LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray306336
 • 2. Beşiktaş306234
 • 3. Medipol Başakşehir306222
 • 4. Fenerbahçe295727
 • 5. Trabzonspor30469
 • 6. Göztepe3044-5
 • 16. Osmanlıspor FK3032-6
 • 17. Gençlerbirliği3030-14
 • 18. Karabükspor3012-50
 • Tümü
YENİ HABERLER
Slaven Bilic'ten önemli açıklamalar
Slaven Bilic'ten önemli açıklamalar
17 Kasım 2013 23:02
Beşiktaş Teknik Direktörü Slaven Bilic, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

 BJK TV'de yayınlanan Slaven Bilic ile Yüz Yüze programına katılan Hırvat teknik adamın röportajından öne çıkan kısımlar şunlar oldu:

-Bugünkü hazırlık maçı her bakımdan iyi oldu, 4-1 kazandık. Bu milli takım arasını özellikle fiziksel hazırlık açısından denemek istedik. Hazırlık maçlarında tam kadro değildik. Şu güne kadar az oynamış ve sakatlıktan dönen oyuncularımızı denedik. İstanbul BB maçı olumluydu. İyi bir antrenmandan fazlası oldu. Farklı fikirler geliştirmeye çalışıyoruz.

-İsmail'i bugün kullandık, aynı şekilde Holosko'yu. O da ameliyat oldu ve şimdi maç ritmini yakalamaya çalışıyor. İsmail çok ağır sakatlıklar geçirdi. Hem de iki defa. Bu psikolojik olarak büyük bir darbeydi. Bu sakatlığın iyileşmesi epey zaman alıyor. Bu oyuncularımızı A2 maçlarında da görevlendirmeye çalışıyoruz. Şundan eminim; bu oyuncularımız günden güne iyi seviyeye geleceklerdir.

-Türkiye ile ilgili olumsuz bir önyargım yoktu. İstanbul çok büyük metropollerinden birisi. Şimdiye kadar deplasmanlarda gördüğümüz yerlerin tamamı güzel ve yaşanılabilir yerlerdi. Organize, derli toplu şehirler gördüm.

-Gelmeden önce Türkiye ile ilgili bilgi toplamıştım. Milli takımı çalıştırdığım dönemde iki kez Türkiye ile oynamıştık ve iyi bir hazırlık olmuştu. Buraya geldikten sonra sadece 3-4 takım tarafından sürüklenmeyen, her takımın iddia koyması bende büyük bir etki yarattı. Normali de bu. Türkiye ekonomik olarak yükselen bir ülke. Takımların altyapıya yatırım yapması çok iyi.

Teknik direktörülük kariyerime şans eseri başladım. Üst düzey futbol oynayan isimler teknik adamlık kariyerine benim gibi başlar. Eğitim seviyemi bir kenara bırakacak olursak, futbol benim zaten hayatımdı. Yaptığım meslekten çok mutluyum. Aksi olsa burada olmazdım. Zor bir iş yapıyoruz. Hobisini iş olarak icra eden mutlu azınlığın içinde yer alıyoruz. Ayrıca bu meslekten para kazanıyoruz. Bunun için Tanrı'ya şükretmeliyiz.

-Futbola ilgi duymayan erkekleri anlamakta ciddi olarak zorlanıyorum.

-Beşiktaş kült kulüplerden biri. Bunu da hak ediyor. Bu kulüp nasıl bir kulüpten fazlasıysa, benim yaptığım iş de bir işten daha fazlası. Sokağa sıkça çıkmasam da bu kulübün taraftar için ne ifade ettiğini çok iyi biliyorum.

-İstanbul insana çok büyük imkanlar sunuyor. Bunun esiri olursanız sizi yiyip bitirebilir. Hafta sonu yapabileceğiniz 100'lerce etkinlik var. Oyuncularım genç ve popüler insanlar. Şehrin imkanları onlara sonuna kadar açık. Onların özel hayatlarıyla ilgileniyorum. Ama ben onların babaları değilim. Ters bir şey hissedersem mutlaka gereğini yaparım.

-Fernandes'in özel hayatıyla ilgili çok şey söylendi. Manuel antrenmanda daima %100'ünü veriyor. Bizim liderlerimizden birisi. Bana çok yardımcı oluyor. Bizim disiplin yönetmeliğimiz Avrupa'daki kulüplere göre çok sert. Ben teknik direktör olarak gece yataklarında olup olmadıklarını kontrol edemem. Bizim kulübümüzde disiplinle ilgili aksayan bir konu yok.

-İyi bir adam olmaya çalışıyorum. Sosyalizm konusunda da söylemek istediğim buydu. Ücretler konusundaki dengesizlik bazı kulüplerde sorunlar yaratmıştır. Yönetim bu konuyla ilgili fikirler geliştirmeye çalışıyor. Bu dengeleri gözetiyoruz.

-Maç sırasında ayakta olarak o baskının takımın üzerinde değil de benim üzerimde olmasını sağlıyorum.

-Yabancı oyuncuların varlığı yerli oyuncular için avantaj. Muhammed için yabancı oyuncular için antrenman yapmak gelişimi için harika bir şey. Önemli olan şey Türk oyuncuların süre alıp oynamasıdır.

-Güçlü bir lig oluşturmak istiyorsanız yabancı oyunculara ihtiyacınız var. Mevcut yabancı kuralı Türkiye için gayet iyi ve yeterli. Hem bizim kadromuzda hem de diğer takımlara baktığımızda iskeletin yerli oyuncular oluşturuyor.

-Yabancı oyuncular para için oynuyor sözüne katılmıyorum. Benzeri bir şeyi yerli oyuncular için de diyebilirsiniz. Kimse futbola para için başlamaz. Her çocuk istediği kulüpte oynamak, Dünya Kupası'nda gol atmak için oynar. Sadece para kazanma isteğiyle elit bir sporcu haline gelemezsiniz. Bütün oyuncularımız elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyor. Bunu yaparken de banka hesabına bakmıyor.

-Pedro Franco ilerisi için çok umut verici bir isim. Yeni bir ülkeye geldi ve çok büyük bir gayret gösteriyor. Pedro'nun transfer edildiği dönemde yabancı sınırlaması 6+2+2 idi. Daha sonra planlamada değişikliğe gidildi. Bu durum nedeniyle bazı oyuncularımızı en azından şimdiye kadar kullanma imkanı bulamadık. Pedro çok iyi çalışıyor. Shakhtar ve İstanbul BB maçında oynadı. Şunu iyi biliyor ki kendisine fırsat gelecek. Bizim geleceğimizi oluşturacak yapıtaşlarından birisi olacak.

-Biz sezon öncesi planımızı yaparken UEFA Avrupa Ligi'nde gruplarda oynamayı planladık. Ama olmadı. Türkiye Kupası hedefimiz var ve bu bazı oyunculara şans vermek için yeni bir şans yaratacak.

-Sezon öncesi transferinde iyi bir iş çıkarttık. Yapabileceğimiz en iyi şeyleri yaptık. Şu anda transfer için gerekli araştırmaları yapıyoruz. Uygun fırsat olursa bunları değerlendireceğiz. Ara transferde bazı hamleler yapabiliriz. Bir yabancı oyuncu alacaksak takıma seviye atlatmalı.

 

EUROSPORT

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler