LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray153214
 • 2. Medipol Başakşehir15309
 • 3. Fenerbahçe152912
 • 4. Beşiktaş152710
 • 5. Kayserispor15276
 • 6. Göztepe15275
 • 16. Antalyaspor1514-11
 • 17. Gençlerbirliği1512-12
 • 18. Karabükspor158-13
 • Tümü
YENİ HABERLER
Kulüp başkanı açlık grevinde
Kulüp başkanı açlık grevinde
15 Mart 2010 19:25
Kulübe maddi ve manevi destek verilmeyince açlık grevine başladı.

Bank Asya 1. Lig'de 14 puanla son sırada yer alan ve ligden düşmemek için mücadele veren Kocaelispor'da, kulüp başkanı Muammer Çelik, tüm çağrılarına rağmen kulübe yeterince destek verilmemesini protesto etmek için açlık grevine başladı.

Kocaeli Eğitim Vakfı (KEV) Sefa Sirmen Tesisleri'nin girişindeki boş alana kurulan ve çekyat, koltuk, televizyon ile elektrikli ısıtıcının konulduğu çadırda açlık grevine başlayan Çelik, yaptığı açıklamada, kulübün maddi yönden çok büyük sıkıntı içinde olduğunu, yönetim olarak ellerinden gelen her şeyi yapmalarına rağmen sorunu aşamadıklarını ifade etti.

Çelik, göreve gelirken söz verdikleri her şeyi yapmaya çalıştıklarını, bunun için büyük gayret gösterdiklerini ve TFF'ye olan borcu ödeyerek, futbolcuların lisanslarını zor şartlarda da olsa çıkardıklarını anlattı.

Başkan Muammer Çelik, tesislerde maddi sıkıntı nedeniyle yaşanan sorunları hallettiklerini, ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştıklarını, fakat kentten bekledikleri desteği göremediklerini öne sürdü.

Kocaelispor'un içinde bulunduğu duruma ''kent dinamiklerinin'' maddi ve manevi olarak duyarsız kaldığını iddia eden Çelik, bu durumu protesto etmek ve Kocaelispor'un sesini duyurabilmek için bireysel olarak açlık grevine başladığını belirtti.

Çelik, ''Aslında yaptığımız hareketin doğruluğunu tartışmak gerekir. Kocaelispor Kulüp Başkanı'nın, marka olmuş bir kulübün başkanının böyle bir olayın içinde olması kötü tabii ki, ama artık başka çaremiz kalmadı. Bu kadar duyarsızlık bizi üzdü'' dedi.

Kimseden bireysel istekleri olmadığını belirten Çelik, şunları söyledi:

''Koca bir kurum yok olmak üzere. Bizler Kocaelisporlular olarak bu kulübün yok olmasına hiçbir zaman izin vermeyeceğiz. Kocaelispor'un şu anda taraftarı dışında kimsesi yok. Açlık grevine sonuna kadar, yani bu şehrin kulübe sahip çıktığı güne kadar devam edeceğim. Bugüne kadar hiçbir mesaj, hiç kimseye gitmedi, kentte duyarsızlık var. Bu tip olaylarda ancak seçim zamanı olumlu sonuç alınabiliyor.''

 

-''SİYASİLER KOCAELİSPOR'U HEP KULLANDI''-


Siyasilerin Kocaelispor'u hep kullandığını öne süren Çelik, şöyle devam etti:

''Bu kulüpte yöneticilik yapan bakanımız var. Bakanımız madem spora uzaktı, o dönem neden yöneticilik yaptı. Bu kulüpte belediye başkanları yöneticilik yaptı. Çünkü o zaman onları kimse tanımıyordu, bu camiayı kullanarak yukarı çıktılar. Ticaret Odası, Sanayi Odası'nın kulübe destek vermesi gerekirdi.

Bu kurumlar hep güvenden bahsediyor. Geçmişte belediyenin desteğini alan yönetimler oldu, ama biz hiçbir kurumdan destek almadan lisansları çıkartırken 3 milyon 260 bin TL ki bunun 1 milyon 900 bin TL'sini ben karşılamışım. 3,5 milyon TL'lik çek vermişim, 687 bin TL'lik de Oktay Kalyoncu arkadaşımız çek vermiş, yani toplamda 3 milyon 260 bin TL nakit, 4 milyon 187 bin TL de çek vererek hayatımızı ortaya koymuşuz. Bu borçları biz yaratmadık, bu borçların sorumlusu da biz değiliz. Geçmişte yönetimlere destek verildiyse, bu yönetime de hem güven duyulmalı, hem de destek verilmeliydi. Bugüne kadar bu yapılmadı. Dolayısıyla bu bizim tepkimizdir.''

Açlık grevi için süre belirlemediğini, şehrin ileri gelenlerinin Kocaelispor'un sesini duyuncaya kadar protestosuna devam edeceğini, geceyi grev çadırında geçireceğini belirten Çelik, şunları kaydetti:

''Benim için soğuk, sıcak, aç, susuz olmak önemli değil. Kocaelispor'un sahiplenilmesi önemli. Bunlar beni yıldırmaz, biz bunlara alışığız. Tabiat şartları beni ürkütmez. Marka olmuş bir kulübün başkanına yakışmayacak bir hareket, ama beni buna zorladılar. Beni buna zorlayanlar utansın.''

Türkiye'nin en büyük sanayi tesislerinin Kocaeli'nde olduğunu ifade eden Çelik, ''Bu tesisler Kocaeli'nin havasını kirletiyor, dolayısıyla bu kente borçları var. Takımına sahip çıkmalarını zorlayacağız'' dedi.

Çelik, Kocaeli Eğitim Vakfı'na ait olan KEV Kocaelispor Tesislerini kulübe ait bir taşınmazla takas ederek Kocaelispor AŞ'ye kazandıracaklarını da söyledi.

Daha önce kent merkezindeki Sabri Yalım Parkı'nda yapılacağı belirtilen açlık grevinin, olayın hukuksal boyutu nedeniyle Sefa Sirmen Tesisleri'nde yapılmasına karar verildiği bildirildi.

  

-GREVE GÖTÜREN SÜREÇ-

   

Kocaelispor Kulübü Başkanlığına 12 Aralık 2009'da seçilen Muammer Çelik ile ekibi, bir yandan takımın ligde kalabilmesi için mücadele ederken, diğer yandan da kulübün borçlarının ödenmesi için maddi kaynak arayışını sürdürdü.

Kulübün TFF'ye olan borcu ödeyememesi üzerine sezon başında transfer edilen futbolculara lisans çıkarılamamıştı. Çelik, bu süreçte kulübün bazı masrafları ile borçlarının ödemesini şahsi çekleriyle karşılama yoluna gitmişti.

Çelik ve ekibi tarafından ''Bir tuğla da sen koy'' sloganıyla başlatılan yardım kampanyasında toplanan parayla TFF'ye 13 milyon TL ödeme yapılarak futbolcuların lisansı çıkarılmıştı.

Muammer Çelik ve ekibi, sanayi kuruluşları, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile Kocaeli Valiliği'nden maddi yardım alabilmek için girişimlerde bulunmuştu.

Kulübün logosu borç nedeniyle haczedilmiş, kısa bir süre önce de 2 milyon lira muhammen bedelle satışa çıkarılan logoya alıcı çıkmamıştı.

Yeşil siyahlı taraftarlar, maçlarda, ''Türkiye'ye bakan Kocaeli bir Kocaelispor'a bakamadı'' yazılı pankart açmış, kulübe destek çıkmayanları protesto etmişlerdi. AA
 

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler