LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray265433
 • 2. Medipol Başakşehir265320
 • 3. Beşiktaş265024
 • 4. Fenerbahçe264819
 • 5. Trabzonspor26428
 • 6. Kayserispor26414
 • 16. Gençlerbirliği2627-8
 • 17. Atiker Konyaspor2624-10
 • 18. Karabükspor2612-43
 • Tümü
YENİ HABERLER
Spor barışın teminatıdır
Spor barışın teminatıdır
07 Nisan 2016 04:58
Tanıtıma katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sporun insanlığın ortak dili olduğunu belirtip, “Farklı inançlardan farklı insanların bir araya gelmesi dünyadaki diğer sorunların çözümü için yol göstericidir. Spor barışın teminatıdır” dedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, 24 Nisan-1 Mayıs arasında düzenlenecek "52. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu"nun tanıtımına katıldı.

SPOR ve siyaset dünyasından birçok ismin katıldığı tanıtım turunun düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür eden Erdoğan, bisiklet turuna iştirak edecek sporculara, takımlara ve ülke temsilcilerine başarı diledi. Bisiklet turunun, 1963'te Marmara Turu adıyla başladığını, 1965'te uluslararası statüye kavuştuğunu ve 1966'da ise Cumhurbaşkanlığı himayesine alındığını anımsatan Erdoğan, "Bu bisiklet turu, ülkemizin en köklü organizasyonlarından biri haline gelmiştir. Hem ülkemizin tanıtımı hem de bisiklet sporunun sevilmesi noktasında önemli hizmetleri olan bu organizasyonu Cumhurbaşkanı olarak desteklediğimi ve desteklemeyi sürdüreceğimi belirtmek isterim" dedi.

Her alanda uygulanmalı 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sporun insanlığın ortak dili olduğunun da altını çizerek, "Farklı dilleri konuşan, farklı renklere sahip, farklı inançlardan, farklı kültürlerden insanların aynı amaç doğrultusunda bir araya gelmesi, aslında dünyadaki diğer sorunların çözümü için de bize yol gösteriyor. Rekabetin yıkıcılıkla değil, sürekli daha ileriye gitmeyle sonuçlandığı spordaki bu anlayışı siyasi, sosyal, ekonomik sorunların çözümüne de tahvil etmeliyiz" ifadesini kullandı.

Biz dünyayı aydınlattık

"Bizim medeniyetimiz dili, inancın, kimliğin ne olursa olsun, insana insan olduğu için değer veren bir birikim üzerinde yükselerek tüm dünyayı aydınlatmıştır" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle tamamladı:

"Bugün de bölgemizde ve dünyada karşımıza çıkan sorunlara aynı anlayışla yaklaşmaktayız. Barış ve kardeşlik ikliminin teminatı olarak gördüğümüz sporun bu mücadelemize katkı sağlayan bir yönü olduğuna da yürekten inanıyorum."

Allah hepsine kuvvet versin

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasını "Allah, bu turnuvada yarışacak tüm sporcuların ellerine, kollarına, bacaklarına, nefesine kuvvet versin, pedalların dönüşünü kolaylaştırsın diyor hepsine de şimdiden başıalarr diliyorum" diyerek sonlandırdı.

Sofuoğlu'ndan müthiş şov

Milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu bisikletle gösteri yaptı. Tanıtım lansmanına bisikletiyle katılan milli motosikletçi Sofuoğlu'nun alanda bisikletle yaptığı gösteri ilgi odağı oldu. Motosiklet şovlarıyla tanınan Sofuoğlu'nun, bisikletinö n tekerleğini sökerek yaptığı şov katılanlardan alkış aldı.

Madalya takdim edildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a konuşmasının ardından Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç tarafından madalya takdim edildi.

Turun özellikleri

- Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından geleneksel olarak düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, 1963 yılında "Marmara Turu" adıyla başlamış; ilk kez 1965 yılında uluslararası statü kazanmış ve 1966 yılında Cumhurbaşkanlığı makamı himayesine alınmıştır.

- Dünyanın tek kıtalararası bisiklet turu, 2016 yılında dünyaca ünlü sporcu ve takımların üst düzey mücadelesine sahne olacaktır.

- Başta Eurosport olmak üzere 120'nin üzerinde ülkede, ulusal ve uluslararası kanallar aracılığıyla canlı ve banttan yayınlar ile dünya genelinde geniş bir erişim ağına ulaşmaktadır.

- Tur rotası geçen senelerden farklı olarak İstanbul'dan başlayarak İzmir Selçuk'ta tamamlanacaktır. Mevcut durumda tur rotası aşağıdaki şekilde olacaktır.

 

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler