LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray306336
 • 2. Medipol Başakşehir306222
 • 3. Beşiktaş295932
 • 4. Fenerbahçe295727
 • 5. Trabzonspor30469
 • 6. Sivasspor3044-5
 • 16. Gençlerbirliği3030-14
 • 17. Atiker Konyaspor2929-5
 • 18. Karabükspor3012-50
 • Tümü
YENİ HABERLER
Sporcusu, tesisi ve antrenörü yok, federasyonu var
Sporcusu, tesisi ve antrenörü yok, federasyonu var
21 Eylül 2009 10:56
Sporcusu, antrenörü ve tesisi bulunmayan Kızak Federasyonu, duyanları hayrete düşürüyor.

Sporcusu, antrenörü ve tesisi bulunmayan Kızak Federasyonu, duyanları hayrete düşürüyor.

Gelişmekte Olan Spor Branşları Federasyonu bünyesi altında yer alan kızak branşı, geçen yıl Mayıs ayında bu federasyondan ayrılarak, ayrı bir federasyon haline getirildi. Yaklaşık bir yıldır ayrı faaliyet gösteren Kızak Federasyonu'nun, hala ne bir sporcusu, ne antrenörü, ne de tesisi bulunuyor.

Hatta Türkiye'de bu branşı yapan tek bir kişi bile bulunmazken, 40-60 milyon Avro'ya mal olan kızak tesisinin de yakın bir zamanda yapılma ihtimali pek mümkün görünmüyor.

Milli takım kurulması durumunda ise sporcuların, tek bir inişin 40 Avro olduğu yurt dışındaki pistlerde antrenman yapması planlanıyor.

IOC BÖYLE İSTEDİ         

Konuyla ilgili görüşülen Kızak Federasyonu Başkanı Erol Özer, ayrılma kararının Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) ile irtibata geçildikten sonra alındığını belirtti.

IOC kurallarına göre bir ülkenin kış olimpiyatlarına ev sahipliği yapabilmesi için o ülkede tüm kış sporlarının bulunması gerektiğini ifade eden Özer, ''Bu nedenle Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü (GSGM) geçen yıl böyle bir karar aldı. İleride olimpiyatlara talip olabilmemiz için bu gerekliydi. Ayrıca Uluslararası Kızak Federasyonu'nun da bu konuda kuralları var'' dedi.

Kızağın çok pahalı bir branş olduğunu dile getiren Özer, şöyle devam etti:

"Tesis yapmanın maliyeti çok yüksek. Dünyada 120 ülkede bu branş var ama sadece 12 tane tesis bulunuyor. Tesisi olmayan diğer ülkeler de bu ülkelerin pistlerini kullanıyor. Biz de öyle yapacağız. İlk olarak yurt dışından getireceğimiz bir uzman, antrenör yetiştirecek. Daha sonra çekirdek bir milli takım oluşturmak için aday sporcular seçeceğiz. Daha sonra bu sporcular eğitilecek."

"KIŞ SPORLARININ FORMULA 1'İ KIZAK"
         
Kızağın, adrenali çok yüksek bir spor olduğunu kaydeden Özer, Türk insanlarının bu sporu çok kolay benimseyeceğini düşündüğünü söyledi.

Özer, oluşturulacak milli takımla 1-2 yıl içinde olimpiyatlara hazır hale geleceklerini anlatarak, ''Bu sporun malzemeleri de çok pahalı ama belli bir kesim tarafından çok sevileceğine eminim. Kızak, adeta kış sporlarının Formula 1'i niteliğinde'' dedi.

Federasyon genel sekreteri Suat Öztin ise Türkiye'ye tesis yapılması halinde bu branşın turizme de çok büyük katkı sağlayacağına dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"Eğer tesis doğru bir yere yapılırsa çok ilgi görür. Yurt dışındaki tesislerde 1-2 kilometrelik bir pistte tek bir kayışın bedeli 40 Avro. Antrenman yapmak için Avusturya, Hırvatistan gibi ülkelere giden takımların, döviz getirisi de büyük oluyor. Türkiye'de böyle bir tesis yapılırsa kış turizmi inanılmaz bir şekilde canlanacaktır."

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler