LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray296035
 • 2. Beşiktaş295932
 • 3. Medipol Başakşehir295920
 • 4. Fenerbahçe295727
 • 5. Trabzonspor294611
 • 6. Kayserispor2944-4
 • 16. Atiker Konyaspor2929-5
 • 17. Osmanlıspor FK2929-9
 • 18. Karabükspor2912-47
 • Tümü
YENİ HABERLER
Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali başladı
Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali başladı
20 Temmuz 2015 22:50
654. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali başladı.

654. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali açılış etkinliği kapsamında bir program düzenlendi. Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim’in katılımıyla Edirne Belediyesi binası önünde bir araya gelen kalabalık Atatürk Anıtı’na doğru yürüdü. Vali, belediye başkanı ve ağa, Kırkpınar çelengini anıta koydu. Saygı duruşu, İstiklal marşı ve Kırkpınar Marşı’nın okunmasından sonra kalabalık açılış törenin yapılacağı 25 Kasım Stadyumu'na doğru yürüyüşüne devam etti. Edirne Belediye bandosu, Kırkpınar davulcuları, pehlivanlar ve halkoyunları ekiplerinin stadyumdaki resmi geçişinin ardından açılış konuşmaları yapıldı.

“400 BİN EDİRNELİ ADINA TERÖRÜ LANETLİYORUM”

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Şanlıurfa’ın Suruç ilçesinde onlarca kişinin ölümü ve yaralanması ile sonuçlanan terör olayını tüm Edirne halkı adına lanetlediğini belirterek, “400 bin Edirneli adına yaşanan bu lanet terörünü kınıyorum. Olimpiyatları saymazsak, dünyada 654 yıldır kesintisiz devam başka bir spor organizasyonu yoktur. Edirne deyince Kırkpınar akla gelir. Edirne deyince, 40 davul, 40 zurna akla gelir. Bu gurur sadece Edirne değil, Türkiye’nindir. Edirne için ne dersek az olur. Türkiye genelinde toplam 15 eserin yer aldığı UNESCO Somut Olmayan Dünya Kültür Miras Listesi’nde Edirne’den 3 değer vardır. Bunların başında da tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri yer alır” dedi.

GÜRKAN: “KIRKPINAR İÇİN NE GEREKİYORSA ONU YAPACAĞIZ”

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da “Geçen yıl Edirne Belediyesi olarak benim başkanlığım döneminde düzenlediğimiz Kırkpınar’da eksiklerimiz oldu, bu yıl da mutlaka olacaktır. Ancak amacımız her geçen yıl eksiklerimizi görerek, Kırkpınar tarihine yakışan en güzel ve en iyi organizasyonu düzenlemek için mücadelemizi vereceğimiz. Bu yıl ağamız Seyfettin Selim ile beraber Kırkpınar’ı düzenliyoruz. Ağamız Seyfettin Selim’in yüreğini ortaya koyduğu Kırkpınar ve insan sevgisi için Edirne halkı adına kendisine teşekkür ediyorum. Edirne Valiliği ile birlikte başlatmış olduğumuz ve 8 milyon Tl’ye tamamlanması planlanan Sarayiçi Rekreasyon projesini, 655. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne yetiştirmeyi hedefliyoruz. Amacımız Sarayiçi Er Meydanı’nı vatandaşlarımızın 365 gün kullanıma sunmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

SELİM: “TÜM PEHLİVANLARA BAŞARILAR DİLİYORUM”

654. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Ağası Seyfettin Selim de Şanlıurfa’da meydana gelen terör olaylarını kınadığını dile getirdi. Selim, “654. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde çayıra çıkacak olan tüm pehlivanların Kırkpınar’a yakışır şekilde güreşmelerini temenni ediyorum ve başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından sahne alan halkoyunları ekiplerinin folklor gösterileri ile birlikte 654. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri ve Kültür Festivali açılış programı sona erdi. 

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler