LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray306336
 • 2. Medipol Başakşehir306222
 • 3. Beşiktaş295932
 • 4. Fenerbahçe295727
 • 5. Trabzonspor30469
 • 6. Göztepe3044-5
 • 16. Osmanlıspor FK3032-6
 • 17. Gençlerbirliği3030-14
 • 18. Karabükspor3012-50
 • Tümü
YENİ HABERLER
Maç sonrası konuştu!
Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman, son zamanlarda seviyelerinin bu kadar altında oldukları bir maç fazla hatırlamadığını söyledi.
Maç sonrası konuştu!
05 Kasım 2011 / 07:50 Güncelleme: 05 Kasım 2011 / 07:51

Kocaman, maçın ardından yaptığı açıklamada, 4 gün önce 5. dakikada 10 kişi kalıp, bu 10 kişi kalmayı hiç hissettirmeden oynayan bir takım görüntüsü sergilediklerini, rakibe kendi oyunlarını ve kendi şartlarını dikte ettirmeyi başardıklarını, bugün ise bunun tam tersi olduğunu belirtti.

Sivasspor'un kendi oyununu kabul ettirdiğini ifade eden Kocaman, şunları kaydetti:

''Sivasspor, kendi oyununu, bizim Karabükspor karşısındaki bir adım daha, bir metre daha oyun anlayışını ve aslında doğrusunu söylemek gerekirse şartlarını zorlama halimizi, bugün tam bizim karşımızda ortaya koydu. Maçın genel özeti bu şekildeydi. Bütün oyun boyunca bize, belki son 5-10 dakikalık periyot hariç oyununu dikte etti. Buna karşı hiçbir direnç gösteremedik. Kendi tarafımızdan önce Sivasspor'un hakkını teslim etmek gerekiyor. Sivasspor bugün hakikaten bütün oyun boyunca sonucu aldığı ana kadar, aldıktan sonra da devamında son 5-6 dakikalık periyota kadar kendi oyununu oynama konusunda yüksek iradeyle, direkt baskıyla bizi hataya zorladı. Biz de buna cevap verecek, kendi oyunumuzu rakibe kabul ettirecek direnci bir türlü ortaya koyamadık ve maç bu şekilde şekillendi.''

Kocaman, şöyle devam etti:

''Uzun zamandır başarılı olduğumuz ya da başarısız olduğumuz maçlar oynadık. Sonuçlar zaman zaman lehimize oldu, zaman zaman da istemediğimiz şekilde aleyhimize oldu. Maçlar içinde bu tip kırılmalar oldu. İyi anlar, kötü anlar, ancak bugünkü maçın tamamı için, son zamanlarda seviyemizin bu kadar altında olduğumuz bir maç çok fazla hatırlamıyorum. Dolayısıyla bu maçı bu arada uzun uzun seyredip, tekrar tekrar seyredip değerlendirmekte fayda var. Çünkü gerçekten seviyemizin çok altında olduğumuz bir maçtı. Son 10 dakikalık periyota kadar hemen hemen gol pozisyonumuzun bile olmadığı bir maçtı. Fenerbahçe için çok kolay görülen bir durum değil.''

Sivasspor'u kutlayan Kocaman, Sivassporla başlayan Sivassporla biten 27 maçlık seriyle ilgili görüşlerinin sorulması üzerine, bununla ilgili çok fazla söyleyecek bir şeyin olmadığını söyledi.

Kocaman, ''Bu serilerden ziyade bizim temel amacımız maçları kazanacak motivasyonu sağlamak. Ondan sonra bu motivasyonla beraber maçtaki aksiyonları yerine getirebilmek, ki bizi bunlar bu boyutlara getirdi'' dedi.

Yeni Malatyaspor maçından sonraki artılarının neler, şimdiki eksilerinin neler olduğu konusunda futbolcularıyla milli takımlardan dönmelerinin ardından görüşeceğini ifade eden Kocaman, kendilerini şampiyonluğa götüren etkenlerin başında yüksek mücadele azmi ve yüksek kalite ortaya koymaları olduğunu söyledi.

Kocaman, açıkçası bugün bunların çok uzağında olduklarını belirterek, ''Rakibimizi kutlamaktan başka söyleyecek çok fazla bir şey yok'' dedi.

Rakibin dirençli oyununa karşı bu direnci koyamadıklarını ifade eden Kocaman, bir basın mensubunun, kaleci Volkan'ın ''Yenilirsek bizi dağıtırlar, dağıtmaya çalışırlar'' şeklinde açıklama yaptığını belirterek ''Öyle bir süreç yaşanır mı '' sorusu üzerine, ''Böyle bir süreç genel olarak futbolun dışındaki durumu soruyorsunuz. Futbolun dışında zaten böyle bir süreç var yani. Sistematik biçimde çok net bir şekilde gözüküyor. Çeşitli vesilelerle hem takım içindeki durumlar, çok fazlasıyla olmayan durumlar oluyormuş gibi, var olanlar da abartılarak sunuluyor'' ifadelerini kullandı

Maç öncesi ''Cüneyt Çakır büyük takımlara verilmiyor'' gibi yorumların olduğunu ifade eden Kocaman, büyük resmin içerisinde küçük küçük parçalar konulduğunu, bunu çok net bir şekilde gördüklerini belirterek, ''Ama bunlar hep bugüne kadar bizi bir şekilde kendi irademizi zorlaya zorlaya, büyük mücadele vererek aşabildiğimiz şeylerdi. Bugün bu konuda kendi tarafımıza bakarak söylüyorum, eksik kaldık. Eksik kalınca bunları söylemenin bir anlamı yok. Bunlarla yaşamayı öğrenmeye çalışıyoruz. Öğrendik. Ama Fenerbahçe futbol takımı bugüne kadar ki en azından azmiyle bunların hep üstesinden gelebileceğini gösterdi. Bunu kaza olarak değerlendirelim. Umarım mücadele etmeden maç kazanmanın kolay olmadığı düşüncesini tekrar yakalarız'' diye konuştu.
 
Yaşanan süreç olumsuz etkiliyor
 
''İddianamede Fenerbahçe'nin ceza alacağı söylemi sizi ve takımı nasıl etkiledi '' yönündeki bir soru üzerine Kocaman, ''Mağlup olduğumuz bu maçtan sonra değil, diğer maçlardan sonra da zaman zaman çeşitli vesilelerle gazeteci arkadaşlarımızla sohbetlerimizde dile getirdiğimiz şeylerdi. Bunun insan olan insanı etkilememe şansı yok tabi, çok doğaldır. Bunun da 'çok olumlu etkiliyor, şahane oluyor' falan diyecek halimiz de yok ama bugünkü maç bu düşüncelerin paralelinde bir şey değildi yani. Bunun ikisini birbirinden ayıralım. Bu söylediklerim de bugünkü maça bağlanmasın lütfen. Böyle bir şeyi söylemiyorum. Ama genel olarak etkilenmediğimizi söylemek eşyanın tabiatına aykırı. Yani herkes etten, sinirden yapılmış, canlı varlık. Canlı varlıklarız, etkilenmediğimizi söylemek mümkün değil'' dedi.

Forvette sıkıntı olup olmadığının sorulması üzerine Kocaman, bugünkü maça göre her tarafta sıkıntı olduğunu söyledi. Sahada bu kadar top kaybı yapan Fenerbahçe'nin çok uzun zamandır az görüldüğünü vurgulayan Kocaman, genel sıkıntılarının kolektif anlayışın ve kolektif direncin dışında oynamaları olduğunu kaydetti.

Bir soru üzerine Kocaman, hakemlerin zaten 5-10 dakikalık davranışlarında çok net bazı şeylerin gözüktüğünü belirterek, bunun bugünkü maçın hakemiyle ilgili söylenecek bir durum olmadığını, Cüneyt Çakır'ın ülkenin en iyi hakemlerinden biri olduğunu ifade etti.

Çakır'ın, kendi hakemlik kriterleri içerisinde hakkaniyetli bir maç yönetmeye gayret ettiğini anlatan Kocaman, ofsayt ve penaltı gibi durumların çok anlık olduğunu belirterek, buradan hakemleri yargılamanın bir anlamı olmadığı, Çakır'ın bugün en azından dışarıdan gördüğü kadarıyla hakkaniyetli bir maç yönetmeye çalıştığını kaydetti.

Kocaman, Sivasspor'un ilk golünün ofsayt gibi gözüktüğünün belirtilmesi üzerine, izlemeden yorum yapmanın yanlış olacağını sözlerine ekledi. (AA)

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler