LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray306336
 • 2. Beşiktaş306234
 • 3. Medipol Başakşehir306222
 • 4. Fenerbahçe306030
 • 5. Trabzonspor30469
 • 6. Göztepe3044-5
 • 16. Osmanlıspor FK3032-6
 • 17. Gençlerbirliği3030-14
 • 18. Karabükspor3012-50
 • Tümü
YENİ HABERLER
Şen'in açıklamaları Adnan Polat'ı fena kızdıracak
Hangi teknik direktör Fenerbahçe'nin kapısından son anda döndü?
Şen'in açıklamaları Adnan Polat'ı fena kızdıracak
30 Haziran 2009 / 16:50 Güncelleme: 30 Haziran 2009 / 00:00

Bodrum'daki evinin kapılarını Sporvizyon'a açan Ali Şen, Daumun yeniden Fenerbahçe’ye dönmesi ile ilgili çok ilginç benzetmede bulundu.


“GİDEN GELİNİN TOPUĞUNA BAKILMAZ”


“DAUM’UN BAŞARILI OLMASI ÇOK ZOR”


Ali Şen Fenerbahçe’nin eski teknik direktörü Zico’nun iyi bir insan olduğunu ancak iyi bir teknik direktör olmadığını söylerken, Fenerbahçe'nin başına Scolari'nin getirilmesi halinde sarı lacivertli kulübün Türkiye'de ve Avrupa'da şampiyon olacağını iddia etti. Şen, Chiristoph Daum'la yeniden anlaşılmasını ise ilginç bir dille eleştirdi. “Güzel bir atasözü vardır. Giden gelinin topuğuna bakılmaz diye. Giden gelin Daum… Onun topuğuna baktıkça tekrar geldi. Bu yıl güzel transferler yapılıyor. Ama dünyanın hiçbir yerinde geri gelen teknik adamlar başarılı olamaz. O yüzden Daum’un işi oldukça zor.


“MUSTAFA DENİZLİ’Yİ ALAN ŞAMPİYON OLUR” DEMİŞTİM


Ali Şen geçen sezonu değerlendirirken, çifte kupalı Beşiktaş'ın başarısını hoca faktörüne bağladı ve şunları söyledi : “Mustafa Denizli’nin Beşiktaş’a geldiği günün öncesi Fenerbahçe Kayserispor’a mağlup olmuştu. Ben de Mustafa’yı aradım ve Fenerbahçe’ye gelmesini çok istediğimi söyledim. Ancak o gün Aziz Yıldırım’a ulaşamadım. Yıldırım Demirören elini çabuk tuttu, Mustafa’yı aldı ve dolayısıyla da kupaları aldı. Mustafa Denizli hem yönetim kurulunun başarısız gidişatının üzerini örttü hem de Yıldırım Demirören ve Beşiktaş taraftarına o şampiyonluk keyfini sundu. Herkesi kurtardı ve Beşiktaş’ın iyi noktaya gelmesinde de bir numaralı kahraman oldu. Hep bir antrenörün futbol takımına katkısının oranını sorarlar. Ben de antrenörüne göre değişir diye cevap veririm. Mustafa Denizli hem teknik direktördü, hem sportif direktördü, hem başkandı, hem de yönetim kuruluydu. O Beşiktaş’a her şeyi yaptı ve Beşiktaş’a kimsenin beklemediği iki kupayı kazandırdı. Eğer Mustafa Denizli’yi Beşiktaş değil de Fenerbahçe ya da Galatasaray alsaydı kupaları da alacaktı. Bu sezon ligin kaderini hiç tartışmasız Mustafa Denizli çizdi.”     


“ARAGONES’İN ZEKÂSI KIT”


Efsane başkan, Fenerbahçe'nin geride bıraktığımız sezon başarısız olmasında en büyük etkenin Aragones olduğunu söylerken, İspanyol çalıştırıcının zeki bir insan olmadığını belirtti ve “Bir teknik direktörün Fenerbahçe’nin başında olabilmesi için tecrübe lazım. Aragones için tecrübesiz diyemeyiz. Bilgili olması lazım bilgisiz de diyemeyiz. Hayatı İspanya’da geçmiş ve bu kadar büyük takımları çalıştırmış. Zeki de olması lazım ama yeterli zekâsı yoktu. Eğer Aragones zeki olsaydı; Fenerbahçe açık ara şampiyon olurdu” dedi.


“AZİZ YILDIRIM BENDEN DAHA İYİ BAŞKAN”


Ali Şen, Aziz Yıldırım ile ilgili olarak da “Benden 30 kat daha iyi başkanlık yapıyor” derken, Yıldırım’ın geçen sezon futbol takımını iyi yönetemediğini söyledi. Fenerbahçe’nin Şampiyonlar Ligi şampiyonluğunun hayal olmadığını belirten Ali Şen; sarı lacivertli takımın başarısız olmasındaki en büyük etkenin teknik direktör olduğunu ifade etti ve “Bu durumu göremeyen de Aziz Yıldırım’dır” dedi.


“FENERBAHÇE LİGİN İLK YARISINDAKİ TÜM MAÇLARI KAZANAMAZSA OLAĞANÜSTÜ GENEL KURUL OLUR VE AZİZ YILDIRIM DÖNEMİ BİTER”


Bu sezon lig başladıktan sonra Fenerbahçe’nin tüm maçlarını kazanması lazım. Bizler Fenerbahçeli olarak rahatız. Rahat olmamızın sebebi de; başkana duyduğumuz güvendir. Bizim başkanımız da bize üç yıl üst üste şampiyonluk vaadetti. Eğer bu şampiyonluklar gelmezse kaos ortamı olur. Bunu daha önce de söyledim. Maçlar kazanılmazsa olağanüstü kongreye gidilir.” şeklinde konuştu. Şen mevcut yönetimin başarısız olması durumunda olağanüstü genel kurul olursa başkanlık için aday olup olmayacağı sorusunu ise “ Fenerbahçe’de bir Ali daha var. O da Ali Koç. Onu taraftar da ben de çok seviyorum.” Şeklinde yanıtladı..


“ŞENOL GÜNEŞ FENERBAHÇE’NİN KAPISINDAN DÖNDÜ”


Fenerbahçe'de başkanlık yaptığı dönemden tüm bilinmeyenleri Sporvizyon ile paylaşan Ali Şen, Rıdvan Dilmen'in sportif direktörlük yaptığı dönemde Şenol Güneş'in Fenerbahçe'nin kapısından döndüğünü de ilk kez şu sözlerle açıkladı : “Sportif direktörlük birimini Türkiye’de ilk kuran kişi benim. Rıdvan Dilmen’in sportif direktör olduğu dönemde kendisine antrenör olarak kimi istediğini sordum. O da bana Şenol Güneş ismini verdi. Ben de bizim eve Şenol Güneş’i getirdim ve ona çalışma şartlarını anlattım. O da bana Rıdvan Dilmen’in altında çalışmayacağını söyledi. Şenol Güneş olmayınca biz de Veselinovic’i getirdik”


“YABANCI ANTRENÖRE KARŞIYIM”


Fenerbahçe Kulübü eski başkanı Ali Şen, yabancı antrenöre karşı olduğunu belirterek, sarı lacivertli takımı başarıya taşıyacak isimlere de dikkat çekti: “ Ümit Özat çok kişilikli ve futbola hayatını veren bir insan. İnanıyorum ki Ümit Özat ve Bülent Uygun gün gelecek Fenerbahçe’de teknik direktörlük yapacaklar ve bu ülkeye Şampiyonlar Ligi kupasını getirecekler.”  dedi.


Türkiye Futbol Federasyonu’nda görev yaparken takımların başına yabancı antrenör getirilmesini yasakladığını belirten Ali Şen, Türk hocalara sahip çıkarak, Trabzonspor'un sıradan bir teknik direktörle anlaşmasına anlam veremediğini şu sözlerle ifade etti : “Sivasspor Türk antrenör Bülent Uygun ve 8,5 milyon Avro bütçe ile şampiyonluğu kaçırdı. Peki Trabzonspor neden sıradan bir Yunan takımı çalıştıran ve o takımı ligde tutamayan bir teknik direktörü alır onu anlamak mümkün değil. Hem de kulüpte Sadri Şener gibi tecrübeli bir başkan varken.”  


“MEHMET TOPUZ’UN TAVRINI BEĞENMEDİM. İŞİ ÇOK ZOR”


Mehmet Topuz olayına da değinen efsane başkan, değişik bir yaklaşım sergilerken milli futbolcuya uyarılarda bulundu ve “ O transferde iki Yıldırım karşı karşıya geldi. Yıldırımlar çarpıştı ve bizim Yıldırım becerikli çıktı. Diğer Yıldırm beceriksiz çıktı. Mehmet Topuz’un transferden önceki tavırlarını hiç sevmedim. Fenerbahçe formasını giymek istemediğini söyleyen bir futbolcuya benim sempati duymam mümkün değil. Mehmet Topuz’un işi çok zor. Mehmet iyi oynamazsa taraftar transfer sürecinde söylediği sözler nedeniyle kendisini sevmez. O yüzden Mehmet tatilde kendisine iyi baksın” dedi.


“AZİZ YILDIRIM ADNAN POLAT’I EZDİ”


Transfer döneminde Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın Türkiye'de alınabilecek ne kadar futbolcu varsa aldığını ifade eden Ali Şen, Arda Turan için Yıldırım ile Adnan Polat arasında geçen diyaloğu ise şöyle değerlendirdi : “ Paranın gücüyle karşı tarafı ezen bir başkana sahibiz. Aziz Yıldırım Arda Turan için Adnan Polat’a bu teklifi yaparak onları ezmiştir.”“MUSTAFA DENİZLİ BEŞİKTAŞ YÖNETİMİNİN BECERİKSİZLİĞİNİ ÖRTER”


Mehmet Topuz'u Fenerbahçe'ye kaptıran, Gökhan Zan'ın da Galatasaray'a imza atmasına engel olamayan Beşiktaş yönetimini sert bir dille eleştiren Ali Şen, teknik direktör Mustafa Denizli'nin idarecilerin başarısızlığını örteceğini kaydetti: “Bizim Çeşmeli Mustafa var. Mustafa Denizli… O yine iyi transferler yaparak yönetimin bu dönemdeki başarırlığının da üzerini örter. Gökhan Zan şampiyon takımın kaptanı ve milli takım oyuncusu. Elinizde opsiyon varsa uzatırsınız ve oyuncu bir yere gitmek isterse satarsınız. Burada bir beceriksizlik var.” diye konuştu.“RIJKAARD GALATASARAY’A POZİTİF GÜÇ KATAR”


Galatasaray’da takımın başına Hollandalı teknik direktör Frank Rıjkaard’ı getirmesini de değerlendiren Şen, futbolu bıraktıktan sonra iyi teknik direktör olan büyük oyuncuların çoğunun genç futbolculara önem verdiğini belirterek Rijkaard’ın da bu tipte bir teknik direktör olduğunu söyledi ve Hollandalı teknik adamın Galatasaray için pozitif bir güç olduğunu ifade etti. Sarı kırmızılı takımdaki “Lincoln” krizine de değinen Şen “ Lincoln’ün gönderilmesi lazım. Rijkaard kalsın dese bile Lincoln ile yollar ayrılmalı” dedi.


“SİVASSPOR FUTBOL REKORLARI KIRDI”


Sivasspor’un iki sezondur gösterdiği performansın futboldaki rekorlardan biri olduğunu belirten Ali Şen, Yiğidoların başarısını paranın gücüne karşı parasızlığın galibiyeti olarak niteledi. Şen, Sivasspor’un amatör ruhla başarıya ulaştığını ifade ederken; basının kırmızı beyazlı takıma hakettiği ilgiyi göstermediğini vurguladı. Ali Şen Sivasspor’un başarısının bu sezon da devam edeceğini sözlerine ekledi.“ANADOLU’DAN ŞAMPİYON ÇIKAR


Ali Şen Anadolu takımlarının durumunu ise şöyle değerlendirdi : “ Gaziantepspor Kulübü Başkanı İbrahim Kızıl’ın çalışmalarını büyük bir hayranlıkla izliyorum. Transfer ettiği oyuncular ve bulduğu teknik direktörden dolayı kendisini tebrik ediyorum. İlhan Cavcav ise en fazla parayı kasada tutmayı marifet sandı. Benim dostum olan İlhan Cavcav’ın bu sezon şampiyonluk için oynayacağız dediğini hiç duymadım. İbrahim Kızıl oyuncu satmayacağını beyan ederek iyi bir başkanlık örneği sergilemiştir. Gaziantepspor taraftarı da başkanına sahip çıkmalı. Böyle başkanlar olduğu müddetçe Anadolu’dan şampiyon çıkar. Örneğin Bursaspor’un şampiyon olmaması için hiçbir sebep yok. Başkan İbrahim Yazıcı aklı başında, tecrübeli, sevilen ve futbolu bilen bir kişi. Ertuğrul Sağlam da Bursaspor’da başarılı oldu. Bursaspor neden şampiyon olmasın? Bursa şehir olarak buna hazır. Bursaspor’un şansını Trabzonspor’dan daha fazla görüyorum.”


“MİLLİ TAKIMIN 2010 DÜNYA KUPASI FİNALLERİNE GİDEBİLECEĞİNİ SANMIYORUM”


Programda son olarak milli takımın 2010 Dünya Kupası finallerine katılma şansını değerlendiren Ali Şen “Milli takımın finallere kalabileceğini sanmıyorum. Çok şanssız maçlar kaybettik. Sanmıyorum diyorum ama bizim Adanalı’nın da yapamayacağı şey yok. Fatih Terim deyince akan sular durur. Tabloya bakınca finallere gitmemiz zor görünüyor ancak hoca farkıyla bu işi başarabiliriz” dedi.    


Kanalahaber.com/Özel


 

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler