LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray306336
 • 2. Beşiktaş306234
 • 3. Medipol Başakşehir306222
 • 4. Fenerbahçe295727
 • 5. Trabzonspor30469
 • 6. Göztepe3044-5
 • 16. Osmanlıspor FK3032-6
 • 17. Gençlerbirliği3030-14
 • 18. Karabükspor3012-50
 • Tümü
YENİ HABERLER
Terim: "Durumumuz vahim..."
Terim: "Durumumuz vahim..."
08 Ocak 2015 06:02
23. Uluslararası Antrenör Gelişim Semineri'nde bir konuşma yapan Milli Takım Teknik Direktörü Fatih Terim, "Türk futbolunun durumu vahim. Kavga değil çözüm zamanı" dedi.

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, ülke futbolunun iyiye gitmediğini ve durumumuzun kelimerle tarih edilemeyecek kadar vahim olduğunu söyledi. Son 1 yılda yaptığı geniş çaplı araştırmanın verilerini ve çözüm önerilerini anlatan Terim, kulüplere getirilen ve getirilmesi gereken kriterlerin tavizsiz biçimde uygulanması, bazı kulüplerin üst lige, bazılarının alt lige alınması, altyapılardan yönetimlere medyadan TFF'ye kadar herkesin el birliğiyle çalışması gerektiğini belirtti.
   
Sözlerine "Bu planı yaparken şu amaçla koyduk. Futbolumuz ve geleceği. Futbolumuz ne durumda bütün çıplaklığıyla, gelecek nasıl olmalı? Sadece tespit yok. Çözüm önerileri de var." diye giren Terim, şunları söyledi:
 
"İçeride lıppı konuşurken dışarıda kahva içiyorlardı"

"Hazır hepimiz buradayken, sevgili TÜFAD (Türkiye Futbol Adamları Derneği) başkanımız da buradayken bir rahatsızlığımı dile getirmek istiyorum. Antalya'da her iki senede bir uluslararası teknik adam semineri yapıyoruz. Dünyada önemli teknik adamların bilgilerine başvuruyoruz. Ama dikkatimi bir şey çekiyor. Antalya'da dünya şampiyonu olduktan bir kaç ay sonra Marcelo Lippi'yi çok iyi arkadaşım olduğu için getirmiştim. Hocalarımızın bir şeyler alabileceği isimler getirmeye çalışıyoruz. Bunlar da kolay olmuyor. En azından kredimizi kullanıyoruz. Anfi tiyatroda konuşurken yarı arkadaşımız lobide kahve ve sigara içiyordu.

Demek ki bilmedikleri bir şey yok. Hiç bir yere gitmeyen Fabio Capello'ya rica ettim. Aynı durum devam ediyor. 2 senede 2 gün. Bu sabrımız bile yok. Burada da bu kararı 3 senede yapma kararı aldık. Sabah konuşmada Fransız arkadaşımız çok önemli bilgiler verirken, salonun yarısı burayı dinlemiyor. Açıkçası bilgiyi birikimi çok kolay elde edemezsiniz. Ama canlı yaşamış, anlatan uzmanı kişiler geldiğine göre her arkadaşımız bir kelime de kapsa, taktik anlayışla ilgili kendine uygun gördüğü felsefeyi alsa karıdır. Ama biz bu sabırda bile değiliz. Bu saygıda değiliz demeyeceğim. Aylarca yıllarca bir grup size en iyi hizmeti vermeye çalışıyor ama bu böyle. Geçerli sebepleri var. TFF izin vermezse çalışma yetkisi vermez. Mazereti geçerli olanlara saygı duyuyoruz, mazeretsiz gelmeyenler var. Ancak benim ricam, hatta tavsiyem lütfen bilgiyi nerede bulursanız, birikimi nerede görüyorsanız alın. Konunuzda uzman kişileri kendi dağarcığınıza alın. Bir hatırlatmak istedim."
 
"Ülke futbolu iyiye gitmiyor"

"Basın mensupları arkadaşlarıma başlığı vererek sözlerime başlıyorum: Ülke futbolu iyiye gitmiyor"
 
"Futbolun içindeki aktörler olarak kendimizi gelelim. Bugün beni sadece Milli Takım Antrenörü veya Türkiye Futbol Direktörü olarak değil, hayatını yaklaşık 50 yılını futbola vermiş biri olarak, bir spor adamı olarak, hayatını ülkeye ve ülke sporuna adamış bir ülke insanı olarak dinleyin. Bütün ünvanları bir kenara bırakın. Söyleyeceklerime ülkesi için, ülkesinin kaynakları ve yüreği yanan birinin haykırışı olarak kulak verin."
 
"Bu sözlerin kişilerle, kulüplerle, kurumlarla hiçbir ilişkisi yoktur. Lütfen ilişkilendirme çabasına da girmeyin. Bu konuşma kimseye karşı değil. Sadece ve sadece futboldan yana bir konuşmadır. Lütfen olayı böyle dinleyin ve yorumlayın"

 

NTVSPOR

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler