LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray306336
 • 2. Beşiktaş306234
 • 3. Medipol Başakşehir306222
 • 4. Fenerbahçe306030
 • 5. Trabzonspor30469
 • 6. Göztepe3044-5
 • 16. Osmanlıspor FK3032-6
 • 17. Gençlerbirliği3030-14
 • 18. Karabükspor3012-50
 • Tümü
YENİ HABERLER
Prof. Kural: Ülkem futbolla uyutuluyor
Prof. Kural: Ülkem futbolla uyutuluyor
Prof. Kural: Ülkem futbolla uyutuluyor
12 Haziran 2008 / 17:14 Güncelleme: 12 Haziran 2008 / 00:00

Çevre dostu, sigara düşmanı ve Guinness Türkiye Fahri Temsilcisi olarak tanınan Prof. Dr. Orhan Kural, Türkiye'nin İsviçre'yi 2 -1 yendiği Avrupa Şampiyonası maçı ile ilgili, "Türkiye'nin bu maçı kazanmasına üzüldüm" dedi.


Benin Cumhuriyeti Fahri Başkonsolosu sıfatıyla Bursa Çevre İl Müdürlüğü'nde düzenlenen "Yeşil bir dünya için el ele" konulu konferansa katılan Orhan Kural, gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını cevapladı. Bir soru üzerine 'Türkiye'nin milli maçı kazanmasına üzüldüğünü' itiraf eden Kural, şöyle konuştu: "Çünkü ülkem futbolla uyutuluyor. Fatih Terim 140 milyar YTL para alırken, benim dağ köylerimde çocuklarım ayakkabı bulamıyorsa o zaman bu memlekette bir tuhaflık var diye düşünüyorum. Günlerce Türkiye futbolla oyalanacaktır. İnsanlar futbol için birbirini öldürecektir. Bu arada cebimizden daha çok para asalak futbolculara gidecek. Bu nedenle ben biraz farklıyım galiba."

9 yıl önce sigarayla mücadele ederken kendisini kovan insanları şimdi kendisinin kovduğunu aktaran Kural, Bursa'ya gelirken de vapurda kimseye sigara içirtmediğini belirtti. Söylediklerinin 9 yıl sonra ortaya çıktığını savunan Kural, şöyle devam etti: "İnanıyorum ki bir gün futbolun nasıl kitleleri uyuttuğunu ve Türkiye'nin futboldan dünyada en çok etkilenen ülke olduğunu, bankacılıktan sonra en fazla paranın futbolda döndüğünü herkes anlayacak. Ülkemin futbolla uyutulmasına karşı çıkıyorum. Diyecekler ki, Türkiye futbolla kendini tanıtıyor. O zaman ben de şöyle diyeceğim, futbola ayrılan paranın yüzde biri diğer spor dallarına, bilime kültüre ayrılsa daha çok tanıtım yapabilir. Bu kadar paranın döndüğü bu ülkede, ben üzülüyorum şahsen."

"SEZEN AKSU'YA HAKKIMI HELAL ETMİYORUM"

Kural, Sezen Aksu ile daha önce girdikleri bir polemiğin hatırlatılması üzerine, bu konudaki tavrının devam ettiğini ifade etti. "Sezen Aksu'ya hakkımı helal etmiyorum." diyen Kural, bunun nedeni olarak da Aksu'nun yıllarca kliplerinde sigarayla görünmesini gösterdi.

Sezen Aksu, kliplerinde sigarayla göründüğünde 5 bin kişinin aynı anda sigara yaktığını savunan Kural, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bunun böyle olduğunu hepimiz biliyoruz. Slvester Stellone de bir itirafta bulundu. 'Bir şirketten 500 bin dolara çocukları sigaraya alıştırmak için sigara içtim' dedi. Çocuklarımı sigaraya alıştıran kimseye hakkımı helal etmem. Eğer benden önce ölürse, cenazesine gidersem orada söyleyeceğim. Madem imam soruyor, 'nasıl tanıdınız' diye, 'ben kötü tanıyorum' diyeceğim. Hakkımı da helal etmeyeceğim. Madem böyle bir şansım var. Herkes iyiyse imam niye soruyor, demek ki kötüler de var. Benim için güzelim çocukları ve halkımı sigaraya alıştıran herkes, hele bu işi profesyonelce yapıyorsa ben hakkımı helal etmiyorum."

Hükümetin yasalaştırdığı sigara yasağına insanların alıştığına da işaret eden Kural, yüzde 82 oranında bu kurala uyulduğunu dile getirdi. Havaalanları, alışveriş merkezleri, işyerlerinde çok dikkat edildiğini, sigara içilmediğini hatırlatan Kural, "Hiç beklemediğimiz şekilde ilgi gördü. Bir sene sonra da kahveler ve bağımsız lokantalarda da yasaklanacak. Bir tek tutukevleri, hastane ve cami bahçelerini bu yasağın dışında tuttuk. Türkiye bu yasayı uygulayan ilk 15 ülke arasına girdi. Bu nedenle de mutluyum." diye konuştu.

"TERİM 140 MİLYAR ALIRKEN, AFRİKA'DA ÇOCUKLAR AÇLIKTAN ÖLÜYOR"

Benin Cumhuriyeti Fahri Başkonsolosluğu'nun sorulması üzerine Kural, Afrika'yı sevdiğini, insanların çok masum, fakir olduklarını ve sigara da içmediklerini belirterek, "Burada Fatih Terim 140 milyar YTL alırken Afrika'da her gün insanlar açlıktan ölüyor." dedi.

"Peki Türkiye bu kupalara katılmasın mı?" şeklindeki bir soruya ise Kural, "Hayır gönderelim ama bu kadar etkili olmasın. İsviçre'de bile bu kadar kişi ilgilenmemiştir eminim. Bu kadar para döküyoruz. Belediyelerin bütçelerin büyük bir bölümü futbola ayrılmış vaziyette. Ne çöp sahaları yapıyorlar, ne ağaç dikiyorlar. Bir de sanatçıları çağırarak 79 milyara konserler verdiriyorlar. Ama esas olan halka hizmet etmektir." karşılığını verdi. (Cihan)

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler