LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Medipol Başakşehir306222
 • 2. Galatasaray296035
 • 3. Beşiktaş295932
 • 4. Fenerbahçe295727
 • 5. Trabzonspor294611
 • 6. Kayserispor3044-6
 • 16. Atiker Konyaspor2929-5
 • 17. Osmanlıspor FK2929-9
 • 18. Karabükspor2912-47
 • Tümü
YENİ HABERLER
O olaydan sonra ayrılmaya karar verdim
O olaydan sonra ayrılmaya karar verdim
11 Şubat 2015 11:59
Sezon başında Beşiktaş'tan ayrılarak Rusya'nın Lokomotiv Moskova takımına transfer olan Manuel Fernandes, verdiği bir röportajda siyah beyazlı kulüpten ayrılma sürecine açıklık getirdi.

Portekizli oyuncu, Kasımpaşa maçında sahaya giren bir taraftarın kendisine saldırması sonrasında Beşiktaş'tan ayrılma kararını kafasında netleştirdiğini belirtti.

İşte Fernandes röportajından öne çıkan bölümler;

"Bilic beni istiyordu"

Türkiye ve Rusya farklı ülkeler. Beşiktaş ve Lokomotiv de başka takımlar. Beşiktaş'ta Slaven Bilic ile birlikte çalıştım. Türkiye'de işler biraz daha farklı. Bilic Lokomotiv Moskova'da çalışırken beni istiyordu, biliyorum. Ancak, Beşiktaş beni bırakmak istemedi. Sonra yeni bir kontrat için görüşmeler yapmaya başladık.

Çok hoşlanmayacağın bir soru ama sormak zorundayız: Neden Beşiktaş taraftarları senden nefret etti?

Bu normal bir soru. Fakat, Beşiktaş taraftarı bana hep iyi davrandı. Gerçekte, sadece bir taraftardan ben nefret ettim. Tek bir an. Hepsi bu. (Kasımpaşa ile Beşiktaş arasındaki maçta, taraftarın biri sahanın ortasına kadar girip Fernandes'i yumruklamıştı.)

"O olaydan sonra ayrılma kararı aldım" 

Beşiktaş'ı bırakma sebebin bu değildi o zaman. Peki neden ayrıldın?

Elbette nedenim taraftarlar değildi. Evet, taraftarlar futbolun çok önemli bir parçası ama onlarla ilişkim çok kötü bile olsaydı, sırf bu yüzden Beşiktaş'ı bırakmazdım. Ayrılma nedenim profesyonel sebeplerdi. Beşiktaş ile daha fazla devam edemeyeceğimi hissettim. Futboldan daha az keyif alacaktım. Öte yandan, şurası açık ki o taraftarla yaşadığım olaydan sonra ayrılma kararı almıştım.

Aynı durumu burada, Lokomotiv Moskova taraftarlarıyla neden yaşamıyorsunuz?

Çünkü aynı şeylerin tekrar olması için bir neden yok. Evet, benim kendi hayat felsefem, olaylara bakış açım var. İnsanlara saygı duyuyorum, bu çok önemli. Ancak birisi bana saygı duymuyorsa, ben neden ona duyayım. Bu bir ön şarttır. Sadece, taraftar ve oyuncu arasındaki ilişkiden bahsetmiyorum, tüm hayatı kastediyorum, yaşadığımız her bir anı. Lokomotiv taraftarları muhteşem, tapılası insanlar. Onlara çok büyük saygı duyuyorum, onlar için oynuyorum.

"Türkiye'de tribünler boşsa..." 

Kariyerinin tamamında dolu tribünler önünde oynadın. Burada ise yarı yarıya boş stadyumlarda oynuyorsun.

Bu kısım doğru, büyük bir farklılık var. Türkiye'de bir maçta tribünler boşsa, taraftarların önemsemediğini anlardınız. Çünkü, orada taraftarlar önemsediğinde bağırır, tezahüratlar yapar, endişelendiklerini belli ederlerdi. Rusya'da tamamen farklı bir kültür var. Rusya'daki insanlar futbola tutkuyla bakıyorlar doğru ama stadyumları tamamen dolduramıyorlar. Ben, ağzına kadar dolu stadyumlarda oynamayı tercih ederim. Ancak, bu benim elimde olan bir şey de değil.

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler