LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray347542
 • 2. Fenerbahçe347242
 • 3. Medipol Başakşehir347228
 • 4. Beşiktaş347139
 • 5. Trabzonspor345512
 • 6. Göztepe3449-1
 • 16. Osmanlıspor FK3433-11
 • 17. Gençlerbirliği3433-17
 • 18. Karabükspor3412-66
 • Tümü
YENİ HABERLER
Şike davasında flaş karar
Şike davasında flaş karar
08 Temmuz 2015 14:00
Şike Davası'nın 3. duruşması bugün görüldü. Şike davasında mahkemeden yeni bir karar çıktı. 18 Eylül 2015 tarihine ertelenen davada Lutfi Arıboğan için zorla getirilme kararı çıkarıldı.

Yenileme kararı verilen Şike Davası, 18 Eylül 2015 tarihine ertelendi...

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu 6 sanığın yeniden yargılandığı dava ile haklarındaki hükümler Yargıtay tarafından bozulan 31 sanığın yargılandığı dava dosyalarının birleştirilmesiyle "Futbolda şike" davası tek dosya üzerinden görülmeye devam ediliyor.

x İstanbul Adalet Sarayı'nda bulunan 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde saat 10.00'da başlayan 3. duruşmaya tutuksuz sanıklar Serdal Adalı, Tayfur Havutçu ve Bülent Uygun katılırken, Aziz Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu diğer 29 tutuksuz sanık katılmadı.

x Mahkeme Başkanı Ahmet Civelek, şike iddiasına konu olan maçlarla ilgili gözlemci, hakem ve temsilci raporlarının mahkemeye ulaştığını açıkladı.

x Tanık olarak çağrılan Lutfi Arıboğan, Abdullah Avcı, Ali Parlak, Pınar Tapan ve Göksel Gümüşdağ katılmazken, tanıklardan sadece Cengiz Zülfikaroğlu duruşmaya geldi.

x Cengiz Zülfikaroğlu (BJK eski transfer komite üyesi), "İbrahim Akın ve İskender Alın ile ilgili bir transfer görüşmesi yapılmadığını söyledi.

Bülent Uygun'un ifadesi

"2010'dan sonra yıllar dinlendim. Şu an görevde olmayan Buca'daki emniyet müdürü gözaltına alınan menajerlere 'İstediğim ifadeyi ver 2.5 milyon tazminat alırsınız' dedi. Ayrıldığım eşimin iftira içerikli mesajlarını delil olalarak sundular. İtibarsızlaştırdılar. 8 ay içeride yattım. Ben Türkiye'nin en başarılı yeni jenerasyon hocalarındandım."

Uygun ifadesinde 'Batuhan Karadeniz' dedi 

Eskişehirspor'un başındayken Ali Kıratlı (dava sanıklarından) bana, takıma 1.5 milyon lira teşvik geldiğini söyledi. Ben de kimsenin bana böyle bir şeye cesaret edemeyeceğini söyledim. Gelirse kaptana veya Trabzon doğumlu futbolcuya geleceğini söyledim. 'Git kaptana (Ümit Karan) selamımı söyle, onun için sezon sonu güzel şeyler düşündüğümü söyle' dedim. Sportif direktör yapmayı planlıyordum. Teşvik şikesini önleme girişimim şike olarak lanse edildi. Fenerbahçe'yi yenseydik 4. olacaktık ve alacağım prim ayrı bununla ileride kazanacağım para ile kıyaslanmayacak paralarla şikeyle suçlandım."

Bülent Uygun Trabzonspor Kulübü'nün avukatının sorusu üzerine o dönemde Eskişehirspor'da Trabzon doğumlu futbolcu olarak Batuhan Karadeniz'in olduğunu ve kendisinin de Trabzonlu olduğunu söyledi. Uygun, "Batuhan açıklamalarında benim maçları kazanmak için nasıl çalıştığımı da açıklamıştır" dedi.

Aziz Yıldırım'ı sevmem

Trabzonspor avukatı ise, Batuhan'ın İstanbul doğumlu olduğunu söyledi. Uygun da bunun üzerine beyanını Batuhan'a dayandırdığını, oyuncunun köken olarak Trabzonlu olduğunu belirtti. Uygun daha sonra, şöyle konuştu:

"Aziz Yıldırım'ı sevmem, daha önce de söylemiştim çünkü beni Fenerbaçe teknik direktörlüğüne layık bulmuyordu."

CAS kararları da dikakte alınsın

Trabzonspor avukatı, mahkemeden sadece yeniden yargılamaya neden olan bozma gerekçeleriyle sınırlı kalınmasını istedi. Avukat bu sınırlara uyulmayacaksa o zaman Fenerbahçe ve Beşiktaş hakkındaki CAS kararlarının dikkate alınmasını istedi. Avukat kararları mahkemeye sundu.

Hakem raporları da geldi

Şike davasına Fenerbahçe'nin Sivasspor'u 4-3 yendiği maçın raporları geldi! Gözlemci raporuna göre sözkonusu maçın orta hakemi Fırat Aydınus tek olumsuz yorumunu 34. dakikada yaptı. Bu dakikada Aydınus'un Sivasspor'un 67 numaralı oyuncusunun sakatlanmasında oyunu zamanında durdurmaması hatalı bulundu.

Hakem, gözlemci ve temsilci raporlarının çok detaylı olduğunu belirten Aziz Yıldırım'ın avukatı Köksal Bayraktar, "Küfürlerin yazıldığı, kırılan koltukların sayılıp yazıldığı raporlarda bir kaleci doğal olmayan şekilde sola değil sağa atlasa veya bir futbolcu bilerek gol kaçırsa bu raporlara girmez mi? Şike olmamıştır, olsaydı bu hakem, temsilci ve gözlemci raporlarına girerdi" dedi.

Bayraktar, ses bantları üzerinde teknolojik olarak istenilen tahrifatın yapılabileceğini de kaydederek bunların hukuka aykırı olduğuna karar verilmesini talep etti.

BİLİRKİŞİ: TFF ÖZERKTİR

Bilirkişi, Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) kamu kurumu değil, özerk bir kurum olduğu yönünde rapor verdi.

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler