LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Medipol Başakşehir306222
 • 2. Galatasaray296035
 • 3. Beşiktaş295932
 • 4. Fenerbahçe295727
 • 5. Trabzonspor294611
 • 6. Kayserispor3044-6
 • 16. Atiker Konyaspor2929-5
 • 17. Osmanlıspor FK2929-9
 • 18. Karabükspor2912-47
 • Tümü
YENİ HABERLER
Şike'de son durum
İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada bugün tutuksuz sanık Serdar Adalı ifade verdi...
Şike'de son durum
26 Mart 2012 / 20:15 Güncelleme: 26 Mart 2012 / 20:17

''Futbolda şike'' davasının tutuksuz sanığı Beşiktaş Jimnastik Kulübü (BJK) eski yöneticisi Serdal Adalı, ''İbrahim Akın'a at hediye etmem söz konusu bile değildir. Çünkü değil Türkiye Kupası, bana UEFA Kupasını dahi verseler o atımı vermem'' dedi.

İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada ifade veren tutuksuz sanık Serdal Adalı, İstanbul Büyükşehir Belediyespor henüz rakipleri değilken transfer çalışmalarını başlattıklarını belirterek, 2011 Mart ayı sonlarında Tayfur Havutçu'dan transfer listesini istediklerini anlattı.

İstedikleri söz konusu listede futbolcular İbrahim Akın, İskender Alın'ın da isminin bulunduğunu söyleyen Adalı şöyle devam etti:

''Henüz İBB rakibimiz bile değildi. Protokol Müdürümüz Ahmet Ateş'ten Yusuf Turanlı'nın telefonunu bulmasını istedim. Turanlı'nın aynı zamanda İbrahim Toraman'ın menajeri de olduğunu o sırada öğrendim. Turanlı ile Bursa'da olduğumuz sırada otelde görüştük. Şike yapmak için menajeri, taraftarın ve gazetecilerin olduğu otele alır mısınız

Bu görüşmede Turanlı bana,  'transfer olursa İbrahim Akın'a bir at hediye edersin' diye şaka amaçlı bir ifade kullandı. Ancak şaka dahi olsa nasıl cevap verdiğimi kendisi iyi bilir. İbrahim Akın'a at hediye etmem söz konusu bile değildir. Çünkü değil Türkiye Kupası, bana UEFA Kupasını dahi verseler o atımı vermem.''

Türkiye'nin en iyi at yetiştiricilerinden biri olduğunu söyleyen Adalı, ''150 atımız var, iddianamede adı geçen atı kendime ayırmıştım. Kaldı ki atımın adını dahi yanlış yazmışlar. Ayrıca emniyet görevlileri her şeyi takip etmişler. Atı hediye ettiğimi iddia edenler neden takip etmediler '' dedi.

''Savcıya kim gittiyse aklı dumura uğruyor''

Mahkeme Başkanı Ekinci'nin, ''Başkan'a rağmen transfer yapılabilir mi  Yıldırım Demirören tanık olarak verdiği ifadesinde İbrahim Akın'ın kendi döneminde at ve kumar merakı yüzünden kulüpten gönderildiğini söylemiş'' sorusuna ise Adalı, ''Ben futbol şubesinde tek yetkili olacağımı şart koşmuştum. Kulağa garip gelebilir ama Başkan ile bizim ilişkimiz böyleydi. Simao transferinden Demirören'in futbolcu otele gelince haberi oldu. Mukaveleyi kendi imzalamıştır'' dedi.

Başkan Ekinci'nin, ''Demirören niye böyle dedi '' sorusuna ise Adalı, ''Maalesef savcıya kim gittiyse aklı dumura uğruyor'' yanıtını verdi.

Türkiye Kupası finalinde Beşiktaş-İstanbul Büyükşehir Belediyespor maçının penaltılarla bittiğini hatırlatan Adalı, ''Nasıl şike olur  Şikeye ilişkin tapeler de açık, şüpheli tek ifadem yok. Eğer atı verdiğim iddia ediliyorsa, söz konusu maçtan 2 ay sonra tutuklandım. Neden bu süreçte atı vermedim  Kimseye ve hiçbir futbolcuya şike teklif etmedim'' ifadelerini kullandı.

Suçsuz yere 5 ay cezaevinde yattığını söyleyen Adalı'nın, ''Masum olduğum halde cezaevinde kalmak beni kahretti. Suç işlemiş olsam ağrıma gitmezdi'' ifadesini kullandığı sırada duygulandığı görüldü.

Tayfur Havutçu

Tutuksuz sanıklardan BJK Futbol Takımları Genel Direktörü Tayfur Havutçu ise 5 telefon görüşmesi nedeniyle 5 ay cezaevinde yattığını savundu.

Söz konusu telefon görüşmelerinin hepsinin sanıklardan Yusuf Turanlı ile olduğunu belirten Havutçu, bu görüşmelerin hiçbirinde suç unsurunun bulunmadığını, şike yapıldığı iddia edilen maçın penaltılar sonucunda bittiğini kaydetti.

Futbol hayatı boyuncu ahlak ve dürüstlükten hiç ayrılmadığını söyleyen Havutçu, şike gibi ağır bir suçu asla kabul edemeyeceğini belirterek şöyle devam etti:

''Savcı Bey, şike konusunda yanlış teşhiste bulunmuş. İbrahim Akın ve İskender Alın maçın en iyi oyuncularıydı. İbrahim'in söz konusu maçta bir golü ve asisti var. İskender Alın da bir gol atmıştı ancak hakem tarafından sayılmadı. Bu oyuncularla söz konusu maçta şike yaptığım iddia ediliyor. Nasıl oynadıkları ortadadır. Üzerime bu lekeyi yapıştıranları Allah'a havale ediyorum. Her ne kadar sanık sıfatıyla karşınızda bulunsam dahi vicdanım rahat çünkü bu suçu işlemedim.''

Hakkındaki bütün suçlamaları reddeden Havutçu, beraatini talep etti.

Tutuksuz sanıklar Ahmet Ateş ve Tuğrul Çağrı Özer de haklarındaki suçlamaları reddederek, beraatlerini talep ettiler.

Mahkeme Başkanı Ekinci, savunmalara ara vererek duruşmayı yarına erteledi.

Bugünkü duruşmada 16 tutuksuz sanık ifade verdi. (AA)

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler