LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray306336
 • 2. Beşiktaş306234
 • 3. Medipol Başakşehir306222
 • 4. Fenerbahçe295727
 • 5. Trabzonspor30469
 • 6. Göztepe3044-5
 • 16. Osmanlıspor FK3032-6
 • 17. Gençlerbirliği3030-14
 • 18. Karabükspor3012-50
 • Tümü
YENİ HABERLER
Muharrem Usta zora girdi
Muharrem Usta zora girdi
15 Mayıs 2016 06:14
Trabzonspordaki büyük hayal kırıklığının arkasından yönetimin yaptığı ilk iş Hami Mandıralı'yla ayrılmak oldu

Hami Mandıralı’nın 7 farklı hezimet sonrası tek sorumlu olmadığını, olamayacağını herkes kadar onu görevden alan Başkan Usta da biliyor. Günlük bir hamleydi, bitime 1 hafta kala.

Ancak yine başkanın da bileceği üzere, günü kurtarmak Trabzonspor’un stratejisi olamaz. Ekonominin de izin vermediği bir ortamda Usta’nın yeni tercihler yapması lazım.

Yani yeni şeyler söylemek gerek. Doğruları özellikle. Kenti ‘illa şampiyonluk’ fikrine kanalize etmek ve popülist olmak yerine kademeli bir geçiş süreci tek formül gibi.

Trabzon için üzüntü ama sebep olanlar için utanç denilebilecek o Antalya hezimeti sonrasında yönetimin ilk hamlesi Hami Mandıralı ile yolları ayırmak oldu. Yani zor zamanda göreve gelen, şartlarıyla fazla zorlamayan, birçok noktada da yönetime ‘tampon’ vazifesi gören bir teknik adamla yolları ayırmak. Üstelik 1 maç kala. 

Rize aldatmacası

Kolaycılık, bir hamle hatası demek de mümkün, büyük takım refleksi demek de. Ancak az çok işin içindeki herkes bilir ki, hezimetleri tek başına bir kişiye fatura etmek, onun organize ettiğini öne sürmek işin doğasına aykırıdır. Bu kadronun bir gün patlayacağı cam gibi netti. O Rize karşısındaki patlayış sadece rakibin kötülüğünden günlük olarak her şeyin Trabzonspor’un istediği gitmesinden öte bir durum değildi.

Artık fiş çekilmiş

Tersi bir patlayıştı beklediğimiz. Çünkü bu kadro birçok saha içi ve dışı sebeple, dönem dönem kendi uydurduğu mazeretlerle misyonunu tamamladı. Öyle ki, mevcut kadrodan gelecek sezonun hedeflerini paylaşacak, camianın duygularına ortak olacak futbolcu sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Genciyle, yerlisiyle, yabancısıyla bu durum böyle.

Çözüm yolu elbette var

Çözüm ise kademeli olarak yenilenmek, yeniden yeni ve taze zihinlerle yola devam etmektir. Bunun içine elbette ki, defalarca otoritesi sarsılan, böyle zeminden vazife çıkaran oyunculara malzeme olan Hami Mandıralı’nın da ayrılığı kaçınılmazdı, burada kimse farklı bir şey düşündüğümü zannetmesin. Sadece şu var, 1 maç kala bu hamle yönetimi de, gerçek tablonun ağırlığını da kurtarmaz. 

‘Silbaştan’ mümkün değil

Trabzonspor’un başkanı Muharrem Usta ve ekibinin, malum UEFA kısıtlarından ötürü o sürekli telaffuz edilen ‘silbaştan kadro’ durumunu da hayata geçiremeyeceğini düşünürsek geriye tek bir şey kalıyor: Gerçekçi ve samimi hedefler koymak, bunu inandırıcı bir şekilde anlatmak ve en azından kenti takımın arkasında, etrafında birleştirmeyi sağlamak.

Kenti kucaklamak lazım

Aksi halde yine popülist söylemlerle, 50. yılda şampiyonluk hedefleriyle yola çıkacak bir Trabzonspor’un, o ana hedeften koptuktan sonra son yıllarda olduğu gibi yine hem sportif hem de psikolojik olarak oradan oraya savulacağını öngörmek kehanet değildir. Bu kentin önceliği şampiyonluk değil. Trabzon kenti öncelikle spora, futbola, yarışmaya dönmek, bu merkez üzerinden şekillenmek istiyor. Cardozolar, Mbialar, Maloudalar bile doldurmadı stadı. Heyecanın adresi isim değil, genel yarışma ruhu yani.

Kendi bileceği iş

İşi kolaylaştırmak da zorlaştırmak da kendi başkanın elinde. Yani ya kendini yine bir şampiyonluk çıkmazına sokacak, gerçekleri asıl bilmesi gereken kendi camiasından bile saklamaya çalışacak... Ya da bambaşka bir yola girecek ve samimiyeti merkezine koyup kademe kademe 3 yıllık bir plan dahilinde hem yarışacak, hem borç eritecek hem de kentin heyecanını geri getirecek. Şu an bu tercih hoca seçiminden de kadro şekillendirmesinden de önemli.      

 

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler