LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray296035
 • 2. Beşiktaş295932
 • 3. Medipol Başakşehir295920
 • 4. Fenerbahçe295727
 • 5. Trabzonspor294611
 • 6. Kayserispor2944-4
 • 16. Atiker Konyaspor2929-5
 • 17. Osmanlıspor FK2929-9
 • 18. Karabükspor2912-47
 • Tümü
YENİ HABERLER
Spordan soğuduk "sanmıştık"
Spordan soğuduk "sanmıştık"
14 Eylül 2013 16:26
Şike ve doping skandalları, Milli Takımımızın inanılmaz düşüşü ve 2020 olimpiyatlarının hayal olması. Spor adına yaşanabilecek ne kadar olumsuzluk varsa hepsini yaşadık.

3 Temmuz 2011’de ortaya çıkan Şike gerçekleri hepimizi şaşırttı. Önce mahkemeler sonra UEFA Disiplin ve Tahkim Kurulu sonra da CAS aynı kararların altına imza attı.

Her ne kadar “Sahaya yansımadı” dense de aslında bu işin sahaya yansımasından çok yöneticilerin bu işe karışıp karışmadıklarına bakıldı.

“Kurumlarla şahıslar ayrı tutulsun” denilse de UEFA bunun mümkün olmadığını söyledi. Çünkü bu şahıslar kulüpleri adına şike girişiminde bulunmuştu.

Ayrıca bir de bu işin mağduru var. O sezon aynı puanı toplayan diğer takımın hakkı ne olacak? Ve şu günlerde FIFA’nın da devreye girdiği ve dosyaları incelemeye aldığı konuşuluyor. Elbette bu büyük bir tehlike. Çünkü bu işin sonunda belki de Milli takımlarımız da ceza alacak. Bu sürecin buralara gelmesinin tek sebebi ise TFF yetkilileri. Cezalar zamanında verilse şu anda 4 takımla Avrupa’da yolumuza devam ediyorduk.

Şike süreci şu anda patlamaya hazır bomba gibi karşımızda duradursun diğer konu dopingde de skandallar üst üste geldi. Önce Halter sonrada Atletizm federasyonları başkanları koltuğundan oldu. Ve Olimpiyatlar. 2020 için bekli de en mükemmel şehir İstanbul. Tek şehirde ama iki ayrı kıtada yapılacak bir olimpiyat. Aslında böylesine bir şehirde Olimpiyat yapmak için IOC’nin peşimizde koşması lazım. Ama Müslüman olmamızdan rahatsız olanlar yine yaptılar yapacaklarını.

Spor Bakanı Suat Kılıç’ın Türkiye’ye döndükten sonra sadece dopingi konuşup şike ile ilgili bir cümle bile sarf etmemesi ise oldukça düşündürücüydü. Ve milli takım. Bu kadar karabulutların ardından tam da “Spordan soğuduk” derken alınan 2 galibiyetle yeniden 2014 Brezilya için umutlandık.

Milli maçların tarihlerini bile hatırlamazken şimdi ekimdeki Estonya ve Hollanda maçları için gün saymaya başladık. Demek ki Türk halkı spordan hele hele de futboldan asla kopamıyor. Bu ülkede iki “S” Spor ve Siyaset ne olursa olsun her zaman canlı kalacaktır. Çünkü özellikle futbolda sürekli yeni heyecanlar bizleri bekliyor. Belki 2014 Brezilya olmayacak. Ama yeni Avrupa ve Dünya kupaları elemelerinde Türk halkı bu heyecanı yaşamaya devam edecek.

Halkımızın büyük bir çoğunluğu için Spor bir yaşam biçimi. Olmazsa olmazı. Yenilen takımın taraftarının ertesi gün işe, okula gitmekte zorlandığı futbol aşığı bir ülkedeyiz. Evet belki heyecanda bir azalma oldu, ama Türkiye’de insanların spordan soğuması imkansız. Umarım ki daha iyi yönetilen bir ülke sporu hem şikeden hem dopingden en kısa zamanda temizlenir.

 

MURAT ÇİMEN

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler