LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray265433
 • 2. Medipol Başakşehir265320
 • 3. Beşiktaş265024
 • 4. Fenerbahçe264819
 • 5. Trabzonspor26428
 • 6. Kayserispor26414
 • 16. Gençlerbirliği2627-8
 • 17. Atiker Konyaspor2624-10
 • 18. Karabükspor2612-43
 • Tümü
YENİ HABERLER
'Rüştü söz verdiği gibi futbolu bıraksın'
Başkan Aziz Yıldırım'ın açıklamalarının ardından Beşiktaş kalecisi Rüştü Reçber hakkında ortaya atılan ifadeler derinleşerek büyüyor.
'Rüştü söz verdiği gibi futbolu bıraksın'
20 Mayıs 2010 / 07:55 Güncelleme: 20 Mayıs 2010 / 08:01

Fenerbahçe Kulübü'nün resmi sitesinden yayınladığı son bildiri şöyle:

"Bugün yapmış olduğumuz basın toplantısının ardından, Rüştü Reçber, 'Basın toplantısında hakkımda iddia edildiği gibi başka takım futbolcularını aradığım ispat edilirse futbolu bırakırım' demiştir.

Bunun ardından, Beşiktaş JK'den yapılan yazılı açıklamada; "Rüştü Reçber, 24 saatini kulübü için harcayan bir sporcu olarak başka takımlardaki meslektaşlarıyla, onların korkmadan ve cesurca oynamaları ile ilgili telefon görüşmesi veya şahsi görüşme yapması kadar doğal bir şey yoktur. Oyuncular arasında bu tür diyaloglar her zaman olmuştur, bundan sonra da olacaktır" demek suretiyle Rüştü Reçber'in basın toplantısında iddia ettiğimiz şekilde başka takım futbolcuları ile iddia edildiği içerikte konuşmalar yaptığını kabul etmiştir. Bu durumda RÜŞTÜ REÇBER, 'KAMUOYUNA SÖZ VERDİĞİ GİBİ' FUTBOLU BIRAKMALIDIR.

Bu gün yapılan basın toplantımızda Sayın Aziz Yıldırım, kaçan şampiyonluğun sorumluluğunun kendisine ait olduğunu, bir suçlu varsa da bunun kendisi olduğunu açık bir şekilde ifade etmiştir. Bu açık ifadenin, Beşiktaş JK tarafından görülmemesi ve bunun tam aksi yönde açıklama yapılması açıkça, kamuoyunu yanıltmaya yöneliktir.

Beşiktaş JK, kalecisi Rüştü Reçber'in, kulübümüzün rakibi olan takımların futbolcularını aramasının, korkmadan, cesur oynamaları için onları telkin etmesinin; Beşiktaş JK ve/veya Rüştü Reçber'e neden vazife olduğunu da açıklamalıdır.

Rüştü Reçber'in, başka takım oyuncuları ile yaptığı konuşmaları ve gönderdiği sms mesajlarını bilmemiz gayet doğaldır. Zira kendileri ile konuşma yapılan ve Rüştü Reçber tarafından sms atılan futbolcular, bunu etik bir bozukluk olarak algıladıklarından çok sayıda kişi ile bu konuyu paylaşmışlardır.

Bursaspor takımının şampiyonluğu için, Fenerbahçe'nin rakibi olan takımların oyuncularını motive etmeye çalışan Rüştü Reçber'in; ligin son maçında, Bursaspor karşısına hangi özel motivasyonla çıkmış olduğu hem Rüştü Reçber hem de Beşiktaş JK tarafından açıklanmalıdır.

Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Ali Yıldırım, kendisine Rüştü Reçber ile alakalı olarak ulaşan bu haberler konusunda Rüştü Reçber ile görüşmüş, bu görüşmede Rüştü Reçber kendisi ile alakalı olarak konuşulan haberlerin doğru olduğunu kabul etmiş ve bunun üzerine; yaptığının ahlaksızlık olduğunun kendisine hatırlatılması üzerinde endişeye düşmüştür. Akabinde; Rıdvan Dilmen ve Aykut Kocaman ile telefonda konuşan Rüştü Reçber, yaptığının hata olduğunu kabul etmiş, bu lekeyi Bursaspor'a karşı hatasız oynayarak sileceğini ifade etmiştir. Hatta bu konuda, Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Ali Yıldırım'a sms mesajı atarak hatasını kabul etmiş ve Bursaspor maçında bu lekeyi sileceğini yazılı olarak Sayın Ali Yıldırım'a göndermiştir.

Beşiktaş JK'nin konuyu öğrenmesi halinde yapması gereken doğru davranışı, Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Ali Yıldırım yapmıştır.

Ancak Beşiktaş JK'nin olayın kendilerine intikali sonrasında yapmış olduğu açıklamadan gayrı ahlaki bu davranışı benimsediği ve zamanında öğrenmiş olsaydı da konuya yaklaşımının değişmeyeceği anlaşılmaktadır. Bu durumun takdiri spor kamuoyuna aittir.

Beşiktaş JK bilmelidir ki; 'Masumane bir davranış olarak görüp, kabul ettiği ve hatta savundukları eylem, TFF Disiplin Talimatının 55. maddesi hükmü gereğince suçtur'

TFF FUTBOL DİSİPLİN TALİMATI

MADDE 55 – MÜSABAKA SONUCUNU ETKİLEME

(1) Müsabakanın sonucunu hukuka veya spor ahlakına aykırı şekilde etkilemek veya buna teşebbüs etmek yasaktır. Bir futbolcuya veya kulübe teşvik pirimi verilmesi de bu kapsamdadır.

(2) Bu hükmü ihlal eden kisiler, bir yıldan üç yıla kadar müsabakalardan men veya hak mahrumiyeti cezasıyla; kulüpler ise küme düsürme cezasıyla cezalandırılır. İhlalin ağırlığına göre küme düşürme cezasına ek olarak puan indirme cezası da verilebilir.

(3) İhlalde sorumluluğu bulunan kişi veya kulüplere ayrıca para cezası verilir.

(4) Anılan yasağın hakemler tarafından ihlali halinde sürekli hak mahrumiyeti cezası verilir. (E-kolay)
 

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler