LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray306336
 • 2. Medipol Başakşehir306222
 • 3. Beşiktaş295932
 • 4. Fenerbahçe295727
 • 5. Trabzonspor30469
 • 6. Sivasspor3044-5
 • 16. Gençlerbirliği3030-14
 • 17. Atiker Konyaspor2929-5
 • 18. Karabükspor3012-50
 • Tümü
YENİ HABERLER
"Malouda profesyonel hata yaptı"
"Malouda profesyonel hata yaptı"
20 Ağustos 2014 17:09
Trabzonspor'un teknik direktörü Vahid Halilhodzic'ten sert açıklamalar gelmeye devam ediyor. Bordo mavili takımın oyuncusu Malouda ile yaşanan olaylardan basının hemen haberdar olmasından rahatsız olan Halihodzic olayın perde arkasını anlattı.

UEFA Avrupa Ligi play-off turu ilk maçında yarın  sahasında Rusya'nın Rostov takımını konuk edecek Trabzonspor'un teknik direktörü  Vahid Halilhodzic, "Rostov'un avantajlı yönlerine rağmen biz elimizden geleni,  mucizeyi yaratmayı istiyoruz. İki maç sonunda rakibimizi elemeyi düşünüyoruz.  Hatta zor olacağını söylesem bile biz bunu başaracağız" dedi.
 
Halilhodzic, Mehmet Ali Yılmaz Tesislerinde kaleci İbrahim Demir ile  basın toplantısı düzenleyerek, maça ve gündeme ilişkin değerlendirmelerde  bulundu.
 
Boşnak teknik adam, 35 gündür Trabzonspor'un başında olduğunu  belirterek, "Bu 35 günde yaklaşık 365 günlük olaylar yaşandı. Bildiğim tek şey,  35 gündür tesislerden dışarı çıkamadım. Bu kadar sıkıntılı bir süreç olacağını  düşünmedim. Bazı olayların daha erken hazırlanmış ve halledilmiş olduğunu  bekliyordum" diye konuştu.
 
Yarın Rostov maçıyla resmi müsabakaların başlayacağını dile getiren  Halilhodzic, şöyle devam etti:
 
"Bu hazırlığa maalesef 1 hazırlık maçıyla gelebildik ve o yüzden  birçok sıkıntım var. Birçok düşünmem gereken konu var. Size daha önce söyledim,  bu maç için takım tam olarak hazır olmayabilir. Maalesef en son yapılan  transferlerin hepsi listeye katılamadı. Bu maç dün çocuklara söylediğim gibi  bizim için çok önemli. Başkanımızın ricası bu turu geçmemiz yönündeydi. Bu yüzden  takımın tam anlamıyla arzusuna, isteğine dayanmam gerekiyor. Bunu mental  güçlerine ve takım ruhuna dayanarak yapmam gerekiyor. Bu şekilde davranırsak  maksimum gücümüzü sergileriz ve bu güçle yarın akşam mücadele ederiz."
 
Halilhodzic, Rostov takımını birkaç günden beri izlediklerini ifade  ederek, şunları söyledi:
 
"Hatta yardımcı antrenörüm Rusya'ya gidip rakip takımın 2 maçını izleme fırsatı buldu. Rakip takımın olumlu ve olumsuz yönlerini inceleyebildik,  fırsatımız oldu. Tabi ki bunu bilmeniz lazım, onlar lige ve hazırlıklara daha  erken başladı. 10 müsabaka daha bizden fazla oynadılar. Bu yönden bizden  avantajlılar. Sezon başını iyi geçirmemiş olsalar bile her maçlarını izledim.  Rakip takım iyi, birçok fırsata girebilen bir takım. Artık kaç penaltı  kazanabildiler bilmiyorum ama her müsabakada bir penaltı pozisyonlarının olduğunu  inceledim. Defansif anlamda birebir mücadelede de çok başarılı bir takım.  Rostov'un avantajlı yönlerine rağmen biz elimizden geleni, mucizeyi yaratmayı  istiyoruz. İki maç sonunda bu rakibimizi elemeyi düşünüyoruz. Hatta zor olacağını  söylesem bile biz bunu başaracağız."
 
"Elimde sihirli değnek var gibi düşünebilirler"

UEFA Avrupa Ligi'ndeki hedeflerini şu anda belirlemenin zor olacağını  söyleyen Halilhodzic, "Bazen biliyorsunuz ki sohbet ederken, konuşurken önemli  veya kendini koruma adına cümleler kurulabilir. Şunu söyleyebilirim, 2 ay sonra  bu müsabakayı gerçekleştirmiş olsak bugünkünden farklı bir konuşma size  yapabilirim. Muhtemelen herkesin Trabzonspor'dan, bu takımdan birçok beklentisi  var. Muhtemelen birçok insan 'Vahid hocanın elinde sihirli değnek var' gibi, her  şeyi 1 haftada halledebileceğini düşünebilir. Maalesef durum vaziyet bugün neyse  odur" dedi.
 
Halilhodzic, geçen sezon Trabzonspor'un Avrupa kupalarında başarılı  olduğunu kaydederek, "Bu sene tam anlamıyla ne olur, söylemesi pek zor. Tabi ki  Rostov takımını eleyebilirsek bizim açımızdan moral, güç açısından mükemmel olur,  büyük bir enerji kaynağı olur. Bu turu geçersek Trabzonspor'un bu sezon Avrupa  Ligi'nde beklentilerini oturup düşünmemiz gerekecek" diye konuştu.
 
Takıma yeni katılan oyuncularla fazla çalışma imkanı bulamadığını  belirten Halilhodzic, "Bu kadro geçen ay elimde olup hazırlık çalışması  gerçekleştirseydik, kesin Rostov'u yenebileceğimizi söylerdim. Takımımız hazır  değil. Constant, Mehmet Ekici gibi bir oyuncuyu kadroya katabilmiş olsam şansımız  daha yüksek olurdu. Özer maalesef sakatlandı, o da kalabilseydi durum çok farklı  olabilirdi" ifadelerini kullandı.
 
"Bir takım oluşturmak 5-10 günlük bir iş değil"
 
"Biliyorsunuz ki Avusturya'daki oyuncu grubu ile buradaki oyunu grubu  tamamı değişmiş gibi bir şey. Siz de tatmin olmadınız konuşmalarımızdan,  açıklamalarımızdan. Bir gazeteci olarak değil de Trabzonspor sevdalısı olarak  tatmin edemedim sizi bu yönde, maalesef gerçekleri söylemek zorundayım. Kariyerim  boyunca hiçbir zaman bu kadar süre içinde bu kadar sıkıntıyla mücadele etmek  zorunda kalmadım. Trabzonspor'a ilk geldiğim dönemden daha fazla.
 
İnanılmayacak derecede muhteşem bir iş çıkardık. 10 gün içinde 9  oyuncu transfer edebildik. Belki erken davranmış olabiliriz ama bunu mükemmel  şekilde atlattık ancak futbolda hazır olmak için 1 ay çok kısa bir süredir. O  yüzden şunu çok iyi biliyorum ki birçok insan en önemlisi taraftarlarımızın Vahid  hocadan, benden çok beklentisi var. Belki aranızda bazı kişilerin üzüntüyle  karşılayacağını düşünüyorum çünkü her zaman olumlu açıklamalar yapmıyorum, ben  sadece gerçekleri konuşurum. Takımımın durumu bu. Ben bunu size söylüyorum. Özür  de hata da aramıyorum. Biri kazanma arzusu yaşıyor ve taşıyorsa o da Vahid  hocadır. "
 
Malouda ile yaşanan tartışmanın perde arkası...

Boşnak teknik adam, Malouda ile arasında yaşanan olayın basına  sızmasını da kastederek, "Her şeyin şeffaf olduğunu, her idmandan sonra neler  olduğunu biliyorsunuz. Her gün size rapor veren Trabzonspor bünyesinde birileri  var. Şu an gülüyorsunuz, hiç hoş bir durum değil. O yüzden hiçbir şey  saklamıyorum" ifadelerini kullandı.
 
Halilhodzic, Malouda konusunda ilk kez konuştuğunu ancak basın  mensuplarının her şeyden haberdar olduğunu belirterek, şunları kaydetti:
 
"Olaydan 5 dakika sonra haberdar olduğunuzdan eminim. Bu konuyu  tartışacak, konuşacak insanlar başkanımız ya da hocalardır. Herhangi biri bu  konuları dile getiremez. Ben hoca olarak dile getirmek zorundayım. Malouda, çok  büyük profesyonel hata yaptı, raporumu hazırladım. Bu rapor doğrultusunda cezası  neyse onun verilmesi yönünde raporumu sundum. Malouda'nın bu tavrı, davranışı  beni şaşırtmadı. Bu kulübün içinde daha önce iki hocayla da aynı şekilde  sıkıntılar yaşadı. Chelsea'de, milli takımda, Lyon'da da yaşadı bu durumu.  Başımızdan geçen bu olay tamamen kurgulanmış Malouda tarafından. Çünkü bir gün  öncesinden maddi yönden her şeyi halletmiştik, ödenmişti. Farklı bir yere gitmesi  için de çare üretmesi gerekiyordu, bunu yaptı. Ben daha fazla bilgi vermek  istemiyorum, konuşmak istemiyorum. Çünkü raporumu hazırladım. Herkes de bu  saatten sonra kendi sorumluluklarını, hatalarını kabul edecek, üstlenecek. Bu  konu benim için unutulmuştur, kapanmıştır."
 
Avusturya kampından sonra takımda transfer raporunu, gidecek ve  kalacak oyuncuları hazırladıklarına dikkati çeken Halilhodzic, sözlerini şöyle  sürdürdü:
 
"Gitmesi gereken, transfer edilmesi gerekenlerin listesini hazırladım.  Kariyerim boyunca ilk defa karşılaşmadığım durumla karşılaştım. Gitmek istemeyen,  gitmek için müthiş para isteyen oyuncular. Bu hassas durum beni şaşırttı.  Maalesef benzer bir olay yüzünden Constant, UEFA listesine giremedi. Birkaç  yabancı oyuncuyu bu yüzden sinirliyim. Kulübümüz çok iyi niyetli onlara davrandı.  Son kuruşlarına kadar paralarını aldılar. Yabancı kontenjanı koz olarak şantaj  olarak kullandılar. Trabzonspor'a gelen oyuncuların hem sporcu hem kişilik  anlamında yeterince incelenmesi gerektiğini başkanımıza söyledim. Buraya maalesef  hepsi para için geliyor. Bir tek giden oyuncularda Celustka adam gibi davrandı"  dedi.
 
Bazı oyuncularının fiziksel olarak tam hazır halde olmadığını ifade  eden Halilhodzic, "Mesala Cardozo fiziksel olarak hazır değildi. Cardozo 2-3 ay  sonra Cardozo olacak, hazır olacak. Bazıları düşünüyor ki Cardozo yarın hazır  olacak. O yüzden sizlerin, taraftarımızın karşısında gerçekleri söylemek  gerekiyor. Şu anki durumuyla her maçta 5 gol atma beklentisi Cardozo'dan olmasın.  Takım içinde çalışmamız, arzu isteğimiz mükemmel. Avusturya'da çalışmalarımızı  gördünüz. Hiç kimse, Cardozo bile Benfica'da böyle çalışmadan geçmemiş, bazıları  yorgun" diye konuştu.
 
"Geçen yıl takım üçe bölünmüştü"

Halilhodzic, 2 ay sonra çok farklı bir Trabzonspor'un olacağını  belirterek, "Takım içinde ruhumuz, heyecanımız geçen seneki Trabzonspor'dan daha  iyi. Geçen sene takım 3'e ayrılmıştı. Yabancı, yerliler, üçüncü kategoriyi  söylemeyeğim. Aralarında dikleşme, kıskançlık durumları varmış. Buna rağmen  4'üncü bitirmişler bu da mucize. Avrupa kupasında başarılı olmuşlar. Ben farklı  bir şey oluşturmaya çalışıyorum. Bu takımın 1 numarası oyuncu değil, takım. Her  idmanda bu takımın ilerleme kaydettiğini görüyorum ama birazcık daha zamana  ihtiyacımız var" sözleriyle konuşmasını tamamladı.
 
Kaleci İbrahim Demir de "Dersimize iyi çalıştık. Rostov karşısında iyi  bir skor alıp ikinci maça avantajlı bir şekilde çıkmak istiyoruz" dedi.

 

ŞAMPİY10

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler