LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray306336
 • 2. Beşiktaş306234
 • 3. Medipol Başakşehir306222
 • 4. Fenerbahçe295727
 • 5. Trabzonspor30469
 • 6. Göztepe3044-5
 • 16. Osmanlıspor FK3032-6
 • 17. Gençlerbirliği3030-14
 • 18. Karabükspor3012-50
 • Tümü
YENİ HABERLER
Ortaya karışık şike rezaleti
Tribünlerde şiddete bulaşan taraftarların maça girmesini engellemeye yönelik yasa, önce futbolcuların başını yaktı...
Ortaya karışık şike rezaleti
06 Aralık 2011 / 08:37 Güncelleme: 06 Aralık 2011 / 08:38

 

Sporda şiddeti ve tribün terörünü önlemek amacıyla geçtiğimiz nisan ayında yasalaşan 6222 sayılı kanun, faal futbolcuların başını yaktı. Yasanın 18. maddesinin üst başlığı olan 'seyirden yasaklanma' başlığı taşkınlık yapan, şiddet uygulayan, saha dışı ve içinde tribün terörü uygulayanlara yönelik bir tedbir kararı olarak düzenlenmiş olmasına rağmen, ilgili maddeyle ilgili 'futbolcuları' da kapsayan bir yorum yapılması kafaları karıştırdı.

Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Mehmet Berk'in hazırladığı iddianamede adı geçen 14 'tutuksuz' futbolcu, maç kadrolarından çıkarıldı. Savcılığın Türkiye Futbol Federasyonu'na (TFF) yazı göndermesi nedeniyle Can Arat, Mehmet Yıldız, Gökçek Vederson gibi futbolcular, maçı izlemek için sahaya bile giremedi. 'Seyirden yasaklama' maddesi, seyreden değil bizzat sahada oynayan futbolculara yönelik uygulandı. Futbolcuların dava süresince futboldan uzak kalması, örneğin 3-4 yıl sürmesi beklenen bu dava boyunca futbol oynayamayacak olması, yasa maddesinin zorlama bir yorumu olarak belirdi. Özellikle şiddete bulaşan 'seyircilere' vurgu yapan yasa maddelerinin futbolculara uygulanması spor camiasının tepkisini çekti.

YASA 'SEYİRCİ' DİYOR

6222 sayılı yasanın 2. bendinde taraftar gruplarına vurgu yapılırken, 7 maddesinde alkol ve uyuşturucu alanların sahaya alınmayacağı ifade edilerek seyirci vurgusu yapılıyor. 3. maddede ise, "Bu madde kapsamına giren suçlardan dolayı soruşturma başlatılması halinde şüpheli hakkında spor müsabakalarını seyirden yasaklama tedbiri derhal uygulamaya konulur" denilerek taraftar ve seyirci sıfatına da zımnen vurgu yapılıyor. 18. madde taşkınlık yapan taraftarların stadlara alınmayarak müsabakayı seyretmelerini önlemek amacıyla hazırlanmasına rağmen, yanlış bir yorumla sahada futbol oynayan, seyretmeyen futbolculara uygulanması çelişki olarak ortaya çıkıyor.

Şike iddianamesinde futbolcular Mehmet Yıldız, Emenike, Ümit Karan, Sezer Öztürk, İbrahim Akın, İskender Alın, Serdar Kulbilge, Mahmut Boz, Sercan Yıldırım, Gökçek Vederson, Korcan Çelikay, Murat Şahin, Mustafa Ulaş Ortakaya'nın isimleri 'şüpheli' olarak yer aldı.

 

Oynama yasağı hukuki değil

Türkiye Futbol Federasyonu'nun savcılıktan gelen talimat üzerine çeşitli futbolculara 'yasak' getirmesi tartışmalara neden oldu. Beşiktaş Divan Kurulu üyesi ve Spor Hukuçusu Av. Ali Rıza Dizdar, Yeni Şafak gazetesine yaptığı açıklamada şike soruşturması kapsamında 14 futbolcuya getirilen oynama yasağının hukuki bir hata olduğunu söyledi. 6222 Sayılı Sporda Şiddet Yasası'nda 'oynama yasağı' diye bir made yer almadığını belirten Dizdar, "18. madde sadece seyir yasağı koyabilir. Yasada 'oynanama yasağı' diye bir madde bulunmuyor. Can Arat ve diğer futbolcuların oynatılmaması tamamen hukuki bir hatadır. Bu kararda savcı hata yapmıştır Kulüplerin direnmesi ve sendikaların harekete geçmesi lazım" dedi.

YASAKLAR YASAL DEĞİL

PFDK eski Üyesi ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç Dr. Mahmut Kaşıkçı, henüz iddianame kabul edilmeden TFF'nin futbolcuların oynamasını şu aşamada yasaklayamayacağını söyledi. Kaşıkçı, futbolcular hakkındaki 'oynama yasağı' için "Bu tamamıyla hatalı bir yorum ve uygulamadır. 6222 Sayılı Yasa'nın 18. maddesinde sözü edilen tedbir 'seyirden yasaklanma tedbiri' olup meslek ve sanattan men cezası değildir. TFF Yönetim Kurulu ya da Hukuk Kurulu'nun uygulamaları hukuksal yönden mutlak hatalıdır" diye konuştu.

TEDBİR UYGULANAMAZ

İddianamenin henüz kabul edilmediğine dikkat çeken Doç. Dr. Kaşıkçı şunları söyledi: "Şu anda sözü edilen iddianame değil, iddianame taslağıdır. 16. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sunulan bu taslak mahkeme tarafından 15 gün içinde kabul edildiği takdirde iddianame niteliği kazanacak ve ceza davası başlayacaktır. TFF'nin bu aşamada elinde henüz belge ve bilgi bulunmadan; daha önce kendisine gönderilen dosyalarda suçlanmamış olan ve bu nedenle haklarında sevk yapılmamış kişileri sevk etmesi, üstelik tedbir uygulaması mümkün değildir. İddianame henüz kabul edilmeden ve kabul süreci devam ederken böyle bir sevk yapılmış olması, hukuksal bir hata olduğu gibi, masumiyet karinesinin ihlalini oluşturur. Adil yargılamaya etki edici özelliktedir. İlgili yasada oyunun aktörlerinin yasaklanmasından söz edilmemiştir. Zaten hukuken böyle bir tedbir uygulanabilmesi de mümkün değildir."

 

Maçı izlemek değil oynamak istiyorlar

 

Haklarında 'maça giremezler' hükmü bulunan futbolculardan G.Saraylı Sercan Yıldırım ile Eskişehirsporlu Mehmet Yıldız, söz konusu karara itiraz etti. Mahkemeye verilen dilekçede "İzlemek için değil oynamak için izin istiyoruz" ifadeleri yer aldı

 

Haklarında 'spor müsabakalarını seyirden yasaklanma' kararı verilen Galatasaraylı futbolcu Sercan Yıldırım ile Eskişehirsporlu futbolcu Mehmet Yıldız, bu kararın kaldırılması için itirazda bulundu. Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne gelen Galatasaraylı futbolcu Sercan Yıldırım'ın avukatı, futbolda şike iddialarına yönelik soruşturmayı yürüten Özel Yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Berk'e bir dilekçe sundu. Dilekçede, verilen kararın kanuni olmadığı belirtilerek Yıldırım hakkındaki yasağın kaldırılması talep edildi. Eskişehirsporlu Mehmet Yıldız'ın avukatı Polat Küçük de, müvekkili Yıldız ile ilgili aynı kanun kapsamında verilen yasaklamanın kaldırılması talebiyle İstanbul nöbetçi 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ne bir dilekçe sundu. Avukat Küçük, dilekçesinde, 6222 sayılı kanunun 18 maddesinin 1. fıkrasındaki, 'seyirden yasaklama' ibaresinden, "kişinin müsabakaları ve antrenmanları izlemek amacıyla spor alanlarına girişinin yasaklanması"nın anlaşıldığını belirterek, müvekkili Yıldız'ın, müsabakaları izlemek amacıyla değil, müsabakalarda yer almak için giriş yapmak istediğini belirtti. Galatasaraylı Sercan Yıldırım ve Eskişehirsporlu Mehmet Yıldız ile birlikte, Fenerbahçeli Sezer Öztürk, Bursasporlu Gökçek Vederson, Eyüpsporlu Murat Şahin ile Sivassporlu Mahmut Boz ile futbolcular Serdar Kulbilge ve Mustafa Ulaş Ortakaya hakkında 'yasak' kararı bulunuyor.

 

Gümüşdağ istifa etmedi

Futbolda şike soruşturması kapsamında gözaltına alınması sonrası "İddianamede adım geçsin, saniyesinde istifa ederim" açıklamasını yapan Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanvekili Göksel Gümüşdağ, 'şike girişimi yapmak' ile suçlandığı iddianameyle ilgili konuştu. Gümüşdağ, yaşanan süreci görmeden açıklama yapmayacağını söyledi. Savcı Mehmet Berk'in hazırladığı iddianame ile ilgili ayrıntılı bilgisi olmadığını savunan Gümüşdağ, "Süreci görmeden açıklama yapmayacağım" dedi. Bir TV kanalında açıklamada bulunan Avukat Metin Ünlü ise Gümüşdağ'ı istifaya çağırdı.

 

Federasyon CAN yaktı

Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) şike soruşturması kapsamında bazı futbol adamlarına getirilen 'stada giriş yasağı'na ilişkin ilk uygulaması skandalla sonuçlandı. İstanbul Büyükşehir Belediyespor'lu (İBB) futbolcu Can Arat, yasaklı listesinde olmamasına rağmen geçtiğimiz gün Kayserispor maçı kadrosundan çıkarıldı. İlk 11'de oynayacağı açıklanan ve maça çıkmak üzere soyunma odasında formasını giyen Arat, Kayserispor müsabakasına dakikalar kala TFF'nin uyarısıyla stattan ayrılmak zorunda kaldı.

'YAZIMDA CAN YOK'

Federasyon, stattan ayrılmak zorunda bıraktığı İBB'li futbolcu Can Arat'ın yasaklılar listesinde olmadığının farkına gece yarısı varabildi. Skandal hatayla yüzleşen TFF, geceyarısı İBB'yi arayarak "Yanlışlık oldu, özür dileriz" dedi. TFF, stada giremeyecekler listesinde yer almamasına rağmen soruşturmanın başladığı ilk günlerde ifadesine başvurulmuş olması nedeniyle Arat'ın ismiyle ilgili karışıklık olduğunu bildirdi. Ancak Can Arat'ın stada alınmadığını gören Savcı Mehmet Berk'in İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nü arayarak yetkilileri uyardığı öğrenildi. "Benim yazımda Can Arat yok. Neden stada alınmıyor" diyen Savcı Berk'in uyarısı sonrası polisin, Federasyon yetkililerini uyardıkları bildirildi.

MAÇA 6 DAKİKA KALA

İBB'li futbolcu Can Arat ise yasaklılar listesinde olmamasına rağmen kadro dışı bırakılması ve stattan çıkarılmasıyla ilgili "Oynayamadığım için çok üzüldüm" dedi. Arat, skandal olayı yaşadığı anları şöyle anlattı: "Maç günü sahaya geldik, neşeli bir şekilde maça hazırlandık. Isınmamı yaptım, soyunma odasına geldim, formamı giydim. Maçın başlamasına 6-7 dakika kalmıştı. Yöneticilerimiz aracılığıyla oynayamayacağım söylendi. Daha önce de ifade verdiğim için kendimden emindim. Bu kişiler arasında olmadığım net bir şekilde bir kez daha anlaşıldı."

TEKRAR İSTENİYOR

Maça 5 dakika kala önemli oyunculardan birini kadrodan çıkarmak zorunda kalan İBB ise mağdur edildiklerini açıkladı. Kulüpten yapılan yazılı açıklamada, Kayserispor karşılaşmasının yeniden oynanmasının talep edileceği aktarıldı.

 

Veto Mosturoğlu'nu hastanelik etti

Futbolda şike iddialarına ilişkin soruşturma kapsamında Metris Cezaevi'nde tutuklu bulunan Fenerbahçe Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yeni 'şike yasası'nı veto etmesi sonrası rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde tedavi altına alınan Mosturoğlu, yapılan muayene sonrası tekrar Metris Cezaevi'ne gönderildi. Mosturoğlu'nun avukatı Naim Karakaya, müvekkilinin, cezaevinde kaldığından dolayı 'psikolojik bir baskı hissettiğini' belirterek, rutin kontroller ve ilaçlar için hastaneye götürüldüğünü aktardı. Karakaya, Mosturoğlu'nun daha önce de Bakırköy'deki hastaneye sevk edilmiş olduğunu belirtti.

 

Lille maçını statta izlemeyeceğim

UEFA Avrupa Şampiyonlar Ligi (B) Grubu'nda yarın deplasmanda Fransa'nın Lille takımı ile karşılaşacak olan Trabzonspor'un kulüp başkanı Sadri Şener, Fransa'da takımının yanında olacağını, ancak karşılaşmayı statta izlemeyeceğini söyledi. Şener, kendisine konulan 'stat giriş yasağı'nın Avrupa maçlarında da geçerli olduğunu, ancak şu ana dek bu konuda kendisine bir tebligat yapılmadığını kaydetti. Bu tebligatın kendisi açısından önemli olmadığını ifade eden Şener, "Ben şu anda yurtdışındayım ve Lille'de takımla birlikte olacağım. Buraya böyle bir karar ulaşmadı ve kısa sürede de ulaşmaz. Fakat kanunlara, hukuka saygım var, maçı stattan izlemeyeceğim" diye konuştu.

 

Tribünler iyice boşalacak

Gençlerbirliği Başkanı İlhan Cavcav, şike iddianamesine ilişkin, "Bu iş hakimlerin, savcıların, avukatların işi artık. Biz de kendi işimize bakalım" dedi. Cavcav, sürecin Türk futbolunun itibarını fazlasıyla zedelediğini kaydederek, "Süper Lig'in zaten bir seyirci sorunu vardı. Şimdi bu olanlardan sonra statlar iyice boşalacak. Süper Lig'i insanlar için nasıl çekici hale getirebiliriz. Bunu düşünmeliyiz" diye konuştu. (Yeni Şafak)

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler