LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Medipol Başakşehir306222
 • 2. Galatasaray296035
 • 3. Beşiktaş295932
 • 4. Fenerbahçe295727
 • 5. Trabzonspor30469
 • 6. Sivasspor3044-5
 • 16. Gençlerbirliği3030-14
 • 17. Atiker Konyaspor2929-5
 • 18. Karabükspor3012-50
 • Tümü
YENİ HABERLER
Öztürk: Saldırdılar, çökertemediler!
Seçimlerde manipülasyon yapıldığına dair tartışmaların odağındaki Anadolu Ajansı'nın Genel Müdürü Kemal Öztürk "Tüm dünyadan siber saldırıya uğradık. Çalışanlarımız tehdit edildi" dedi.
Öztürk: Saldırdılar, çökertemediler!
07 Nisan 2014 / 23:07 Güncelleme: 07 Nisan 2014 / 23:12

Türkiye, son yılların en gerilimli seçimlerinden birini geride bıraktı. 94 yıllık tarihinde hiçbir seçimi yayınlamayan Anadolu Ajansı (AA), bu seçimlerde bir ilki gerçekleştirerek seçim haberlerini dakika dakika yayınladı. AA'nın bu hamlesi "seçimlerde manipülasyon mu yapılıyor?" tartışmalarına neden oldu. AA'nın en yetkili ismi bu iddialara cevap verdi.

Sabah'a konuşan AA Genel Müdürü Kemal Öztürk "Dünyanın her yerinden siber saldırıya uğradık. Çalışanlarımız tehdit edildi. Saldırılar yükselişimizi durduramayacak" dedi. 2020'de 100'üncü yılını kutlayacak olan AA'nın yeni hedeflerini de anlatan Öztürk , seçim gecesi yaşananları, iktidar ve muhalefetle olan ilişkilerini, Taraf Gazetesi'yle yaşanan sorunları da değerlendirdi.

Seçimlere nasıl hazırlandınız?

2014 yerel seçimleri AA'nın tarihinde verdiği ilk seçimlerdi. Aralık ayının başında başladık bu projeye. Geceli gündüzlü çalıştık. 1500 habercimiz sahaya indi. Her ilçeye muhabir gönderdik. İlk üç saatte çok hızlı bir yayın yaptık.

Seçim gecesi neler yaşandı?

Bazı partiler seçim gecesi kurumumuza yönelik basın toplantıları düzenledi. Bu saldırılardan sonra bütün telefonlarımız kilitlendi. Çalışanlarımız tehdit edildi. Twitter'da "AA'yı basalım" kampanyaları düzenlenmeye başlandı. Redhack, dünyanın bütün hackerlarına "AA'ya saldırın" çağrısında bulundu. Dünyanın her tarafından siber saldırıya uğradık. O yüzden yaklaşık 3 saat verilerimiz yavaşladı. Bunu yapanlar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı. Çok üzücü. Ajansı çökertmek için kampanya yaptılar ama çökertemediler.

CHA ile AA arasındaki tartışmalara da neden olan seçim sonuçları ile ilgili fark nasıl oldu?

Son 10 yılda yapılan seçim programlarını izleyin. İlk iki saatteki verilere bakın. Hepsinde AK Parti öndedir. Çünkü sandıklar ilk olarak Doğu'da kapanır. O bölgede ya BDP ya da AK Parti çıkar. Şehirlerden oylar geldikçe dengelenir. Bu yıl da öyle oldu. Diğer haber ajansında neden CHP çıktı bilmiyorum. Bu soruyu bence onlara da sormanız gerekir.

Seçim gecesi neden AK Parti Genel Merkezi'ne gittiniz?

Ben AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Bülent Arınç'a 5 yıl, Başbakan Erdoğan'a 3 yıl danışmanlık yaptım. Seçim günü AK Parti Genel Merkezi'ne gitmem tartışma konusu oldu. 15 dakika uğradım ve eski mesai arkadaşlarıma başarı diledim. CHP, ben AK Parti Genel Merkezi'ne gittiğim için mi seçim kaybetti? Bunlar gereksiz tartışmalar.

AA'nın her dönemde iktidara yakın olduğu söylenir? Bu doğru mu?

3 ayda CHP'nin daha fazla haberini yapmışız. Bu konuda AK Partililerden eleştiri bile aldık. Bir tane yalan, iftira ya da çarpıtma haberimiz çıkmadı. Bu bir önyargı.

"Bizim hükümetlerle, partilerle işimiz yok"

Taraf gazetesiyle ilgili sorun nedir?

Taraf'ın gazetecilik yaptığı konusunda şüpheliyim. Taraf, devletin bütün stratejik kurumlarına savaş açan, sermaye yapısı belli olmayan garip bir yapıya dönüştü. Bize de saldırıyor. Bunun altında kalmayız. Bütün ticari ilişkilerimizi kestik. Mahkemeye verdik ve bunun hesabını soracağız. Bizim aleyhimize ilk haberleri yapan Zaman'dır. İlk aleyhimizde yazı yazan Ekrem Dumanlı'dır. Bize karşı kampanya başlattılar. Onlar da Taraf'tan alıyor bu haberleri. CHP ve MHP'li vekillerden görüş alarak her türlü iftira ve yalana başvurdular. Onları da mahkemeye verdik.

Bazı AA çalışanlarını zorla emekli ettiğiniz söylendi. CHP'li yetkililer de AA önündeki eylemlere katıldı. Bu konunun aslı nedir?

Gürsel Tekin'in katıldığı protesto gösterisi neydi biliyor musunuz? Ajansta bir sendika vardı. Bu sendikanın Ercan İpek isminde bir başkanı vardı. Bizde muhabir olarak çalışıyordu. Çok uzun yıllardır çalışmış. Emekli olmaya karar verdi ve bizden 825 bin lira aldı. Bu parayı aldı gitti A.A'nın kapısında önlük giydi ve açlık grevine başladı. Bütün marjinal gruplar gelip destek verdi. Bunun gibi emekliliği geldiği halde emekli olmayan, ajansa maliyeti yüksek olduğu halde atıl durumda olan birçok çalışan vardı. O isimler emekli oldu, yerine yetenekli, çalışkan üçte bir maliyetli gençler aldık. Bu başarı onların sayesinde oldu.

Üzerinizde AA'ya ait hisse senedi konusu var? Nedir bu mesele?

Bunu da Zaman gazetesi gündeme getirdi. Konu çok net. Türk Ticaret Kanunu değişmiş. Sermaye artırımına gitmeniz ama arttıracak olan hissedarlar kayıp. Şirketin kendi bünyesine yüzde 10'dan fazla hisseye izin verilmediği için mecburen Genel Müdür'ün şahsının, makamının üzerine alınıyor. Kâğıt üzerinde olan, göstermelik bir durum tamamen.

Muhalefetle aranızı nasıl düzelteceksiniz?

Biz devletin kurumuyuz. Hükümetlerle, partilerle işimiz yok bizim. Tarafsızlığımızı koruyoruz. Ben genel başkanlarla görüşmek isterim. Bu konu ile ilgili kendimizi anlatmak isterim. Sayın Kılıçdaroğlu ile görüştüm. Anlattık, kendimizi ifade ettik. Direkt kontak kuracağımız isimler belirledik. Ama Devlet Bahçeli randevu vermedi.

'Hata tabiki yapılır ama kasıt olmaz'

Peki AA olarak son 2,5 yılda hiç hata yapmadınız mı?

Bakın günde 1800 haber yayınlıyoruz. Ayda 60 bine yakın haberimiz servis ediliyor. Hata tabii ki yapılabilir. Ama asla kasıt olmaz. Bu AA'nın geleneğinde yok. Hatamız varsa düzeltiriz. Ama devletin kurumuna savaş açılmaz. Bu kuruma hepimizin ihtiyacı var. Dünyanın en fazla Arapça haber üreten ajansı haline geldik. Arap Baharı olaylarında çok etkili bir yayıncılık yaptık. Dünya Suriye'deki katliamı, işkenceyi, zulmü AA'nın yayınladığı fotoğraflardan gördü.

Hedefimiz ilk 5

Anadolu Ajansı'nın hedeflerini anlatan Kemal Öztürk "Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın, Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül'ün uluslararası medyaya konuşmalarını çeviremiyorduk. Bu çok stratejik bir konu. Ajanslar Türkiye için en olumsuz gündem maddelerini ön plana çıkararak uluslararası medyaya servis yapıyordu. Şu anda 7 dilde yayın yapabilecek, aynı anda tercüme yapabilecek duruma geldik. Hedefimiz bunu 11 ayrı dilde yayın yapabilecek düzeye getirmek. 2020'de yani 100 yaşımızda dünyanın en büyük 5 ajansından biri olacağız. Çok inançlı bir ekip kurduk. Bu ekip çok inandı projeye" dedi.

"Daily Sabah çemberi kırdı"

Peki AA olarak son 2,5 yılda hiç hata yapmadınız mı?

Bakın günde 1800 haber yayınlıyoruz. Ayda 60 bine yakın haberimiz servis ediliyor. Hata tabii ki yapılabilir. Ama asla kasıt olmaz. Bu AA'nın geleneğinde yok. Hatamız varsa düzeltiriz. Ama devletin kurumuna savaş açılmaz. Bu kuruma hepimizin ihtiyacı var. Dünyanın en fazla Arapça haber üreten ajansı haline geldik. Arap Baharı olaylarında çok etkili bir yayıncılık yaptık. Dünya Suriye'deki katliamı, işkenceyi, zulmü AA'nın yayınladığı fotoğraflardan gördü.

Uluslararası medya konusunda Türkiye nerede?

Büyük Türkiye hayaliniz varsa uluslararası medyaya ihtiyacınız var. SABAH'ın İngilizce gazetesi "Daily Sabah" bu çemberi kırmayı hedefliyor. Bunu çok önemsiyorum. Yeni Şafak gazetesinin Arapça web sayfası da önemli.

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler