LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray306336
 • 2. Beşiktaş306234
 • 3. Medipol Başakşehir306222
 • 4. Fenerbahçe306030
 • 5. Trabzonspor30469
 • 6. Göztepe3044-5
 • 16. Osmanlıspor FK3032-6
 • 17. Gençlerbirliği3030-14
 • 18. Karabükspor3012-50
 • Tümü
YENİ HABERLER
Onlar olmasa küme düşerdik
Fenerbahçe’nin “Efsane Başkanı” Ali Şen BUGÜN’e konuştu. İş hayatının yanı sıra futbol ve şikeyle ilgili çok çarpıcı açıklamalar yaptı.
Onlar olmasa küme düşerdik
31 Aralık 2011 / 10:00 Güncelleme: 31 Aralık 2011 / 11:02

İşte onlar...

Oda diğer Balkan ülkelerinden gelen Türkler gibi çok çalışıp, hızla yükseldi. 1939’da Kosova’nın Prizren kentinde doğdu. Ailesiyle İstanbul’un eski bir semtine Fatih’teki Sakalışerif’e yerleşti. 17 yaşındayken hayatada burada atıldı. Açtığı manav dükkanında sebze meyve sattı. Gençti, kanı hızlı akıyordu, girişkendi, bir manav olarak emekli olamazdı. Çoğunluk, işçi olarak Almanya’ya gidiyordu, o tuttu Danimarka’yı seçti. Danimarka’da varlıklı bir mobilyacının kızı olan 18 yaşındaki Bente’ye aşık oldu ve evlendiler. Daha sonraki yıllarda işçilikten patronluğa yükselişi Danimarka televizyonunda bir belgesele konu oldu.O kayınpederi gibi mobilyacı olmadı, İstanbul’a döndü ve Türkiye’de ilk defa deri ihraç eden işadamı oldu. Ali Şen Başkan, Fenerbahçe şampiyon Ali Şen’in renkli hayat öyküsü, gönül verdiği Fenerbahçe Kulübü ile birleşince daha da renklendi. Başkanlığa kadar yükseldi. 1981- 1983 ile 1994-1998 yılları arasında yaptığı başkanlıklar sarı - lacivertli kulübün şampiyonluk sloganına da yansıdı. Kulübünü iki kez şampiyonluğa taşıyıp, birçok kupalar kazandırınca ‘Ali Şen Başkan, Fenerbahçe Şampiyon’ sloganıyla anıldı. Çok yönlü bir insan olan Şen’e, Milliyet Gazetesi’nin efsanevi Genel Yayın Yönetmeni Abdi İpekçi’nin 1969’da “spor yazarlığı” teklifini kabul etti. Daha sonra da başka gazetelerde uzun yıllar yazılarıyla futbola ve aynı zamanda da ekonomiye ayna tuttu.

Rus Gazprom’un tek ortağı

Futbolla iş hayatını birlikte yürüten Şen, İzmit’te İş Bankası’ndan satın aldığı Maga adlı deri fabrikasını Avrupa’nın en büyük tesisi konumuna getirdi. Daha sonraları ortaklarıyla kurduğu Bosphorus yani Boğaziçi adlı şirketiyle doğalgaz işine de girdi. Rus devlet doğalgaz şirketi Gazprom’un ülkemizdeki tek ortağı olan Bosphorus, Botaş’ın enson açtığı doğalgaz dağıtım ihalesini 37 şirket arasında kazanan 4 şirketten birisi oldu. Kendisini emekli işadamı olarak nitelendiren Şen, bugün işlerini 24 yıl önce İstanbul’dan kaçıp gittiği Bodrum’da sürdürüyor.

Erdoğan dünya lideri

Ruslar’la imzaladığımız “Güney Akım” anlaşmasının Türkiye için anlamı nedir?

Türkiye son bir hafta içinde iki dev doğalgaz anlaşmasına imza attı. Azerbaycan’la 16milyarmetre küplük bir anlaşma yanında Rus devlet gaz şirketi Gazpromile de Güneydoğu hattı için yapılan anlaşmayla 63 milyarmetreküplük bir alışveriş protokolü imzalandı. İnşallah, bu anlaşmalarla AB’yi yöneten ülkelerin başkanları, Türkiye’nin onlar için vazgeçilmez olduğunu, bir kez daha anlamışlardır. Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, kendisini inanılmaz geliştirdi.Her konuya incelikleriyle hakimbir devlet adamı oldu. Özellikle Rusya ile imzalanan bu gaz hattının önemi ileride ülkemiz için ne kadar hayırlı bir proje olduğu daha iyi anlaşılacaktır.

Doğalgaz yüzyılında yaşıyoruz

Bu anlaşmalarla tüketici açısından fiyatlar ucuzlar mı?

Başbakanımız bu konuda çok akıllı ve sabırlı davrandı. Enerji Bakanımız Taner Yıldız da en başarılı bakanların birinci sırasına sağlam oturdu. İlk defa lider vasıflı, konulara ve kadrosuna bu denli hakimbir enerji bakanımız var. Bu yüzyıl “doğalgaz yüzyılı”dır. Baş tedarikçi de Rusya. Rusya 48 trilyon metre küplük ispatlanmış gaz rezervine, İran ve Katar ise 25 trilyonmetreküplük gaz rezervlerine sahipler. 2086 yılına kadar Rusya dünya gaz tüketiminin yüzde 36’sının üreticisi olmaya devam edecek.Doğalgaz fiyatları, önümüzdeki yıllarda artacaktır. Ancak hiç şüphe yok ki, yürütülen bu akıllı stratejiler, halkın gazı mümkün olabilen en ucuz fiyatlara tüketmesini sağlayacaktır. Enerji kaynakları dünyanın en önemli sorunuolmayadevamedecektir. Vekaynaklarda sonsuz değil. Dünya nüfusunun yüzde 5’i olan ABD dünya enerji kaynaklarının yüzde 25’ ini tüketiyor. Türkiye’de doğalgaz ticaretinin liberalleşmesi, serbest piyasanın daha aktif olması, hiç kuşku yok ki Ayse Teyze’ninmutfağındakullandığı gazadaha azücret ödemesini sağlayacak. Rekabet her zaman hizmet kalitesini yükseltir.

Türkiye, 2012’de büyümede sürpriz yapamayabilir

Gelecek yıl Türkiye, küresel ekonomide büyüme sürprizi yapar mı? Nasıl bir yıl geçirdik, nasıl bir yıla giriyoruz? Türkiye, gelecek yıl büyüme sürprizi yapamayabilir. Cari açık stabil ve aşağıya doğru gidiyor. Döviz talepleri de daha çok iç piyasadan oluyor. İhracat ürünlerimizin imalatında döviz girdileri yüksek olduğu için ve de ithalatın yükselmesi hep dövizi gerektirecektir. Dünya ekonomistleri yeni yıldan pek umutlugözükmüyorlar. Herkes ayağınıyorganına göre uzatmalı. Çok tüketen ülkelerinbaşınagelenleri gördük. En başta en güçlü ekonomiye sahip olan ABD, tarihinde ilkdefa ekonomileri not kırıklığı yaşadı. Çok başarılı bakanımız Ali Babacan’ın tavsiyelerine halkımız dikkat etmelidir.

Arsamız çok değerli

Ülkemizde neden petrol ve doğalgaz yok? Buna bakışınız nasıl olur?

Türkiye’de ve dünyanın pek çok ülkesinde doğalgaz üretimi çok az. Ancak Türkiye’ye bir ‘arsa’ olarak bakarsak, bu arsanın inanılmaz değerli olduğunu görürüz. Soğuk Savaş yıllarında bir NATO ülkesi olarak Sovyetler Birliği’ne sınırı olan tek ülke bizdik. Batıya stratejik yönden çok gerekli ülkeydik. Şimdi de ülkemizin kuzeyindedoğusunda ve güneydoğusunda enerji kaynaklarının yüzde 63’ü bulunuyor. Türkiye, enerjinin Avrupa’ya ulaşması için en kısa koridor. Yani arsamız yine değer kazandı.

Yatırımlar süper neticeler kötü

Kulüplere paralı başkanların gelmesine nasıl bakıyorsunuz?

Spordan emekli olmuş birisiyim. Spor kulüplerinde bugünkü gelirler olmadığı zamanlarda giderleri karşılamak için parası olan, spor heyecanı duyabilen kişilere ihtiyaç vardı. İyi ki öyle spor sevdalıları vardı. Yoksa o şartlarda sporun ihtiyaçları nasıl karşılanırdı? Dünya sporu da hep aynı yollardan geçti. Ülkelerin ekonomisi büyürken gayet tabii ki bu büyüme spor kulüplerine de yansır. Eski şartlarda bu paralar bu imkânlar yoktu. Yoksa akıllı olan, hem de çok akıllı pek çok spor sevdalısı başkan ve yönetici tanıdım. Ancak bugün büyüyen ekonomimizle statlar, yatırımlar yapılıyor fakat spor neticelerinde fukaralığımız devam ediyor.

Erzik ile Aydınlar FB'li olmasaydı küme düşerdik

Yeni yılda taraftarlarınıza hangi mesajlarınız olacak?

Bugün taraftarlar şunu bilsinler ki, UEFA İkinci Başkanı Şenez Erzik ile TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar Fenerbahçeli olmasaydı, kulüp ikinci lige düşmüş olacaktı. O bakımdan taraftarlar, bu büyük Fenerbahçe'ye sahip çıkıp saygı göstermeliler. 50 yıllık Fenerbahçeli olarak ben böyle yapıyorum. Zaten, taraftarlar, kulübe ve FB'lilik ruhuna sahip çıkmamış olsalar idi, biz bugün çok kötü yerlerde olabilirdik.

Erbakan, Erdoğan'a izin vermedi

İyi bir Fenerbahçeli olarak Erdoğan'dan yararlanmayı hiç düşünmüş müydünüz?

Pek bilinmeyen bir konu vardır, onu size anlatayım. Tayyip Bey'i kulübe ikinci başkan yapacaktım. Şadan Kalkavan'la birlikte kendisiyle Aksaray'daki İSKİ binasında buluştuk. O gün Başbakan olar rahmetli Necmettin Erbakan, Erdoğan'ın FB'ye asbaşkan olmasına izin vermedi. Sonradan Erdoğan'la yardımlaştık. Hatta, Belediye Başkanı iken Samandra'daki tesislerimizin kurulmasına büyük destek oldu.

Yıldırım adaletin kararlarına saygılı olmalı

Fenerbahçe’de Aziz Yıldırım başkanlığı Ali Koç’a bırakmalı mı? Kulüp, şike iddialarından nasıl kurtulur?

Aziz Yıldırım’ın başkanlığı devam ediyor. Kendisinin, kesin haklı çıkacağını hep beyan ediyor. Durumunu kolaylaştırıcı hiçbir düzenlemeye de sıcak bakmıyor. Kendisinden bu denli emin. Futbol Federasyonu’nun ve adaletin vereceği kararlara herkes saygılı olacaktır.

24 yıldır Bodrum’dayım bir ‘tık’la her şeye ulaşıyorum

Bodrum’da yaşıyorsunuz. Torunların ve ailenin keyfini çıkarıyorsunuz. Her işadamı sizin gibi çalışabilir mi?

24 yıldır daha çok Bodrum’da yaşıyorum. Emekli sayılırım artık. İki oğlum, bir kızım ve 5 torunum var. İletişim teknolojisi çok ilerledi. İş yerinize uzaklık artık yok. Her bulunduğunuz yer, işyeriniz gibi. Herkese de teknolojiden yararlanmalarını tavsiye ederim. Çok okuyan bir kişiyim. Hele artık internet sayesinde tüm dünyada olup bitenleri bir “tık” ile öğreniyoruz.

Genç iş insanlarına neler tavsiye edersiniz?

Benim yaptığımı yapsınlar. 2050’ye kadar 10 milyar nüfusa sahip olacak dünyamızda neler olup biteceğine baksınlar. Genç işadamlarına tavsiyem, hayat ve yatırım planlarını 2050’ye göre yapmaları. Bana birçok üniversiteden konferans teklifi geliyor. Dinleyiciler, Ali Şen’in futbol sohbeti yapacağını beklerken, ben dünyanın geleceğini, ekonomiyi ve siyaseti anlatıyorum onlara. Futbolu zaten o kadar çok bilen uzmanlarımız var ki, benim yeni fikirler eklemem gerekmiyor. (Bugün)

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler