LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray347542
 • 2. Fenerbahçe347242
 • 3. Medipol Başakşehir347228
 • 4. Beşiktaş347139
 • 5. Trabzonspor345512
 • 6. Göztepe3449-1
 • 16. Osmanlıspor FK3433-11
 • 17. Gençlerbirliği3433-17
 • 18. Karabükspor3412-66
 • Tümü
YENİ HABERLER
Süper Ligi karıştıran iddia
Şikede şok bir gelişme daha yaşandı. Etik Kurulun soruşturma kapsamında hazırladığı rapor basına sızdı. Raporda şoke eden gelişmeler var...
Süper Ligi karıştıran iddia
22 Ekim 2011 / 08:05 Güncelleme: 22 Ekim 2011 / 08:08

Etik Kurul’un dışarı sızan raporu, Yeşil-Beyazlılar’da bomba etkisi yaptı. Fenerbahçe ve Trabzon’un yerine şampiyonluk için önerilen kulübün hukuk sorumlusu Öztürk Yazıcı, “Parametrelerin değişebileceğini görüyoruz” dedi...

Futbol Federasyonu EtikKurulu’nun şike soruşturması ile ilgili hazırladığı raporla ilgili ilk ipuçlarının sızması Türk futbolunda depremetkisi yaptı.Nitekimkurulun kanaat ve öneri niteliğindeki görüşleri, uygulanması halinde tümtaşları yerinden oynatacak nitelikte. Sızan bilgilere göre Etik Kurul, yaptığı incelemeler sonunda soruştumada adı geçen kulüplerden Fenerbahçe,Mersin İdmanyurdu ve Sivasspor’un küme düşürülmesi cezasına; Beşiktaş ve Trabzonspor’un ise puan silme cezasına çarptırılması kanaatine vardı. Eğer bu kanaatler soruşturma ile ilgili Federasyon’un vereceği karara yansırsa, geçen sezonki şampiyonluk, ligi ilk iki sırada bitiren Fenerbahçe veya Trabzonspor’un değil üçüncü sıradaki Bursaspor’un olacak.

Maddi ve sportif zarara uğradık

İşte bu durum, Yeşil-Beyazlı kulüpte de heyecana neden oldu.Konu ile ilgili görüştüğümüz Bursaspor’un hukuk işlerinden sorumlu yöneticisiÖztürk Yazıcı, konuyu ana gündemlerine aldıklarını belirtti. İlk günden itibaren haklarını aramak adına zaten gerekli başvuruları yaptıklarını dile getirenÖztürk, “GerekUEFAnezdinde gerek Şampiyonlar Ligi’ne katılabilmek için. Eş zamanlı olarak da TFF’ye demaddi ve sportif zarara uğradığımız için başvuruda bulunmuştuk. Ancak konuyu kamuoyunda pek dile getirmedik. Bir an önce davanın sonuçlanmasını bekliyoruz” dedi.

Şu an Avrupa’da olabilirdik

Gazetimizde yayınlanan haberi gördükten sonra konunu üstüne daha çok yoğunlaştıklarını ve derhal hukuk kurulunu topladıklarını dile getiren Yazıcı, “Her platformda hakkımızı arayacağız. Adaletin kestiği parmak acımaz ama sonucun açıklanması ne kadar geç olursa bizimiçin o kadar kötü olur. Türkiye’ninAvrupa’da 3 takımla temsil edilmesi gerekirken, 2 takımla yoluna devamediyor. UEFAdaha önce karar verebilseydi biz şu anAvrupa’da oynayabilirdik.Ama şimdi artık parametrelerin değişebileceğini görebiliyoruz” diye konuştu.

Kafa karıştıran sorular

Etik Kurul’un Türkiye Futbol Federasyonu’na sunduğu raporla ilgili bilgilerin sızmasının ardından davada adı geçen birçok kulüpte şimdi endişeli bir bekleyiş hakim. Kamuoyu, savcılık iddianamesinin hazırlanıp mahkemeye sunulmusanın ardından Etik Kurul’un Futbol Federasyonu’na sunduğu raporun da açıklanıp açıklanmayacağını merak etmeye başladı. Bu arada da akıllara hukuki süreç ile ilgili bazı kritik sorular geldi. Biz de bu soruları aynı zamanda Uluslarası Spor TahkimMahkemesi (CAS) hakemlerinden Avukat Türker Arslan’a yönelttik:

SORU : Etik Kurul’un hazırladığı raporu açıklama zorunluluğu var mı?

Hayır Etik Kurul’un sorumluluğu sadece bağlı çalıştığı kuruma yani Türkiye Futbol Federasyonu’na karşıdır. Aldığı kararı kamuoyuna açıklamak gibi bir zorunlulukları yoktur.

SORU : Etik Kurul’un raporu uygulanmak zorunda mı?

Bu kurulların işlevi yol gösterici, örnek gösterici kararlar almaktır. Kurul üyeleri ortak bir kanaat bildirirler. Bu kararı uygulayıp uygulamamak Federasyon yönetiminin tasarrufudur.

BUGÜN oku yarını yakala

Muhabirimiz Bilal Şahinʼin imzasıyla dün yayımladığımız haber özellikle Bursaspor camiasında büyük heyecan uyandırdı. Türkiye bu haberin detaylarını konuştu.

TFF’ye çağrı: Öyleyse raporu AÇIKLAYIN

Federasyonun, bir açıklama yaparak Etik Kurul’un raporuyla ilgili haberlerin spekülasyon olduğunu, iddiaların Süper Lig’e zarar verdiğini söyledi. Ancak bu durum bir yandanda TFF’nin kaosu engellemek adına Etik Kurul raporunu açıklamasını zorunlu kıldı.  (Bugün)

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler