LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray153214
 • 2. Medipol Başakşehir15309
 • 3. Fenerbahçe152912
 • 4. Beşiktaş152710
 • 5. Kayserispor15276
 • 6. Göztepe15275
 • 16. Antalyaspor1514-11
 • 17. Gençlerbirliği1512-12
 • 18. Karabükspor158-13
 • Tümü
YENİ HABERLER
'Küme düşme kalksın' kararı alınamadı
Kulüpler topu federasyona attı!
'Küme düşme kalksın' kararı alınamadı
06 Ocak 2012 / 08:36 Güncelleme: 06 Ocak 2012 / 08:42
Kulüpler Birliği, şike ve teşvik primine küme düşme cezasını öngören 58. maddeyi ele aldı. Vakıf Başkanı Yıldırım Demirören, değişiklik hakkında net bilgi vermedi; ancak yazılı metinde Türk futboluyla ilgili kararları Futbol Federasyonu'nun alacağı vurgulandı. Demirören, "Kim hata yaptıysa cezasını çeker." derken TFF'nin 26 Ocak'taki genel kurulunda bir defalık af çıkması ve takımlara sadece puan silme cezası gelmesi bekleniyor.

Kulüpler Birliği, şike ve teşvik primiyle ilgili cezaları kapsayan 58. maddeyi masaya yatırdı. Vakıftan yapılan açıklamada, genel kurul kararı alan Futbol Federasyonu'nun değişiklik yapmaya yetkili tek merci olduğu bildirildi. Oysa TFF, yaptırımların yumuşatılması yönündeki kararın, kulüplerin önerileri doğrultusunda 26 Ocak'taki söz konusu toplantıda sonuca bağlanacağını duyurmuştu. 58'inci maddenin kademelendirilmesi beklenirken hakim görüşe göre, bir defalık af çıkacak ve takımlara sadece puan silme cezası gelecek.

Birlik, Türk futbolunda son dönemdeki gelişmeleri değerlendirmek üzere dün Astoria Alışveriş Merkezi'nde bir araya geldi. Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören başkanlığındaki buluşmaya, Futbol Disiplin Talimatı'nın 58. maddesi üzerinde oynama yapılmasına karşı olduklarını açıklayan Galatasaray'dan Başkan Yardımcısı Adnan Öztürk, Trabzonspor'dan Başkan Sadri Şener ve Asbaşkan Nevzat Şakar, Bursaspor Başkanı İbrahim Yazıcı, Orduspor Başkanı Nedim Türkmen de katıldı. Fenerbahçe'yi Asbaşkan Ali Koç ile Yönetim Kurulu üyesi Cihan Kamer temsil etti. Kardeşinin vefatı sebebiyle Mersin İdman Yurdu Başkanı Ali Kahramanlı, mazeret bildirdi. Gaziantepspor ve Gençlerbirliği başkanları, uçaklarının rötar yapması yüzünden geç geldi. Görüşmenin sonunda basının karşısına tüm kulüp başkanlarıyla birlikte Yıldırım Demirören çıktı.

Okunan yazılı metinde 58. maddede suç-ceza eşitsizliği olduğu belirtildi; ancak maddenin değişmesi konusunda top TFF'ye atıldı. 26 Ocak'taki olağanüstü genel kurul kararını kendilerinin almadığını vurgulayan Demirören, daha önce iştirak etmeme şeklinde tavır koyduklarını; ama Türk futbolunun kaosa girmemesi için olumlu cevap verdiklerini belirtti. "Kim hata yaptıysa cezasını çekecek. Eşitsizlik varsa bu giderilecek." diyen Demirören, buna rağmen adı geçen kulüpler hakkında savunma ve müdafaa hakkı kullanılmadan karar verilmemesi gerektiğini kaydetti. TFF'nin özerkliğini sonuna kadar desteklediklerini anlatan Yıldırım Demirören, "58. maddede değişiklik yapmak TFF'nin elinde. TFF'yi uluslararası hiçbir risk almayacak şekilde, yürürlükte olan kural ve talimatnameler çerçevesinde tereddütsüz bir şekilde karar almaya davet ediyoruz." ifadelerini kullandı.

TÜRKMEN: Cezalar kademe kademe değişecek

Kulüpler Birliği açıklamasında net olarak bahsedilmeyen 58. maddedeki değişiklik hakkında Orduspor Kulübü Başkanı Nedim Türkmen görüş bildirdi. Türkmen, şike yapanın küme düşürülmesi gerektiğini; ancak maddede bazı cezaların adaletsiz olduğunu kaydetti. Türkmen, 58. maddenin kademe kademe değişmesinin planlandığını vurguladı. Vakıf olarak 58. madde üzerindeki çalışmalara devam ettiklerine dikkati çeken Nedim Türkmen, "Eğer şike yapan varsa bunun cezası küme düşme olmalı. Teşebbüs girişiminde ise küme düşme cezası olmamalı. Benim şahsi fikrim bu şekilde. Cezalar da adil olmalı, şike yapan ile teşvik veren aynı cezayı almamalı. 58. madde değişimindeki hazırlıklarımız bu şekilde devam ediyor. Taslak hazırlandıktan sonra sunulacak. 58. madde kademe kademe değiştirilecek. Şikeye teşebbüs eden ve şike yapanı düşürmek adil değil." Galatasaray Kulübü Başkan Yardımcısı Adnan Öztürk ise, "Biz Galatasaray Kulübü olarak açıklama yapmayacağız. Kulüpler Birliği'nin açıklaması ortada." şeklinde konuştu. Trabzonspor Başkanı Sadri Şener, "Şike yapan küme düşecek. 58. madde aynen kalabilir." değerlendirmesinde bulundu.

Şener ile Koç önce tartıştı, sonra şakalaştı

Kulüpler Birliği'nin dünkü toplantısında Trabzonspor Başkanı Sadri Şener ile Fenerbahçe Asbaşkanı Ali Koç arasında tartışma yaşandı, ancak olayın daha sonra tatlıya bağlandığı öğrenildi. İkilinin kısa bir sürede şakalaştığı görüldü. Bu arada Ankaragücü Başkanı Sami Altınyuva, Kulüpler Birliği Vakfı toplantısına geç gelip erken ayrıldı. Altınyuva, "Bizim zor durumumuzdan yararlanan kulüplerle aynı masada oturmayacağımı söyleyerek toplantıyı terk ettim." dedi. Kulüp olarak, şike yapan ya da teşebbüs edenin cezasını çekmesi ve Futbol Disiplin Talimatı'nın 58. maddesinin değiştirilmemesi tarafında olduklarını bildiren Altınyuva, buluşmaya bilerek geç geldiğini dile getirdi.

UEFA: MÜDAHALE ETMEYECEĞİZ

Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA), Türkiye'deki şike sorununun çözülmesinde tam sorumluluğun Türkiye Futbol Federasyonu'na (TFF) ait olduğunu bildirdi. Resmî internet sitesinden yapılan açıklamada, "UEFA, Türkiye'deki şike sorununun çözülmesinde, şikeyle mücadelede gerekli önlemlerin alınmasında ve disiplin yaptırımlarının uygulanmasında, tam sorumluluğun Türkiye Futbol Federasyonu'na ait olduğunu doğrular." denildi. UEFA'nın, ulusal federasyonların bağımsızlık ve özerkliğine saygı gösterdiği belirtilen açıklamada, kurumun ulusal iç meselelere müdahale edemeyeceği kaydedildi. UEFA, talep gelmesi halinde, üyelerinin karar sürecindeki özerkliğini koruyarak tavsiye ve destek verebileceği ifade edildi.

Demirören, yayın ihalesi için Aydınlar'a gitti

Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı ve Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören, tarihi toplantı sonrası Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar'la görüştü. Astoria İş Merkezi'ndeki Kulüpler Birliği Ofisi'ndeki toplantı sonrası TFF'nin İstinye'deki merkez binasına geçen Demirören, Aydınlar ile herkesin beklediğinin aksine 58. maddenin değişmesini değil yayın ihalesini görüştü. Görüşmede, Demirören'in, yayıncı kuruluş Digitürk'ün yaşanan kaos ortamından dolayı büyük zarar gördüğünü ve 2014'te biten yayın sözleşmesinin üç yıl süreyle uzatılması konusunda görüş bildirdiği öğrenildi.

Yayıncı kuruluş Digitürk'ün Spor Toto Süper Lig'in yayın haklarını kapsayan sözleşmesi 2014'te bitiyor. Digitürk, 3 Temmuz'dan bu tarafa yaşanan şike soruşturması kapsamında futbolun kaybettiği marka değerini gerekçe göstererek sözleşmesinin uzatılmasını talep etti. Kulüpler Birliği de dünkü toplantısında Digitürk'ün mağduriyetini gidermek için harekete geçti. Kulüpler Birliği Başkan Yardımcısı ve Antalyaspor Kulübü Başkanı Hasan Akıncıoğlu, dün gece TRT SPOR'da katıldığı Basın Tribünü programında yaptığı açıklamada, "Birlik üyeleri olarak yayıncı kuruluşun mağdur olduğu konusunda fikir birliğine vardık. Toplantıda 58. maddeyle birlikte yayıncı kuruluşun mağduriyetini giderme konusunu da masaya yatırdık. Digitürk tarafından tarafımıza yapılmış bir teklif vardı. Kulüpler Birliği olarak Başkan Demirören'e yetki verdik. Başkan da toplantı sonrası TFF Başkanı M.Ali Aydınlar ile bu konuyu görüştü." ifadelerini kullandı. SPOR SERVİSİ

58. madde neyi içeriyor?

Futbol Disiplin Talimatı'nın 58. maddesi, 'Müsabaka sonucunu etkileme' başlığını taşıyor. Buna göre:

(1) Müsabakanın sonucunu hukuka veya spor ahlakına aykırı şekilde etkilemek veya buna teşebbüs etmek yasaktır. Bir futbolcuya veya kulübe teşvik primi verilmesi de bu kapsamdadır.

(2) Bu hükmü ihlal eden kişiler, bir yıldan üç yıla kadar müsabakalardan men veya hak mahrumiyeti cezasıyla; kulüpler ise küme düşürme cezasıyla cezalandırılır. İhlalin ağırlığına göre küme düşürme cezasına ek olarak puan indirme cezası da verilebilir.

(3) İhlalde sorumluluğu bulunan kişi veya kulüplere ayrıca para cezası verilir.

(4) Anılan yasağın hakemler tarafından ihlâli halinde sürekli hak mahrumiyeti cezası verilir. (Zaman)

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler