LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray306336
 • 2. Medipol Başakşehir306222
 • 3. Beşiktaş295932
 • 4. Fenerbahçe295727
 • 5. Trabzonspor30469
 • 6. Sivasspor3044-5
 • 16. Gençlerbirliği3030-14
 • 17. Atiker Konyaspor2929-5
 • 18. Karabükspor3012-50
 • Tümü
YENİ HABERLER
Şike Davasındaki beraatin gerekçesi hazırlandı
Şike Davasındaki beraatin gerekçesi hazırlandı
28 Ekim 2015 17:19
Futbolda şike iddialarina yönelik olarak aralarında Aziz Yıldırım'ın da bulundugu 36 sanığın beraat etttigi davanın gerekçeli kararı hazırlandı.

Futbolda şike iddialarina yönelik olarak aralarında Aziz Yıldırım'ın da bulundugu 36 sanığın beraat etttigi davanın gerekçeli kararı hazırlandı. 287 sayfalık gerekçeli kararda, davada, Yıldırım ve diğer şüpheliler hakkında örgütün varlığının somut olayda düşünülemeyeceği ve kabul edilemeyeceği belirtildi.

Şike ve teşvik pirim ile ilgili suçlamada ise usulsüz yapılan dosyadaki mevcut dinleme ve izleme kararlarının hükümde kullanılamayacağı, esas alınamayacağı belirtilerek 'yeterli kesin ve her türlü şüpheden uzak delil bulunmadığından beraatlerine karar verildiği' kaydedildi.

ÖRGÜTÜN VARLIĞI SOMUT OLAYDA DÜŞÜNÜLEMEZ 

Aziz Yıldırım'ın 1998 yılından beri Fenerbahçe Kulubü Başkanlığı'nı yürüttüğü, Fenerbahçe Spor Kulübü ile tanınmış ve özdeşleşmiş bir kişi olduğu anlatıldı.

Fenerbahçe'nin bir spor kulübü olduğu, bütün spor kulüplerinde başkanın diğer üyeler üzerinde bir ağırlığı olması ile söz geçirmesinin normal olduğu ifade edildi. Örgüt başkanı olduğu öne sürülen Yıldırım ve üyelerinin kulüp yöneticileri oldukları vurgulanan kararda, "Bu haliyle zaten mevcut, düzenli işleyen yasa gereği kurulan bir kulüp ve yönetimi vardır. Yönetimle idaresine bakıldığında kendi işinde bir bütünlük, bir birlik ve hatta bir hiyeraşi bulunması gerekir, bu nedenle örgütün varlığı somut olayımızda düşünülemez ve kabul edilmeyeceğinden örgüt suçundan sanık Aziz Yıldırım'ın cezalandırılmasının gerektirir mahiyette yeterli ve kesin delil bulunmadığından beraatine karar verilmiştir" denildi. 

2011'DEN ÖNCE ŞİKE VE TEŞVİK SUÇU YOKTU 

Kararda 14 Nisan 2011 tarihinde yürülüğe giren 6222 Sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun'dan önce TCK'da ve ceza hükmü içeren özel yasalarda şike ve teşvik pirimi fiillerinin bu adla suç olarak düzenlenmediğini belirtildi.

Kararda 6222 Sayılı Yasa'dan önce suç oluşmadığından ve sanıklar hakkında başlatılan ve yürütülen teşvik pirimi ve şike suçunun CMK 135. Maddesi'nde sayılan katolog suçlardan da olmadığı anlatılarak bu tarihten önce bir kısım sanıklar hakkında nitelikli dolandırıcılık suçunu düzenleyen TCK'nun 158. maddesinden kamu davasının açıldığı ve sonuçlandırıldığı, şike ve teşvik fiillerinin 14 Nisan 2011 tarihinde yürürlüğe giren 6222 sayılı yasayla düzenlenmiş ve suç sayıldığı belirtildi. 

SANIKLAR ALEYHİNE KULLANILAMAZ 

Kararında CMK'nın 135 ve 140. maddeleri gereğince hakim kararı olmadan suçla ilgili telefon dinlemeyecğini, yine suç örgütü üyeleri ile bilerek ve isteyerek örgüte yardım edenlerin telefonlarının da dinlenemeyeceğini, haklarında teknik takip yapılamayacağını, bu yolda edilen deliller yargılamada kullanılamayacağını belirten mahkeme, şike ve teşvik primi suça esas alınan dinleme ve izlemelerin şike yasasından önce olduğundan sanıklar aleyhine kullanılamayacağını kararında belirtti. 

USULSÜZ DİNLEMELER DELİL SAYILAMAZ

Kararda, şike ve teşvik pirimi suçunun TCK'da veya başka bir yasada suç olarak düzenlenmediği, şike ve teşvik primi verme fiilerinin 14 Nisan 2011 tarihinde yürürlüğe giren 6222 sayılı Kanunla suç olarak tanımlandığı ifade edildi. Bu kanun öncesinde fiillerin suç olmaması sebebiyle yapılan dinlemeler hukuka aykırı dinlemeler olduğu anlatılan kararda şu ifadelere yer verildi; 

"Bu nedenle mahkememizce usulsüz yapılan dosyada mevcut dinleme ve izleme kararlarının hükümde kullanılamayacağı ve esas alınmayacağı, bu nedenle şike nedeniyle yargılanmakta olan Aziz Yıldırım ve arkadaşlarının şike ve teşvik primi verme suçundan cezalandırılmasını gerektirir dosyada yeterli kesin, her türlü şüpheden uzak delil bulunmadığından beraatlerine karar verilmiştir"

YETERLİ DELİL YOK 

Mahkeme kararında, sanık Olgun Peker'in diğer sanıklarla aralarında ilişki olmadığı, ve üzerlerinde talimat ve emir yetkisinin bulunmadığı, örgüt kurup yönlendirdiği hususundan dosyada yeterli delil bulunmadığı anlatıldı. Kararda, Olgun Peker'in Giresun FM ve Mustafa Cici'ye yönelik iş yeri dokunulmazlık, tehdit suçlarını işlediğine ilişkin delil yetersizliğinden beraat kararı verildiği ifade edildi.

 

HABERTÜRK

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler