LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray296035
 • 2. Beşiktaş295932
 • 3. Medipol Başakşehir295920
 • 4. Fenerbahçe295727
 • 5. Trabzonspor294611
 • 6. Kayserispor2944-4
 • 16. Atiker Konyaspor2929-5
 • 17. Osmanlıspor FK2929-9
 • 18. Karabükspor2912-47
 • Tümü
YENİ HABERLER
Polat, Kalli'nin istifasına da açıklık getirdi
Polat, Kalli'nin istifasına da açıklık getirdi
03 Mayıs 2008 17:09
Polat, Kalli'nin istifasına da açıklık getirdi

Galatasaray Başkanı Adnan Polat, takımın eski teknik direktörü Feldkamp'ın ani istifasıyla ilgili gelişmeleri açıklarken, Abdullah Avcı hakkında da "Galatasaray'a gelmek için öldüğünü, bunun rüyalarını süslediğini ama bunun meslek etiğine uygun olmadığını bize anlattı" dedi!


Galatasaray Başkanı Adnan Polat, teknik direktör Karl Heinz Feldkamp'ın istifasıyla ilgili gelişmeleri ayrıntılı olarak açıklayarak, Alman teknik adamın, oyuncularla yaptığı toplantıdan haberi olmadığı için istifa ettiğini kendisine söylediğini bildirdi.

Adnan Polat, sarı-kırmızılı kulübün aylık resmi yayın organı Galatasaray Dergisi'nin Mayıs sayısında yayınlanan röportajında, Feldkamp'ın istifasının arka planını açık bir dille anlatırken, ''İstifa etmesinden 1 hafta önce kendisiyle toplantı yaptık. O planda Kalli, danışman olarak futbol komitesinde kalacaktı. Sezon sonunda futbolcuların teknik değerlendirmesini onunla birlikte yapacaktık. Zaman zaman Feldkamp benden, futbolcularla gençlerle ve yabancılarla toplantı yapmamı isterdi. Öyle bir görüşmeden sonra gelip 'Görevimi bıraktım'' dedi. Şaka yapıyor zannettim'' diye konuştu.

Feldkamp'ın kendisine ''Sizin ve benim çalışma yöntemlerimiz çakışmıyor'' dediğini kaydeden başkan Polat, bunu açıklamasını istediğinde de iki gün önce takımla yaptığı toplantıdan haberinin olmamasını örnek olarak gösterdiğini söyledi.

Adnan Polat, şöyle devam etti:
''Bu toplantıdan haberi olmamasına çok alınmış. Ondan bir ay önce, kupadaki Fenerbahçe maçlarından önce de Özhan Bey de toplantı yapmıştı. Ondan da haberi olmamıştı. Yine çok büyük reaksiyon göstermişti. Futbolcularla yaptığım toplantı aslında Feldkamp'a destek anlamındaydı. Hocanın ayrılacağını futbolculara bildirdim, ancak onlardan Feldkmap'a karşı saygılı ve disiplinli olmalarını istemiştim. Bu kadar destek verdiğim, arkasında durduğum bir hocanın 6 hafta kala bırakıp gitmesi beni çok üzdü. Olmadı yani, şık olmadı. Hele daha yeni göreve gelmiş bir yönetim, herkes heyecanla işinin başında. Bir anda elektrik şoku yemiş gibi oldu yönetim kurulundaki arkadaşlar. Sudan çıkmış balık gibi oldu herkes.''

''YILDIZ ALMAKTAN DEĞİL, YARATMAKTAN YANAYIM''
2008-2009 sezonunda takımın yapılanmasıyla ilgili soruları da yanıtlayan Adnan Polat, Galatasaray'a dair gerçekleri önlerine koyup, öyle kararlar almaları gerektiğini belirtti.

Galatasaray'ın mali durumunun ortada olduğunu vurgulayan Polat, şunları kaydetti:
''Futbolda önce mali yapı geliyor. O mali yapının gücünü ve istikrarını oluşturursanız, yıldız futbolculardan kurulu bir takım kurabilirsiniz. Ben tarz olarak, yıldız futbolcu almaktan yana değilim. Yıldız futbolcu yaratmaktan yana bir zihniyetim var. Takımın başına gelecek hocanın bu ortamda hem genç futbolcuları yetiştirme konusunda iyi olması, hem de hırslı ve yarışmacı olması lazım. Bu anlamda başarıya aç biri olması lazım. Bu sezon başlattığımız süreç devam edecek. Gelecek hocanın kişiliği, futbol bilgisi, Galatasaray'ın beklentilerine cevap verip veremeyeceği önemli. Hangi milletten olacağı hiç önemli değil.''

Başkan Polat, şu anda portföylerinde birçok oyuncunun bulunduğunu belirterek, ''12 ay sürekli araştırma yapıyoruz. Yapmaya da devam edeceğiz. Ama öncelikle bu sezonun nasıl biteceği önemli. Özellikle hocasız dönemde kimin nasıl performans ortaya koyacağını, Florya'daki performans, mesleğine kulübüne, arkadaşlarına saygı, disiplin, bütün bunlara göre sezon sonunda futbolcularımızı değerlendireceğiz. Ondan sonra da transfer için zamanımız var. Tabii ki transfer olacak'' ifadelerini kullandı.

''FUTBOLCUYA DAYALI BİR SİSTEMİ KABUL ETMEM''
Futbolcuya dayalı bir sistemi asla kabul etmeyeceğini dile getiren Polat, ''Galatasaraylı futbolcu, Galatasaraylı futbolcu gibi hareket etmeli. Formasına, kulübüne, yönetime karşı saygılı olmalı. Kim olursa olsun, bunun aksini ortaya koyanı bu kulüpte barındırmam. Kim olursa olsun kapının önüne koyarım. Geçmişte yıldız oyuncu Kosecki'yi formasını yere attığında göndererek bunu göstermiştim. Galatasaray Kulübü'nü, Galatasaray Yönetim Kurulu idare eder'' dedi.

Adnan Polat, basında Feldkamp'ın gidişinin futbolcuların isteklerine bağlandığının hatırlatılması üzerine de ''Beni tanıyan herkes bilir ki, böyle bir şey mümkün değil. Gerekirse PAF takımıyla çıkıp böyle bir şeye izin vermem. Hakan ve Lincoln'ün böyle bir şeyden hiç haberi yoktu. Herkes şoke oldu. Ben futbolculara bunun bir kaos olmadığını, fırsat olduğunu anlattım. Şu an Türkiye Galatasaray'ı konuşuyor. Başında teknik direktör olmadan şampiyonluğa koşuyor'' diye konuştu.

''GALATASARAY TARAFTARLARINDAN BEKLEDİĞİMİ BULAMADIM''
''Bu dönem Galatasaray taraftarından beklediğimi bulamadım'' diyen başkan Polat, stada gelenlerin haricindeki taraftarların kendilerini desteklemediğini ileri sürdü.

Polat, şöyle devam etti:
''Bir takım düşünün; yarısı yeni gelmiş, tam 6 hafta seyircisiz oynamış, ilk 11'de oynayan oyuncuların 9'u sakatlık yaşamış. Mali kriz var, seçim dönemi yaşanmış, hocası iki defa hastalanmış, 6 hafta kala çekip gitmiş ve şu anda Türkiye Ligi'nde Fenerbahçe gibi bütün düzenini oturtmuş bir takımla başa baş yarışıyor. Bana göre bu Galatasaray takımına herkesin şapka çıkarıp saygı göstermesi lazım. Ben çok başarılı buluyorum oyuncuları ve sezon sonu alacakları netice ne olursa olsun, başarı konusunda kendileriyle ilgili düşüncem değişmeyecek. Medya bunun takdirini iyi yapmıyor. Yapmak istemiyor. Sezon başından bu yana Galatasaray'ı yerden yere vurdular. Aynı durumda bir başkası olsa herhalde göklere çıkarırlardı. Ama taraftarlarımızın bizi neden yalnız bıraktığını da anlamış değilim.''

''BİZE OMUZ VERİN''
Galatasaray'ın, 15 kişilik yönetim kurulu ve bir başkan ile mevcut problemlerin altından kalkmasının kolay olmadığını belirten Adnan Polat, ''Galatasaraylıların bize omuz vermesi lazım. Maddi ve manevi bunu görmemiz lazım. Onu da şu dönemlerde çok gördüğümüzü söyleyemem'' dedi.

Polat, bununla birlikte gittikleri Galatasaraylıların kendilerine ''Hayır'' demediğini kaydederek, ''O da bir gerçek. Galatasaraylılar da artık yeni bir sayfa açılmasını, Galatasaray'ın eskisi gibi şaşalı günlerinde olmasını istiyorlar. Bu da bir süreç alacak, bu gerçeği de unutmamak lazım'' ifadesini kullandı.

''AVCI, GALATASARAY'A GELMEK İÇİN ÖLDÜĞÜNÜ SÖYLEDİ''
Gençlerbirliği ile oynadıkları maçtan sonra teknik direktör Abdullah Avcı ile görüştüklerini anlatan Adnan Polat, ''O da doğal olarak bitime 5 hafta kala kendi takımından ayrılmasının doğru olmadığını, hele bir de Galatasaray'la maçı olduğu için spekülasyon olacağını, bunun etiğe uygun olmayacağını, Galatasaray'a gelmek için öldüğünü, bunun rüyalarını süslediğini ama bunun meslek etiğine uygun olmadığını bize anlattı'' diye konuştu.

Polat, Abdullah hocanın bu yaklaşımını son derece doğru bulduklarını ve saygı duyduklarını dile getirerek, ''Bu şekilde yola devam kararı verdik. Sonunda şampiyon olacağız inşallah. Birçok insan 'Ben söylemiştim' diyecek. Tersi olursa, yine bir kısım insan 'Biz demiştik' diyecek. Ama kimin ne dediği umurumuzda değil. Galatasaray'ın menfaatleri için doğru bildiğimizi ve inandığımızı sonuna kadar yapmaya kararlıyız'' dedi.

CAMİAYA ÖZEL MESAJ
Dergide yaptığı söyleşide, Galatasaray camiasına özel mesaj veren başkan Polat, kulübün 103 yıllık bir camia olduğunu dile getirerek, bu kadar uzun bir dönemde inişlerin ve çıkışların olabileceğini kaydetti.

Polat, belki bu dönemi yaşayan insanların, geçmiş dönemde gördükleri başarıların altında olunması nedeniyle huzursuz olabileceğini vurgulayarak, şunları söyledi:
''Bugün her şeyin olmasını istiyoruz. Ama bunlar, uzun bir sürecin içinde çok önemli değiller. Bu dönemin içinde de iyi şeyler olacak. Üzücü şeyler de olabilir. Ama neticede Galatasaray'a hiç bir şey olmaz. Galatasaraylıların, günlük kısa vadedeki tökezlemelerden, sıkıntılardan dolayı morallerini bozmamaları lazım. Daha umutla geleceğe bakmaları lazım. Çünkü kökleri çok derinde olan bir kulübüz. Bir şey olmaz. Bazen fırtınalar, rüzgarlar olur. Bir kaç yaprağını düşürür, dalını kırar ama gövdeye hiçbir şey olmaz. Onun için Galatasaraylıların içlerini rahat tutmalarını istiyorum.''

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler