü niyet olmadıkça her şey halledilir" şeklinde konuştu.


Bu arada, toplantı sırasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Bir basın mensubunun, kamp dahilinde bazı medya organlarının kayırıldığını ileri sürmesi, Fatih Terim'i sinirlendirdi. Terim, "Kimseye böyle bir şey yapmadık yapamayız. Bazen olayları abartıyoruz. Herkese eşit hakları tanıyoruz, ama buna rağmen sorun olduğundan bahsediyorsunuz. Biz teşekkür beklerken, sizden tepki görüyoruz. Bu konuda çok üzüldüm. Ben Fatih Terim olarak hayatımda kimsenin yanında yer almadım. Almam da. Benim için isimler önemli değil. Başka teknik direktörler, kadrolarından bahseder, sistemlerini anlatır. Biz ise nelerden konuşuyoruz. Ben, şu ana kadar sizlere her zaman her türlü imkanı sağlamama rağmen bu tarz bir tepkiyi hak ettiğimi düşünmüyorum" ifadelerini kullandı.


Öte yandan, A Milli Takım'ın daha önce basına kapalı gerçekleştirileceği duyurulan akşam antrenmanının ilk 15 dakikasının basına açık yapılacağı bildirildi.

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler