LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray347542
 • 2. Fenerbahçe347242
 • 3. Medipol Başakşehir347228
 • 4. Beşiktaş347139
 • 5. Trabzonspor345512
 • 6. Göztepe3449-1
 • 16. Osmanlıspor FK3433-11
 • 17. Gençlerbirliği3433-17
 • 18. Karabükspor3412-66
 • Tümü
YENİ HABERLER
O açıklama TFF'nin kabusu oldu!
O açıklama TFF'nin kabusu oldu!
05 Aralık 2011 11:55
TFF'nin 3 ay önce yaptığı açıklama kabus gibi çöktü...

TFF yönetim kurulunun “En önemli delil savcılık iddianamesi olacaktır’’ açıklaması sonrası alacağı karar merakla bekleniyor.

3 Temmuz 2011 tarihinde İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı tarafından başlatılan şike soruşturması sonrası beklenen iddianame açıklandı. İddianamede Giresunspor eski Başkanı Olgun Peker ile Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım bir ve iki numaralı isimler olarak açıklandı. Yıldırım, 6 kez nitelikli dolandırıcılık, 4 kez şike, 3 kez teşvik ve haksız ekonomik çıkar sağlamak için örgüt kurmakla suçlanıyor. Ayrıca iddianamede Fenerbahçe, Beşiktaş, Mersin İdmanyurdu, Manisaspor, Trabzonspor, Sivasspor, Girensupor ve İstanbul Büyükşehir Belediye takımları şike ve teşvik yapmakla suçlanıyor.
   
14 futbolcunun da yer aldığı iddianamenin mahkemece kabul edilip edilmeyeceği beklenirken TFF’nin şike soruşturmasının seyrini belirleyecek bir açıklaması ortaya çıktı. Federasyon 13 Temmuz 2011 tarihinde şike soruşturmasında hangi takımların ceza alacağı, lig ve kupa şampiyonunun kim olacağı ve yöneticilere nasıl bir yaptırım uygulanacağına dair kararı ‘En önemli delil savcılık iddianamesi olacaktır’ başlıklı açıklama ile cevap vermişti.
   
Geçen süre zarfında birçok kişi tutuklandı, sorgulandı ve soruşturma kapsamında bilgisine başvuruldu. Savcılık tarafından yapılan soruşturmanın tamamlanmasının ardından ise iddianame özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi.

    MAHKETEM İDDİANAMEYİ KABUL EDERSE…
  
 “En önemli delil savcılık iddianamesi olacaktır’’ başlıklı TFF’nin açıklamasında bir bölümünde ise şu ifadeler yer alıyor. ‘Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, nihai kararını almasını sağlayacak en önemli delilin, savcılık tarafından tamamlanıp mahkemece de kabul edilecek iddianame olacağı görüşündedir.’
   
Soruşturmanın başladığı günden itibaren aradan geçen süre zarfında birçok açıklama yapıldı, Fenerbahçe Şampiyonlar Ligi’nden men edildi, yasada değişikliğe gidildi, değişikliğe gidilen yasa Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından veto edildi.
   
Yaşanan bu gelişmeler federasyonun soruşturma kapsamında somut adım atması için bir gerekçe olmadı. En önemli delillin savcılık tarafından hazırlanacak iddianame olduğunu kabul eden TFF yönetim kurulunun iddianamenin açıklanmasının ardından atacağı adımlar ve uygulayacağı yaptırımlar ne olacağı kamuoyu tarafından bir an önce netliğe kavuşturulması bekleniyor.

CİHAN

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler