LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray347542
 • 2. Fenerbahçe347242
 • 3. Medipol Başakşehir347228
 • 4. Beşiktaş347139
 • 5. Trabzonspor345512
 • 6. Göztepe3449-1
 • 16. Osmanlıspor FK3433-11
 • 17. Gençlerbirliği3433-17
 • 18. Karabükspor3412-66
 • Tümü
YENİ HABERLER
Kılıç'tan 'başörtülü müsabaka' çıkışı
Kılıç'tan 'başörtülü müsabaka' çıkışı
17 Şubat 2013 14:22
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, ''Bayan sporcularımızın başörtüsü nedeniyle müsabakalardan men edilmeleri ya da salon dışına çıkarılmaları gibi ilkel ve gerici uygulamaların Türkiye'de artık yaşanmasını arzu etmiyoruz'' dedi.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Konya'da düzenlenen Avrupa Karate Şampiyonası'nda milli karateci Selva Nur Akkurt'un başörtüsü nedeniyle müsabakaya çıkarılmamasını "Tam manasıyla ilkellik" olarak değerlendirdi.

        Ordu'nun Fatsa ilçesine gelen Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, "Ülkemizde yapılmakta olan gerek ulusal düzeyde, gerekse uluslararası düzeyde spor müsabakalarında bayan sporcularımızın başörtü nedeni ile müsabakalardan men edilmeleri ya da salon dışına çıkarılmaları gibi ilkel ve gerici uygulalamaların Türkiye'de artık yaşanmasını arzu etmiyoruz." dedi.

        Bakan Kılıç şunları söyledi; "Başörtülü sporcuların spor yapmalarına imkan sağlayan ilk adımı Uluslararası Olimpiyat Komitesi attı. Biz delikanlılarımız kadar genç kızlarımızın da spor müsabakalarında kendilerini göstermelerini arzu ediyoruz. Böylelikle hem evden çıkmalarını, spor yapmalarını, hem de elit sporcular olarak uluslararası müsabakalarda ülkemizi gururla temsil etmelerini istiyoruz. Bu anlamda ülkemizde yapılmakta olan gerek ulusal düzeyde, gerekse uluslararası düzeyde spor müsabakalarında bayan sporcularımızın başörtü nedeni ile müsabakalardan men edilmeleri ya da salon dışına çıkarılmaları gibi ilkel ve gerici uygulalamaların Türkiye'de artık yaşanmasını arzu etmiyoruz. 2012 Londra Olimpiyat Oyunlarında Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin insiyatifiyle bu yönde olumlu bir adım atıldı.

        Bunu özellikle İslam Ülkelerindeki bayan sporcuların özellikle de bireysel branşlarda spor müsabakalarında daha fazla boy göstermelerine, ülkelerinin toplam performanslarına katkı sağlamalarına, sporda da kadının adı var ortamını oluşturmalarına imkan sağlayacaktır. Doğru bir adım atık, doğru bir karar aldık. Bu karara tüm federasyonlarımızın, tüm kulüplerimizin ve tüm spor camiasının sahip çıkmasını istiyoruz."

        Olimpiyat oyunlarında güreş oyunları ile ilgili durumu da değerlendiren Kılıç; "Uluslararası güreş camiasında yaşanmakta olan gelişmelerin olimpik bir branş olan hatta olimpiyatların olmazsa olmazı olan güreş branşında yeni bir yenilik getireceği kanaatindeyim. Yeni alınacak kararlarla güreşin seyir zevkinin artmasını, izleme kalitesinin yükselmesini talep ediyoruz" dedi.

      CHA

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler