LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray306336
 • 2. Beşiktaş306234
 • 3. Medipol Başakşehir306222
 • 4. Fenerbahçe306030
 • 5. Trabzonspor30469
 • 6. Göztepe3044-5
 • 16. Osmanlıspor FK3032-6
 • 17. Gençlerbirliği3030-14
 • 18. Karabükspor3012-50
 • Tümü
YENİ HABERLER
Korcan'dan şike açıklaması
Korcan'dan şike açıklaması
26 Mart 2012 17:41
''Futbolda Şike'' davasının tutuksuz sanığı kaleci Korcan Çelikay, ''Fenerbahçe-Sivasspor maçında hatalı gol yedim. Bir hafta önce bu golü yeseydim, bu hatalı gol olacak, kötü kaleci olacaktım. Ancak şampiyonluk maçında bu gol olunca şike oldu'' dedi.

İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada savunma yapan İlhan Çelikay, kardeşi Korcan Çelikay'a şikede yardım ettiği iddialarını kabul etmedi.

İddianamede yer alan telefon tapelerini açıklayan İlhan Çelikay, ''Bana yöneltilen 2 soru hariç tüm sorular, Korcan ve Yusuf Turanlı arasındaki konuşmalarla ilgiliydi. Fiziki takip tutanaklarını kabul ediyorum. Burada şike ile ilgili görüşme mevcut değildir'' dedi.

Mahkeme Heyeti Başkanı Mehmet Ekinci'nin ''Korcan şike yapsaydı sana söyler miydi '' diye sorduğu İlhan Çelikay, ''Bilmiyorum. O, onun bileceği bir iş ama ben hissederdim. Çünkü ben de futbolcuyum ve Korcan benim kardeşim'' yanıtını verdi.

Duruşmada savunma yapan tutuksuz sanıklardan kaleci Korcan Çelikay da Fenerbahçe-Sivasspor maçında hatalı gol yediğini belirterek, ''Bir hafta önce bu golü yeseydim, bu hatalı gol olacak, kötü kaleci olacaktım. Ancak şampiyonluk maçında bu gol olunca şike oldu. Hakkımdaki hiçbir iddia ve suçlamayı kabul etmiyorum. Bizim Yusuf Turanlı ile yaptığımız görüşmeler tamamen benim transferimle ilgilidir. Beşiktaş'a dönecek miyim Sivasspor'da kalacak mıyım  bununla ilgilidir. Ne kadar ücret alacağım  Bunları konuştuk. Para mevzusu da yine bu konu ile ilgilidir'' dedi.

Çelikay, Fenerbahçe-Sivasspor maçının stresli bir maç olduğunu, fıtık rahatsızlığı olması nedeniyle maça  çıkmamasının teklif edilmesine rağmen, kendisinin oynamak istediğini belirterek, maçtan bir gün sonra da Kayseri'de özel bir hastanede fıtık ameliyatı olduğunu kaydetti.

Başkan Ekinci'nin, ''Beşiktaş'a transfer görüşmesi varsa neden Fenerbahçe yetkilileriyle görüşülüyor '' sorusuna Çelikay, ''O görüşmeler de var. Ancak tapelere yansımamış'' şeklinde yanıt verdi.

Hakimin sorusuna izleyicilerden tepki

Emniyetteki ifadesinde ''Yukarıdakiler bir film çevirdi, kabak benim başıma patladı'' sözünden neyi kastettiği sorulan Çelikay, ''Bu beyanım bilgiye dayanmıyor. Sadece polisler bana 'Biz bu olayların gerçek olduğuna inanıyoruz' demesi üzerine söylediğim cümlelerdir'' cevabını verdi.

Mahkeme üye hakiminin, ''Fenerbahçe-Sivasspor maçındaki ilk golde sanki elin gitmiyormuş gibi gözüküyor. Bir kastın var mı '' sorusuna salondaki izleyicilerden tepki göstermesi üzerine araya giren Mahkeme Heyeti Başkanı Mehmet Ekinci, ''Mahkeme bunu soracak 'Var mı ' diye. Sanıkta 'ya var, veya yok' diyecek'' ifadesini kullandı.

Korcan Çelikay da bunun üzerine ''Kasıtlı bir şey yapmadım, hatalarım tabi ki vardır ama ilk golde hata yok, 2. golde yüzde yüz benim hatam vardır. Topu tutmadan önce, atacağım yeri düşünüyordum. Top, beklenmedik bir şekilde geldi. Benzerini Volkan Demirel de yedi ama şampiyon onlar oldu, o konuşulmadı. Benimki konuşuldu'' diye konuştu.

Diğer tutuksuz sanıklar

Tutuksuz sanık Murat Öztürk de, Serdar Kulbilge'den 2008'de borç aldığını belirterek, Kulbilge'ye yaptığı 2011 tarihli ödemenin bununla ilgili olduğunu söyledi.

Bu borç olayından bir süre sonra da doktor arkadaşına olan borcunu ödediğini ifade eden Öztürk, ''Telefon tapelerinde geçen ödemelerin hepsinin bu borç aldığı paranın ödenmesi ile ilgili olduğunu kaydetti.

Tutuksuz sanık Samet Güzel ise Fenerbahçe Kulübü'nde tercümanlık yaptığını, bunun dışında dava konusu hiçbir olaya karışmadığını ifade ederek, hakkındaki suçlamaları kabul reddetti.

Tutuksuz sanık Serkan Acar, hakkındaki iddiaların haksız ve mesnetsiz olduğunu savunarak, ''Fenerbahçe kulübü ve yöneticilerini yasa dışı örgüt yöneticileri olarak iddia edilmesini asla kabul etmiyorum'' dedi.

Tutuksuz sanık Hasan Çetinkaya da Fenerbahçe'de idari menajerlik yaptığını, görevinin, futbolcularla ilgili problemleri gidermek olduğunu belirterek, suç örgütü ve üyeliğini kabul etmediğini söyledi.

Duruşma, sanıkların savunmasının alınmasıyla devam ediyor. (AA)

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler