LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray347542
 • 2. Fenerbahçe347242
 • 3. Medipol Başakşehir347228
 • 4. Beşiktaş347139
 • 5. Trabzonspor345512
 • 6. Göztepe3449-1
 • 16. Osmanlıspor FK3433-11
 • 17. Gençlerbirliği3433-17
 • 18. Karabükspor3412-66
 • Tümü
YENİ HABERLER
Neden Türkiye'yi tercih etti?
Milli Takım Teknik Direktörü Guus Hiddink, Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) kendisine yaptığı teklifi çok düşünmeden kabul ettiğini belirterek, ''Buraya gelirken çok fazla düşünmedim. TFF ile çalışmaktan mutluyum'' dedi.
Neden Türkiye'yi tercih etti?
15 Mart 2010 / 18:38 Güncelleme: 15 Mart 2010 / 18:44

Beşiktaş'taki Four Seasons Bosphorus Hotel'de TFF Başkanı Mahmut Özgener ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Hollandalı teknik adam, dünya çapında çalıştığını, kendisine farklı tekliflerin de olduğunu belirterek, ''Bir yere giderken hep içimdeki hislere göre davranırım. Bütün ülke iyi sonuçlara kendini adamış durumda. Benim için en önemli şey insanların buna gösterdikleri tutku ve adanmışlık. Buraya gelmeden önce Mahmut beyle kimlerin düşünüldüğünü konuştum. Gelirken biraz düşündüm, ama çok fazla düşünmedim. TFF ile birlikte çalışmaktan çok mutluyum'' diye konuştu.

Hiddink, toplantıda gösterilen videoda vatandaşların kendisi hakkında söylediklerini anlayamadığını, ancak pek çok kişi Türk Milli Takımı'nın güzel geleceğine olan inancını belirttiğini kaydederek, şunları söyledi:

''Videoda Türkiye'de çalıştırdığım Fenerbahçe'den de bahsedildi. Tabii ki Fenerbahçe'de çok da güzel şeyler olmadı. Türkiye'deki ilk maçımızda çok büyük bir yenilgiye uğramıştık. O zaman insanlara sorsanız 'Lütfen evine git' derlerdi. Zamanla çok şey değişti. 20 yılda çok tecrübe kazandım. Burada olmaktan çok mutluyum. İnsanın geçmişini unutmaması lazım. Geçmişimde çok şey öğrendim, ama geleceğe bakmalısınız. Türk futbolunun geleceği çok daha iyi olacaktır. Yakın geçmişte Türk futbolu ile yapılanları gördüm. Projeler gerçekten çok güzel. Hollanda Federasyonu'nda TFF'nin 2016 Avrupa Şampiyonası adaylığıyla ilgili sunumunundan çok etkilendim. 2016 Avrupa Şampiyonası'nın Türkiye'de yapılması için toplum ve hükümet tarafından çok büyük heves olduğunu gördüm. Türk futbolu çok daha iyi yerlere gelecek. En kısa sürede ekibimle birlikte çalışmaya başlayacağız. Eylül ayında başlayacak Avrupa Şampiyonası elemeleri için çalışmalara büyük bir hızla başlayacağız.''

Açıklamaların ardından Hiddink ile Özgener, basın önünde sözleşmeye imza attı.
 
 -SORULAR- 
 
Toplantıda, imza töreninin ardından soru-cevap bölümüne geçildi.

Bir gazetecinin, ''Bir kulüp takımından teklif gelirse, Türk milli takımı ile birlikte çalıştırmayı düşünür müsünüz'' sorusu üzerine Hiddink, ''Şu andan itibaren kendimi TFF ve Türk futboluna tamamen adamış durumdayım. Federasyonla birlikte başka bir kulüpte yapmanın yolu yok. Çünkü öncelikle fiziksel olarak mümkün değil. İkincisi burada bir işi çok iyi şekilde yapmaya odaklanmalıyız. Ben kendimi sadece Türk milli takımına adamış durumdayım'' diye konuştu.

Mahmut Özgener ise bu konuda görüşlerini daha önce açıkladıklarını ifade ederek, ''TFF olarak böyle bir öneriye sıcak bakmayacağımızı söylemiştim. Hocamızla da baştan konuşmuştuk. Konu netleşmiştir'' dedi.

Hollandalı teknik adam, ''Türkiye'yi neden tercih ettiniz. İlk seferde yaşadığınız başarısızlık bunun bir nedeni mi? Burada ne kadar sabırlı olacaksınız'' sorusu üzerine de şunları kaydetti:

''Tabii ki de 20 yıl öncesi buradaydım. 20 yıl öncesinde sadece kötü anılarım yok burada. İlk yenilgimizde kendi evimizde yenilmiştik. Bunu herkes çok iyi hatırlıyordur. Türk insanı futbolu çok seviyor, ilk günden büyük beklentileri oluyor. İkinci adımı tekrardan atmak istedim. Burada güzel anılarım da çok fazla. 20 yıl içinde nelerin değiştiğiyle ilgili çok da haberdar değilim. Bana biraz zaman verin, insanları izleyeyim. Kulüpler de çok değişti. Profesyonellik oluşturulmuş durumda. Çok şey değişti. Yönetim tarzları değişti. Bu bile çok önemli bir adım.

Sabrım göründüğünden daha uzun olabiliyor. Biz sonuçları ilk günden almak istiyoruz, ama bu çok gerçekçi bir yaklaşım değil. Bir an önce başarılı sonuçlara erişmek istiyorum. Herkes elinden geldiğini verirse, buna inanırsam ve başarı gelmiyorsa sabrımı zorlayabilirim.'' AA
 
 

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler