LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray296035
 • 2. Beşiktaş295932
 • 3. Medipol Başakşehir295920
 • 4. Fenerbahçe295727
 • 5. Trabzonspor294611
 • 6. Kayserispor2944-4
 • 16. Atiker Konyaspor2929-5
 • 17. Osmanlıspor FK2929-9
 • 18. Karabükspor2912-47
 • Tümü
YENİ HABERLER
Sofuoğlu'ndan anlamlı jest
Kenan Sofuoğlu: Dünya şampiyonluğu nasip olursa Filistin ve Türk bayraklarıyla zafer turu atacağım
Sofuoğlu'ndan anlamlı jest
04 Haziran 2010 / 17:35 Güncelleme: 04 Haziran 2010 / 17:36

ABD'de koşulan sezonun 7. ayak yarışını birinci tamamlayan ve yarıştan elde ettiği 20 bin Euro'luk geliri Filistin'e bağışlayan Dünya Supersport Motosiklet Şampiyonu Kenan Sofuoğlu, "Yarıştan sonra Filistin bayrağı çıkarıp gezinmek istiyordum. Buna takımım izin vermedi." diye konuştu. Sofuoğlu, dünya şampiyonluğunu kazanması durumunda bunun hem Müslümanların hem de Türklerin zaferi olacağını söyledi.
 

ABD'de koşulan Dünya Supersport Şampiyonası'nın 7. ayağını birinci tamamlayarak genel klasmanda liderliğini sürdüren milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu, yurda döndü.
 

Memleketi Sakarya'da gazetecilerin sorularını cevaplandıran Sofuoğlu, şampiyona ve İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısını değerlendirdi.
 

"FİLİSTİN İÇİN KAZANDIĞIMA SEVİNDİM"
ABD'deki yarıştan bir kaç saat önce İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısını telefonla haber aldığını kaydeden Sofuoğlu, yapılan bu saldırının kendisini çok üzdüğünü dile getirdi.
 

Yarıştan sonra ufak bir Filistin bayrağı çıkarıp tur atmak istediğini; ancak takımının buna izin vermediğini belirten Sofuoğlu, "Yarıştan birkaç saat önce aldığım telefonla Gazze'ye yardım götüren gemilere yapılan saldırıyı öğrendim. İsrail'in daha önceden yaptıkları olaylar vardı. Son olaylar beni daha fazla üzdü. Yarıştan sonra ufak bir Filistin bayrağı çıkarıp gezinmek istiyordum. Buna takımım izin vermedi, nedenini bilmiyorum. Ben de takım menajerine 'yarışı kazanacağım ve kazandıktan sonra istediğim gibi konuşacağım' dedim. Onlar bundan da çok memnun olmadılar. Ben onlara şunu söyledim; 'Müslümanım diye taraf değilim. Burada bir zalim bir de mazlum taraf var. Zalimin yanında değilim, bana niye karşı çıkıyorsunuz?' dedim. Takımla aramızda çok iyi şeyler geçmedi. Ben çok memnun kalmadım. Özellikle bu konu için bu yarışı kazanmak istiyordum. Yarış boyunca hep aklımda olan buydu. Kazanırsam elde ettiğim geliri bağışlamaktı. Burada bir amaç vardı, amaç da yarışı kazanmak Filistin'e hediye etmekti, bunun için kazandığıma çok sevindim." dedi.
 

Yarıştan sonra basın toplantısında yaptığı konuşmanın gündeme getirilmemesinin kendisini üzdüğünü anlatan Sofuoğlu, şöyle konuştu;
 

"Herkes kendi üzerine düşeni yaparsa İsrail bu kadar rahat olmaz. Ben elimden geldiğince destek olmaya çalışıyorum. İnşallah diğer sektörlerdeki insanlar da üzerine düştüğü kadar destek olsa bu kadar rahat olmaz. Bir takım insanlar korkuyor. Takımım Filistin bayrağıyla gezmeme izin vermedi. Ben bir Türk'üm ve Müslümanım. Müslümanlara ve Türklere yapılan zulüm var. Basın toplantısı halka açıktı. Amerikalılar da oradaydı. Basın toplantısından sonra her ne kadar basında yer almasa da rakiplerim dahil herkes alkışladı."
 

"HEM MÜSLÜMANLARIN HEM DE TÜRKLERİN ZAFERİ OLACAK"
 "Şampiyonayı inşallah dünya şampiyonu olarak bitireceğim." diyen Sofuoğlu, "Her ne kadar motor sporları ülkemizde bilinmese de Avrupa ve Amerika'da çok iyi takip ediliyor. Bir örnek vereyim. Amerika'daki yarışı 220 bin kişi izledi. Formula 1 yarışını 130 bin kişi izlemiş. Ne kadar önemli olduğunu buradan anlayın.'' derken konuşmasını şöyle tamamladı;
 

 ''İnşallah dünya şampiyonluğunu aldığım zaman Türk halkı da önemini anlayacak. Amerika'da elde ettiğim birincilik Filistin'e adandı. İnsanlar nasıl biri olduğumu daha iyi anlayacaklardır. Keşke izin verilseydi yarışı kazanınca Filistin bayrağıyla gezebilseydim. Dünya şampiyonluğu nasip olursa Filistin ve Türk bayraklarıyla zafer turu atacağım." CHA

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler