LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray265433
 • 2. Medipol Başakşehir265320
 • 3. Beşiktaş265024
 • 4. Fenerbahçe264819
 • 5. Trabzonspor26428
 • 6. Kayserispor26414
 • 16. Gençlerbirliği2627-8
 • 17. Atiker Konyaspor2624-10
 • 18. Karabükspor2612-43
 • Tümü
YENİ HABERLER
Özbek: ''Borcu sil diyeceğim''
Özbek: ''Borcu sil diyeceğim''
20 Mart 2016 05:57
"Mali sıkıntılarımız üst seviyede ancak iyi yönetilirse G.Saray için sorun değil. Riva'dan 1.5 milyar lira para kazanacağız. Otel ve yeni yapılacak spor salonundan da 120 milyon dolar gelir bekliyoruz"

Galatasaray'ın yıllık olağan Mali Genel Kurul toplantısında konuşan başkan Dursun Özbek, mali sıkıntılarının üst seviyede olduğunu, ancak bunun iyi yönetilirse çok büyük olmadığını söyledi. Kulübün, yıllık 120 milyon euro'luk bütçeyle döndüğünü vurgulayan Özbek, "Başarı odaklı olursak, gelirlerimizin, başa baş noktasını yakalama şansı var.

Fakat, amatör şubeler aynı kaynaktan besleniyor. Orada harcamalarımız 40 milyon dolar. Getirisi ise 10 milyon dolar. Her sene 30 milyon dolar açık veriyoruz. Devlete ayda 7.5 milyon lira vergi ödüyoruz. Bunu amatör sporlara kaynak olarak kullanabiliriz. Bunu hükümetimizin değerlendireceğini düşünüyorum" dedi.

'BORCU SİL' DİYECEĞİM

Erkek basketbolda bütçeyi 12 milyon dolar'dan 6 milyon dolar'a çektiklerini, voleybol takımını da Taç Spor Tesisleri'ne yönlendirdiklerini aktaran Özbek, gelir getirecek projelerini ise üyelere şöyle anlattı: "İnşaatı süren Ali Sami Yen Oteli'ne 100 milyon dolar fiyat biçildi. Otel karşılığında finansman kuruluşundan 100 milyon dolar alacağız.

Bunu yapınca, ilk işim 100 milyon doları bankaya yatıracağım ve 'borcumu sil.' diyeceğim. Bunun üzerine 150 milyon dolar'lık temlik açığa çıkıyor. Galatasaray'ın tekerleklerinin dönmesi için yeterli. Ayrıca yıllık 5 milyon dolar kira getirisi var. Ali Sami Yen Spor Kompleksi'ne basketbol ve voleybola hizmet edecek spor salonu yapacağız.

1 YIL SONRA GÖRÜŞELİM

Salonun yetki belgesi alındı. İki büyük kuruluşla görüştüm. Salonun 25-30 milyon dolarlık maliyeti karşılığında 10 yıllık isim hakkı temliğini vereceğim. Buradan 40-50 milyon dolar beklentim var. Harcadığım parayı düşüp, gerisini kulübe verecekler. İki banka bu işe onay verdi. Riva projesinde de en kötü ihtimalle 1.5 milyar lira para kazanacağız.

Arazi de tamamen elimizden çıkmayacak. Futbol altyapı birimlerini Riva'ya taşıyacağız. Hasretle bir yıl sonraki genel kurulu bekliyorum. Burada verdiğim sözleri yerine getirmiş bir başkan olarak bu kürsüye tekrar gelmek istiyorum."

Özbek ve Yarsuvat dönemi ibra edildi

Mali genel kurulda, 5 aylık Duygun Yarsuvat dönemi ve 7 aylık Dursun Özbek dönemi, mali ve idari açıdan ayrı ayrı ibra edildi. Başkanı Özbek, ibra sonrası yaptığı açıklamada, "Galatasaray'ın çok saygı değer genel kurulu ve üyeleri, yönetim kuruluna ve şahsıma gösterdiğiniz güvenden dolayı hepinize teşekkür ediyorum. Gözleriniz arkanızda kalmasın, en iyi şekilde Galatasaray'ı temsil edeceğim" dedi.

Özbek'ten inciler

-UEFA'nın aldığı kararı CAS'a taşıdık. Hukuki yolları sonuna kadar tüketmek istedik. CAS, cezayı artırma yönünde bir inisiyatif kullanmayacak. Kullanma niyeti olsa bile davayı geri çekme hakkımız var.

-GSGM'YE giderek, Arena'nın üst kullanım hakkını devredin dedim. Bugüne kadar ilk defa bir G.Saray Başkanı bu işi çözmek için bizi ziyaret ediyorlar dediler. Çatının kapanması ve diğer davalar için çözüm arıyoruz.

-Futbolda başarı çizgimiz düştü fakat bir yapılanma içindeyiz. A takıma bir teknik direktör geliyor, yanında ekibini de getiriyor. Bir şeyler oluyor, takım halinde boşaltıyorlar. Artık sadece bir yardımcısını getirebilecek.

-G.Sarayın başının belası, yapılan sözleşmeler. Bir standart yok. Herkesle farklı imzalanmış.

Geçmişte, 'Ey futbolcu! Burası G.Saray, benim mukavelem bu. Bu şartlarda oynamak istiyorsan, buyur gel.' diyememiş.

-Mağazacılık futbolla büyüyen bir sektör. 2016 sonu cirosunu 120 milyon TL olarak ayarladık. Kar hedefimiz 25 milyon TL. Cironun 500 milyon TL'ye çıkması mümkün.

- Burak Yılmaz, Çin'e kendi isteğiyle gitti. Teklif önce brüt 7 milyon euro'ydu. Kabul etmedik. İkinci teklif net 7 milyon euro transfer gerçekleşti. Sneijder'in babasına para ödemiyoruz. CAS için sadece bin euro harç bedeli ödedik.

 

FOTOMAÇ

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler