LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Medipol Başakşehir306222
 • 2. Galatasaray296035
 • 3. Beşiktaş295932
 • 4. Fenerbahçe295727
 • 5. Trabzonspor294611
 • 6. Kayserispor3044-6
 • 16. Atiker Konyaspor2929-5
 • 17. Osmanlıspor FK2929-9
 • 18. Karabükspor2912-47
 • Tümü
YENİ HABERLER
Ömür boyu yarışlardan men cezasını bir kez daha ka
Ömür boyu yarışlardan men cezasını bir kez daha ka
Ömür boyu yarışlardan men cezasını bir kez daha ka
08 Nisan 2008 / 19:28 Güncelleme: 08 Nisan 2008 / 00:00

Türkiye Atletizm Federasyonu (TAF) Ceza Kurulu, milli atlet Süreyya Ayhan Kop ile ilgili, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Tahkim Kurulu'ndan, ceza talimatındaki ilgili maddelerin birbiriyle örtüşmemesi ve işlenen ihlallerin farklı olması nedeniyle ömür boyu yarışmalardan men cezasının kaldırılması ve değerlendirilmesinin tekrar yapılması istemini görüşerek kararını verdi.


Federasyondan yapılan açıklamada, ceza kurulunun, Süreyya Ayhan Kop'un durumunu Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) ve TAF ceza talimatlarına göre bir kez daha değerlendirdiği ifade edilerek, somut belge ve bilgi kendilerine sunulmadığından, hafifletici bir neden de görülmediğinden, milli atletin ''Ömür boyu yarışmalardan men cezası''nın tekrar karara bağlandığı belirtildi.


Açıklamada, şu görüşlere yer verildi: ''TAF Ceza Talimatı'nın maddeleri kural dışı her hareketin cezasını belirttiği gibi, ayrıca federasyonumuz, üyesi olduğu ve kurallarını uygulamayı kabul ettiği IAAF'ın kural ve talimatlarına uymak ve uygulamak zorundadır. Ülke federasyonunun kural ve talimatlarındaki eksiklik veya bir boşluk olduğunda, IAAF kurallarının göz önünde bulundurulması belirtilmiştir. Aksi olduğu takdirde, Atletizm Federasyonu'nun cezalı duruma düşmesi söz konusudur.


Süreyya Ayhan Kop, IAAF'ın takip ve kontrolü altında olan uluslararası bir sporcuydu ve cezalı duruma düşmesine neden olan her iki fiili de IAAF'ın Anti Doping kurallarına karşı işlemiştir. IAAF'ın ceza kurulu olmadığından, uluslararası federasyon, kural gereği bu durumda cezalandırılmasını istediği sporcu veya yöneticiyi, üye ülkenin federasyonuna sevk ettiğinden, Ayhan Kop için de IAAF, kendi kurallarına göre yargılama yapılmasını talep etmiştir.


Sonuç olarak, TAF Ceza Kurulu, Süreyya Ayhan Kop'un durumunu IAAF ve TAF ceza talimatlarına göre bir kez daha değerlendirmiş, somut belge ve bilgi kendilerine sunulmadığından, hafifletici bir neden de görülmediğinden, üzülerek belirtiriz ki, 'Ömür boyu yarışmalardan men cezası'nı tekrar karara bağlamıştır.''


Açıklamada ayrıca, federasyon ceza kurulu üyelerinin seçimle belirlendiği ve kurulun bağımsız olduğu, Süreyya Ayhan Kop'un önemini ve değerini bilen sporun içinden gelen hukukçulardan oluştuğu ifade edildi.


TAHKİM, İADE ETMİŞTİ
Süreyya Ayhan Kop ile eşi ve antrenörü Yücel Kop'un davasını görüşen Tahkim Kurulu, delil yetersizliği ve Atletizm Federasyonu Ceza Kurulu'nun ceza gerekçelerinde bulduğu bazı eksiklikler nedeniyle verilen cezayı tekrar görüşülmek üzere federasyonun ceza kuruluna iade etme kararı almıştı.


Milli atlet, ABD'de kamp yaptığı dönemde Dünya Anti Doping Ajansı (WADA) görevlilerine verdiği numunelerin her ikisinde de yasaklı maddelere rastlanmasının ardından Atletizm Federasyonu Ceza Kurulu tarafından ömür boyu pistlerden men cezasına çarptırılmıştı.


 

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler