LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray306336
 • 2. Beşiktaş306234
 • 3. Medipol Başakşehir306222
 • 4. Fenerbahçe295727
 • 5. Trabzonspor30469
 • 6. Göztepe3044-5
 • 16. Osmanlıspor FK3032-6
 • 17. Gençlerbirliği3030-14
 • 18. Karabükspor3012-50
 • Tümü
YENİ HABERLER
Terim'den sonra o da bırakıyor
2010 Dünya Kupası eleme grubundan çıkamayan Türkiye A Milli Futbol Takımı'nda Teknik Direktör Fatih Terim'in ardından kaleci Rüştü de Milli Takım'ı bırakma kararı aldı.
Terim'den sonra o da bırakıyor
13 Ekim 2009 / 20:49 Güncelleme: 13 Ekim 2009 / 20:54

Tecrübeli file bekçisi, "Artık kesin kararımı verdim, Ermenistan maçından sonra Milli Takım'ı bırakıyorum." dedi. Genç yıldız Arda Turan ise yerli hocayla çalışmayı tercih edeceğini söyledi.

Yarın Ermenistan'la karşılaşacak Milli Takım, maçın oynanacağı Bursa Atatdürk Stadı'nda bir çalışma yaptı. Çalışma öncesi basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Rüştü, Arda ve Tuncay ilginç açıklamalarda bulundu. Kaleci Rüştü, Milli Takım'ı bıraktığını açıkladı. Rüştü şunları söyledi: "2008 Avrupa Şampiyosanı'ndan sonra Milli Takım'ı bırakmıştım. Ama hocamız çağırdı, ben de milli duyguları olan her insan gibi geri geldim. Şimdi hocamız bıraktı. Benim de bu son maç maçım olacak. Kesinlikle kararlıyım. Biz milli takımı bırakırız, çağırdıklarında da hazır olursunuz. Dünya Kupası'na katılamadık, bunlardan almamız gereken dersler var. Yapmış olduğumuz hatalardan dolayı üzüntülüyüz. Milletimizi sevindiremedik. Ancak bundan sonra genç kardeşlerimizin 2012'ye gideceğine inanıyorum. Biz onlara her türlü desteği veririz. Fatih Terim'in istifasını Belçika maçında soyunma odasında öğrenmedik. Maçtan sonra otobüste telefondan öğrendik."

Bir gazetecinin "Türkiye ile Ermenistan arasında yaşanılan gelişmelerden nasıl etkilendiniz?" sorusuna "Bizim işimiz futbol, devlet büyüklerimizin yaptıklarını vatandaş olarak değerlendirebiliriz." diyen Rüştü, bu konuyla ilgili kişisel görüşlerini de açıklamayacağını kaydetti. Tecrübeli file bekçisi, "Bizim için önemli olan Ermenistan maçı. Ben hali hazırda Milli Takım'ın kaptanı olarak hocamızla ilgili bir şeyler söylemek istiyorum. Sayın hocam 10-15 yıldır Türk Milli Takımı'na hizmet etti. Türk futboluna yaptığı hizmetlerle Türk futbolunu yukarılara çıkarttı. Bize kazanmayı öğretti. Bizleri dünya futbolunda bir yerlere getirdi. Bende çok emeği vardır. Bu formayı o vermiştir ve o almıştır. Türk futboluna hizmetlerinden dolayı çok teşekkür ederim. O bizi bıraksa da biz yine ondan istifade edeceğiz. O bizim başımızdadır." diye konuştu.

ARDA TURAN: YERLİ HOCAYLA ÇALIŞMAK İSTİYORUM

Rüştü'nün ardından basın mensuplarının karşısına geçen Arda Turan da Milli Takım'ın yerli hoca tarafından çalıştırılmasını arzu ettiğini kaydetti.

Türkiye'de bazen kahraman, bazen de vatan haini ilan edildiklerine vurgu yapan Arda Turan, 'Milli Takım'ın başına yerli mi, yabancı mı teknik adam gelmeli?' sorusuna 'Buna biz karar veremeyiz' dedi. Genç yıldız şunları söyledi: "Karar mekanizması Türkiye Futbol Federasyonu'dur. Bizim sadece hocamız ayrıldığı için üzüntümüz vardır. Kim gelirse önemli değil, biz onunla da çalışacağız. Yerli yabancı fark etmez. Türk milliyetçisi olarak yerli hocayla çalışmak istiyorum. Biz profesyonel oyuncularız. Yarın ki maç centilmence bir maç olacaktır. Bu bir maç. Çıkıp oynayacağız. Kaybeden taraf üzülecek, kazanan sevinecek. Başarısızlık öncelikle bizimdir, ama sadece sonuç olarak başarısızız. Biz iyi futbol oynadık, kazanmak için oynadık. Sonuç alamadık, sonuca göre başarı kabul edildiği için başarısız ilan edildik. Avrupa'da bir yerde olsa bu milli takım alkışlanır. Ama biz Türkiye'de bazen kahramanız, bazen vatan haini. Başarısızlığımız her zaman herkesi mutsuz etmiyor, buna da sevinenler var."

İngiltere'deki performansında düşüş olduğu yönündeki soruya cevap veren Tuncay Şanlı ise Belçika maçında yedek kulübesine doğru yaptığı hareketin yanlış anlaşıldığını kaydetti. Genç futbolcu, "Hocamız zaten kulübede değildi, tribündeydi. Benim kulübemdeki hocalarıma da en ufak el hareketim olamaz, olmamıştır. İsyanım istediklerimizi yapamayışımızaydı. Onun dışında bir tepkim olmamıştır. El kol hareketlerim kenarla ilgili, sistemle alakalıdır. Tribündeki hocamızdan gelen direktifleri alıyorduk. Onla ilgili yapmış olabilirim." dedi.

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler