LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray347542
 • 2. Fenerbahçe347242
 • 3. Medipol Başakşehir347228
 • 4. Beşiktaş347139
 • 5. Trabzonspor345512
 • 6. Göztepe3449-1
 • 16. Osmanlıspor FK3433-11
 • 17. Gençlerbirliği3433-17
 • 18. Karabükspor3412-66
 • Tümü
YENİ HABERLER
Şikede ilk itiraf Peker'den!
Şikede ilk itiraf Peker'den!
21 Şubat 2012 07:10
Şike davasında ilk itiraf Olgun Peker'den geldi, "Menejerlik sınavının cevaplarını aldım"

Futbolda Şike davasının 1 numaralı sanığı Olgun Peker, savunmasını tamamladı. Tutulu sanık Peker, emniyette 26 menajerlik şirketinin olduğunun iddia edildiğini ve bu şirketlerin tamamen emniyetin hayal ürünü olduğunu iddia etti.

İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen Futbolda Şike davasında tutuklu sanık Olgun Peker, saat 11.00 sıralarında başladığı savunmasını saat 16.00'da tamamladı. İddianamede Fenerbahçe kongre üyesi olduğunun anlatıldığını kaydeden Peker, ''Fenerbahçe üyesi değilim. Daha o olgunluğa erişmedim. İnşallah önümüzdeki dönemde olurum.'' dedi. Peker, iddianamede Kelebek Operasyonu'nda gözaltına alındığının yazıldığını ancak söz konusu operasyonun hiçbir yerinde adının geçmediğini ve gözaltına alınmadığını ifade etti. Suç örgütüne ilişkin hiçbir davadan ceza almadığını hatırlatan Peker, bu tür işlere karışmadığına dair mahkeme kararlarının bulunduğunu anımsattı.

İddianamede kendi ile ilgili olan bölümlerde, örgüt isminin 200, Sedat Peker isminin ise 100 kereden fazla yazılı olduğunu belirten Peker, ''Bu, Sedat Peker'den olma, örgütten doğma bir iddianame olmuş. Benim Sedat Peker'le bağım sevgi ve saygıya dayalı bir bağdır. Bu sevgimin bedeli de çok ağır oldu. Bu bedeli ödedim. Sedat Peker adını kullanarak avantaj sağladığım söyleniyor. Bir insan çıkıp bunu diyemez çünkü öyle bir şey olmadı.'' diye konuştu. Peker, Başkan Ekinci'nin ''Şike ile ilgili ne diyorsun?'' sorusuna, ''Şikeden ve bahisten, boğazımdan para geçmemiştir.'' cevabını verdi.

Menajerlik sınavının cevaplarını aldığı yönündeki iddiaları cevaplayan Peker, "Abdullah Cila'dan cevapları aldım." demesi üzerine Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci "Cila bu cevapları kimden aldı?" diye sordu. Peker bu soruya önce "Bilmiyorum" cevabını verdi. Başkan ise "Sen savunmana başlarken kendi isteğinle namusun ve şerefin üzerine doğru söyleyeceğine dair yemin ederek başladın. Biliyorsan doğruyu söyle." ikazında bulundu. Peker ise "Abdullah Cila bana cevapları Makedonya'dan aldığını söyledi. Detayını bilmiyorum. Para falan vermedim. Aramız bozuktu jest olarak verdiğini düşünüyorum." dedi. 10 yıldır menajerlik yaptığını bir dönemde kulüp başkanlığını yaptığını anlatan Peker, "Cevapları almasaydım da ben o soruları yanıtlardım." diye konuştu.

Sanık Peker, "Bu dünyadaki en zor şey haklıyken haksız duruma düşüp haklılığını anlatmaya çalışmak. Ben Beyoğlu'nda sokaklarda büyüdüm." demesinin ardından, başkan Ekinci, "Biz dosyanın her tarafını inceledik, sadece savunmanızı yapın" uyarısında bulundu.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından 31 Mart 2011 günü yapılan Futbolcu Temsilcisi (Menajerlik) Sınavına sahte diplomayla müracaatta bulunduğu, iddiasıyla ilgili olarak savunma yapan Peker, şöyle devam etti: "Diplomayı Bulgaristan'dan aldım. Onun için de bedel ödemedim. Sahte olup olmadığını bilmiyorum. Federasyona denklik isteyip istemediğini sordum. Benden ne denklik ne de başka bir şey istemediler."

Bunun üzerine Başkan Ekinci araya girerek, "Bulgaristan'da okumadan nasıl diploma veriyorlar" diye sordu. Peker, "Orada bunun normal bir işlem olduğunu düşündüm. Buradaki tek hatam budur. Diplomayı aldığım okuldan bir tanıdığım Türklerin okulda zorluk çektiğini anlattı. Benden yardım yapmamı istedi, bende gönderdim. O da bana bu diplomalardan bahsetti. Bir gün böyle bir şeye ihtiyaç olursa haberim olsun demişti. Bu şekilde aldım diplomayı." cevabını verdi.

Sanık Peker savunmasına, "Tercih haklarım hep elimden alınıyor, tercihimi hep iyiden yana kullandım. Bunun için savaş veriyorum. Bir gün bu savaşı kaybedip karşınıza gelirsem, suçlu olursam bunu yaptıranlar azmettirici olur." sözleriyle tamamladı.

Peker'in avukat Serdar Ökten, ise suçlamaların tamamının hayal ürünü olduğunu öne sürdü. Avukat Ökten, "Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nün 2000 ve 2004 yılında yaptıkları operasyonların başarısızlığı müvekkilime kesilmek isteniyor. Müvekkilimin, bu operasyonlarda adı bile geçmemiş ve yargılandığı İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde beraat etmiştir. İddianame soyut iddialarla doludur." dedi.  (Star)

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler