LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray347542
 • 2. Fenerbahçe347242
 • 3. Medipol Başakşehir347228
 • 4. Beşiktaş347139
 • 5. Trabzonspor345512
 • 6. Göztepe3449-1
 • 16. Osmanlıspor FK3433-11
 • 17. Gençlerbirliği3433-17
 • 18. Karabükspor3412-66
 • Tümü
YENİ HABERLER
'Rezalet' Erdoğan'a gidiyor...
Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım konuyu Başbakan'a götürecek...
'Rezalet' Erdoğan'a gidiyor...
17 Şubat 2011 / 11:04 Güncelleme: 17 Şubat 2011 / 11:14

Basketbol Federasyonu daha önce doping yaptığı açıklanan Taurasi’nin tedbirli oynamama cezasını kaldırdı. Haber bomba etkisi yaptı. Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın, “rezalet diye nitelendirdiği konuyu Ankara’ya giderek Başbakan Erdoğan’a açacağı öğrenildi.

Basketbolda tarihi skandal...

Fenerbahçe Kadın Basketbol Ta-kımı'nın dünyaca ünlü yıldızı Diana Taurasi'nin dopingli çıktığı gerekçesiyle takımdan gönderilmesinin ardından dün şok bir gelişme yaşandı.

İnancını hiç kaybetmedi

Ligde oynanan İstanbul Üniversitesi maçı sonrası Taurasi'nin numunesinde yasaklı maddeye rastlanmıştı. Yapılan A testinin ardından B numun-sinde de yasaklı modafinil madde tespit edilen 28 yaşındaki yıldız ceza almış, Fenerbahçe deTaurasi'yle sözleşmesini feshetmişti. Ancak, doping yap-SS^1   madiğini belirten ABD'li oyuncuya iyi 1  haber dün geldi.

Basketbol Federasyonu, Fenerbahçe Kulübü'ne bir yazı göndererek,Taurasi'ye Hacettepe Doping Kontrol Merkezi'nde uygulanan testlerin geri çekildiğini ve tedbir cezasının kaldırıldığını bildirdi.

Bu durum Fenerbahçe'yi de isyan ettirdi. Zalgirus Kaunas-Fenerbahçe Ülker maçı için kafileyle birlikte Litvanya'ya giden Başkan Aziz Yıldırım, burada basın mensuplarına yaptığı açıklamada adeta öfke kustu.

Konuyla ilgili İstanbul'da bir basın toplantısı yapılacağım ifade eden Yıldırım, "Oyuncumuz haklıydı. Bu işin peşini bırakmadık. Elimizde belgeler var. Konuyu Federasyon ile de paylaştık. Onlar da cezayı kaldıracaklarım söylediler. Durumu tam bir rezalet olarak tammladılar. Bu durum Hacettepe'nin bundan sonra karar verme durumunu zora sokacak. Doping ünitesi kapanabilir" diye konuştu.

Büyük ziyaret

Muhtemel bir Avrupa şampiyonluklarının güme , gittiğini dile geri- | ren Yıldırım'ın, bu- " gün Ankara'ya gideceği ve konuyu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Spordan Sorumlu Devlet Bakam Faruk Nafiz Özak ile de bizzat görüşeceği öğrenildi.

COKER da kurtuldu ORHAN’a gün doğdu


Basketbol Federasyonu, Taurasi gibi ‘modafinil’ adlı maddeyi aldığı gerekçesiyle ceza kuruluna sevk edilen Ceyhan Belediyeli Monique Coker’ın da tedbir kararını kaldırdı.

Gençlerbirliği pusuda


Taurasi ve Coker'dan gelen haberler aynı maddeyi kullandığı için Futbol Federasyonunca tedbirli olarak futboldan uzaklaştırılan Gençlerbirliği oyuncusu Orhan Şam için umut ışığı oldu. Şam'da da ligin 16. haftasında oynanan Galatasaray maçı sonrası yasaklı maddeye rastlanmıştı. Gençlerbirliği Başkanı İlhan Cavcav'ın gelişmeleri dikkatle takip ettiği, konu ile ilgili izlenecek yol konusunda Fenerbahçe ile temasa geçtiği bildirildi.

Zararımız parayla ölçülmez

Diana Taurasi ile ilgili verilen karar üzerine ] nerbahçe Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu da FBTV'den sert açıklamalarda bulundu.

1 aydır durumun peşinde olduklarını ifade eden Mosturoğlu, "Biz bu sonuca hiç inanmamıştık. 1 aydır bu durumun peşindeydik ve böyle de sonuçlanacağına emindik. Bu hata öyle özürle ya da 'pardon' diyerek geçiştirilecek bir olay değil. Biz çok önemsiyoruz ve bunun sonuçları olacak diyoruz. Bunun parayla ölçülebilecek  bir tazminatı da yok" dedi.

Bu arada Fenerbahçe, Taurasi'nin dopingli çıkmasının ardından ilk açıklamayı yapan Federasyon Sağlık Kumlu Başkanı Turgay Atasüyü protestoya yönelik olarak, 28 Aralıkta yayınladığı "İstifa etmelidir" başlıklı ' yazıyı yeniden resmi sitede yayınlamaya başladı.

Numunelerde uyumsuzluk var

Türkiye Doping Kontrol Merkezi, Taurasi'nin tedbir kararının ' kaldırılmasıyla ilgili Dünya Anti Doping Ajansı (WADA) teknik dokümanı ile "modafinil metaboliti" bulunan pozitif numune sonuçları arasında bir uyumsuzluğun saptandığını açıkladı. Merkez, Taurasi'nin yanı sıra aynı durumun söz konusu olduğu 3 sporcuya ait analiz sertifikasının da geri çekildiğini bildirirken, hazırlanan yeni analiz sertifikalarının basketbol ve futbol federasyonlarına gönderildiğini ifade etti. Bu arada WADA'nın yaptığı büyük hata sonrası Hacettepe Üniversitesi Türkiye Doping Kontrol Merkezi'nin işlevini askıya alacağı öğrenldi. Merkez WADA'dan daha önce de 3 ay ceza almıştı.

Penny Taylor da ülkesine kaçmıştı

Diana Taurasi’nin dopingli çıkmasının ar dından takımın bir başka ABD’lisi Penny Taylor da, Fenerbahçe ile yollarını ayırmıştı. O dönemde yapılan açıklamada Taylor’ın, Ta urasi’nin başına gelenlerin kendisine de olabileceğini düşündüğü için bu kararı aldığı belirtilmişti. Taylor ayrıca kendi doping testini Türkiye’de değil, Almanya’da yaptırmıştı. (Bugün)

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler